Od narození miminka už uplynuly dva či tři měsíce a rodiče netrpělivě sledují pokroky svých děťátek. Ačkoli je psychomotorický vývoj značně individuální, každá dosažená fáze má své předpoklady a vývojové stupně, které není radno přeskakovat či nějak urychlovat zvenčí. To nejdůležitější na správném vývoji děťátka je vždy budování pevného svalstva v oblasti bříška a zad, a dále symetrie pohybu. To se týká také přetáčení na bok či na bříško. Podíváme se na to, jak naučit dítě otáčet se podrobně.
Vše začíná pasením koníčků
Velice prospěšným cvikem na budování břišního svalstva je pasení koníčků. Z počátku vždy jen na chviličku pokládáme miminko na bříško, samozřejmě ne hned po jídle, aby se nepoblinkalo. Miminko se snaží intuitivně zvedat hlavičku a bojuje. Za chvíli se unaví a odpočine si. Tento cvik by se měl opakovat klidně i několikrát denně. Pevný břišní lis a pevná záda je to nejdůležitější, na co byste se měli jako rodiče zaměřit. Nikoli to, zda už se dokáže v 4 měsících otáčet nebo ne. Neporovnávejte se s ostatními. Každé miminko má svůj čas a pokud by docházelo k nějakému skutečně závažnému neurologickému onemocnění, které vývoj vašeho miminka zpomaluje, dětský lékař by si toho během pravidelných prohlídek všiml a poslal by vás na neurologii či na rehabilitaci. Některé děti se začnou otáčet až v 6 měsících.
Pasení koníčku aneb první vzpřímení. Kdy s ním začít a jak ho provádět?
Správné přetáčení na bříško
Miminka se přirozeně naučí otáčet sama. Motorika miminka je poháněná především psychickou zralostí, ale i tak někdy potřebují mírně popostrčit. Otáčení je důležitý mezník v psychomotorickém vývoji. Do čtvrtého měsíce otáčení vysloveně netrénujeme, ale po čtvrtém měsíci můžeme zkusit děťátku ukazovat, jak se přetočit a pomáhat mu se to naučit.
Otáčení miminka na bříško začíná ve 4. měsíci
Ve 2. čtvrtině prvního roku dítě dělá největší vývojové pokroky. Seznamuje se s okolím a navazuje s ním užší kontakt. Projevuje svoje potřeby a přání a lidé kolem něj mu začínají lépe rozumět. Děťátko postupně začíná sledovat dění okolo sebe a snaží se co nejlépe na své okolí zaměřit zrak. Kam jde zrak, tam se snaží jít i svým tělem a rukama. Takto začínají první kroky k tomu, aby se přetočilo nejprve na bok, a pak zcela na bříško.
Nejprve je potřeba natrénovat otáčení miminka na bok
V tomto období se nejvíce rozvíjí motorika dítěte. Dítě dobře ovládá pohyby hlavy. V lehu na zádech umí hlavu točit na obě strany i ji zaklonit a podívat se nahoru. Záklony hlavy však nepodporujeme – předměty nedáváme za hlavu dítěte, ale do stran. V lehu na bříšku se dítě učí sahat po různých předmětech, které vidí. Dokáže už udržet váhu hlavy a hrudníku, i pokud je opřeno jen o jednu ruku. Druhou používá k manipulaci a dosahování na předměty, posiluje tak zádové a šíjové svaly.
Překulení na bříško – pomůže trénování úchopu hračky přes střední rovinu
Jak naučit dítě otáčet se? Mezi 3.–4. měsícem života se miminko dokáže otočit ze zad na bok a postupně i na bříško. Pokud se dítě nechce točit na bok, můžeme mu pomoci trénováním úchopu hračky přes střední rovinu. To znamená, že přendáváme hračku z levé strany na pravou a současně držíme dítěti pravou ruku tak, aby muselo vzdálenější hračku uchopit do levé ruky. Jakmile se to jednou děťátku podaří, nechce už dělat nic jiného. Na zádech je to nuda, pořád jen koukat do stropu… To se radši otočím na bříško. Ale pozor – děti mají tendenci si zafixovat otáčení pouze na jednu stranu. Je proto potřeba systematicky trénovat i otáčení na druhou stranu! Aby nedocházelo k nesymetrickému psychomotorickému vývoji. Ten by mohl mít za následek např. i skoliózu. Páteř by byla osvalená nesymtericky a mozek by se naučil využívat jen jednu stranu těla.
Otáčení na bříško podporuje rozvíjení smyslového vnímání
Koordinace oko – ruka je v tomto období již natolik rozvinutá, že dítě dokáže manipulovat s předměty, které vidí, a současně už začíná rozlišovat i tváře a výrazy ve tváři. Tím, že se přetočí na bříško se dokáže mnohem lépe orientovat v prostoru. Stále více se usmívá. Dá se říci, že při dobré péči je hlavním emočním projevem dítěte radostná nálada, hlasitý smích a počátky žvatlání. Téměř vůbec nepláče, neustále se něčím zabývá a se zájmem pozoruje okolní svět. V tomto období dokáže rozlišit známé a neznámé osoby.
Otužování kojenců a dětí. Kdy začít a jaké jsou nejosvědčenější postupy
Přetáčení miminka na bříško – předpoklady
Ke správnému otočení je potřeba, aby mělo dostatečně posílené šikmé břišní svaly, které by měly být v dominanci oproti přímým. Také je potřeba, aby mělo miminko posílené šíjové a stehenní svaly. Pokud mají přímé břišní svaly dominanci a miminko ani moc nezvedá nožičky s otočením to vypadá špatně. Pokud se otáčí přes záklon hlavy, velmi často dítě nezvládá pasení koníků. Opírá se o břicho, zaklání se a špulí zadeček od podložky nahoru (je do luku), ruce lítají okolo a přetěžuje páteř. Ke správnému pasení je potřeba mít posílené bříško a ruce. Opěrné body jsou předloktí a pánev.
Jak naučit dítě otáčet se? Motivujte přes střední rovinu
Jak naučit dítě otáčet se? Je to velmi jednoduché a pro miminko zábavné. Střední rovina je pomyslná čára, která vede v polovině těla miminka. Postavíte se např. na pravou stranu od miminka. Vaší levou rukou mu podržíte levou ručičku u podložky, aby s ní nemohlo hýbat. Vaší pravou rukou, ve které máte velmi zajímavou hračku za střední rovinou – tedy zhruba u levé prsní bradavky miminka, motivujete pravou ruku dítěte, aby se snažilo hračku chytit. Musí jít rukou přes střední rovinu a přitáhnout nožičky k bříšku. A když s hračkou budete pohybovat dál od tělíčka, dítě se bude snažit otáčet ještě dál za ní. Najednou bude na boku a následně se může, třeba s vaší pomocí, přetočit až na bříško. To samé trénujte i na druhou stranu.
Jak naučit miminko přetáčet se z bříška na záda
Jakmile se to miminko naučí, nastane nový problém. Za chviličku je děťátko na bříšku unavené a začne se rozčilovat. Chtělo by zpátky, ale neví, jak. Je potřeba mu ukázat, jak se dostat zpátky z bříška na záda. Tady je to bohužel již trošku složitější. Někdy trvá i pár měsíců, než to děťátko zvládne samo. Dejte mu proto čas a buďte trpěliví. Někdy pomáhá mu trošičku pomoct s nožičkou, ukázat mu, jak se o ni zapřít, ale musí na to přijít samo.