Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Otužování kojenců a dětí. Kdy začít a jaké jsou nejosvědčenější postupy

Redakce

Redakce

16. 7. 2019

Otužování znali již ve staré Spartě. Že ve zdravém těle najdete zdravého ducha, to ví každý zasvěcený cvičenec. A proč vlastně otužovat kojence a malé děti? Má to vůbec nějaký význam? Nemůže to našemu děťátku ublížit?  Hledali jsme pro vás odpovědi, a taky je našli!

Otužování kojenců. Jak na to a proč?

Proč vlastně děti od nejútlejšího věku otužovat? Nějaký důvod to určitě má a z otužování u malých dětí a kojenců nemusíte mít strach. Otužování podporuje dětskou imunitu, zvyšuje celkovou odolnost organismu a pomáhá mu lépe odolávat běžným infekcím. Jen musíte začít pomalu a opatrně dítě navykat na chladný vzduch a chladnou vodu.

Ano, je to tak! Chladný vzduch a chladná voda jsou nejznámější otužovací procedury. Začněte postupně, zvolna, a nikdy nepokračujte, pokud se dítě brání. Na počátku stačí navykat kojence na chladný vzduch, s vodou počkejte.

Malé děti mají velmi omezenou schopnost udržet si, a to i při krátkodobém ochlazení, svou vnitřní teplotu. Reakce na chladové podněty se teprve vyvíjí.

Miminko a otevřené okno. Jde to vůbec dohromady?

Malé děti a kojenci se proto tak snadno přehřejí nebo prochladnou. Stačí k tomu nevhodně zvolené oblečení nebo pobyt v chladném nebo přetopeném prostředí. Začněte proto navykat dítě na chladno úplně jednoduše.

Nechte ho spát při otevřeném oknu nebo v kočárku na balkóně a pamatujte si, že i když je venku chladněji, vycházky na čerstvém vzduchu jsou pro správný vývoj vašeho dítěte nezbytné. Nezapomínejte na ně, choďte ven častěji a na kratší dobu.

A nevyhýbejte se ani procházkám v zimních měsících, dokonce, ani pokud teplota klesne k -10°C. Jen volte dobu okolo poledne. Pozor! S novorozencem můžete ven pouze do – 5°C.

Jak správně otužovat děti pomocí chladné vody? A jak začít? Máme pár dobrých rad

To už víme. Otužujeme děti pomocí chladného vzduchu a chladné vody. Chladný vzduch jsme probrali, tak ještě poradíme, jak na otužování kojenců a dětí chladnou vodou.

  • Nikdy neotužujte přes odpor dítěte

Mluvte na něj, odvádějte pozornost od prvotního a pro dítě nepříjemného chladu. Začněte tím, že děťátku budete omývat nožičky žínkou namočenou v chladnější vodě zhruba 1minutu a každý týden snižte nejvýše o jeden stupeň. Takto se postupně dostanete na omývání celého těla.

  • Během 1-2 měsíců, snižte teplotu na 20°C, pouze u větších děti (2-3 roky). U těch, které jsou starší dvou měsíců, neklesejte pod teplotu 34°C.

Pokud se za tu dobu váš kojenec na teplotu vody dobře adaptoval, můžete začít krátce sprchovat. Opět postupně a pomalu. Nejprve jen malou část, potom přidávejte a na konec sprchujte celé těla. Nejdéle po dobu 2 minut.

Pozorujte projevy vašeho dítěte a nejděte přes výrazný odpor. Vy přece nechcete vyvolávat negativní reakci a způsobit mu trvalé trauma.

Po otužovací proceduře chladnou vodou, musíte kůži dítěte dobře osušit ručníkem, ošetřit vhodnou kosmetikou a promasírovat.

Pokud se stane, že jste museli proces otužování, na nějakou dobu, ať už z jakéhokoli důvodu opustit, začněte potom s takovou teplotou vody, která je vašemu dítěti příjemná.

Jak začít správně otužovat děti

Pomalu a postupně, trpělivě a hravou formou. Nikdy na dítě netlačte, nevystavujte ho stresu a pokuste se mu být oporou a příkladem.

Pamatujte si, že otužování není úkol na jeden den. Jde o proces dlouhodobý, tak buďte trpěliví. Vyplatí se to!

Začněte tím, že dítě nebudete s prvním chladnějším počasím oblékat do kombinézy, tlusté čepičky, rukaviček a fusaku z beránka, když vy ještě běháte v lodičkách a sukni. Uvědomte si, že i v kočárku se dítě lehce přehřeje a jasným důkazem bude, až ho po procházce vyndáte z kočárku celé zpocené a červené. Věřte mi, že takový pobyt venku nebyl moc prospěšný. Jak tedy správně na to?

  • Otužujte děti od malička a pravidelně.
  • Oblékejte je přiměřeně, ani moc a ani málo. Naučte se to podle sebe.
  • Otužujte děti vzduchem. Miminka nechte při přebalování při pokojové teplotě, nebo před koupáním, zhruba 5 minut rozbalená.
  • Otužujte pomocí chladnější vody (viz výše).
  • Nepřetápějte v pobytové místnosti.
  • Často, krátce a intenzivně větrejte.
  • Kdykoli máte možnost, jděte s dítětem na čerstvý vzduch.
  • Pokud si nejste jisti, zda je vaší ratolesti teplo či zima, sáhněte mu na předloktí, pod tričko nebo za krk. Pokud zjistíte, že je zpocené, potom přizpůsobte oblečení.
  • Můžete se přihlásit na kurz plavání, kde je správná technika otužování součástí plavecké výuky.
  • A pamatujte si, že vy jste příkladem a to je pro dítě rozhodují!

Otužování dětí předškolního věku

Zvykat dítě na chladnější prostředí v místnosti a přiměřeně ho oblékat do chladného počasí, je nepsaným pravidlem otužování. S otužováním můžete začít v každém věku, ale jako nejvhodnější se jeví, otužovat už velmi malé děti.

Dříve bylo otužování povinné ve všech předškolních zařízeních, dnes, bohužel, tato povinnost není. Proto, to budete muset být hlavně vy, rodiče, kteří začnou a budou své děti vést k otužování.

Zmírníte tím četnost rýmy i kašle a zvýšíte imunitu svého děťátka. Je potřeba myslet na to, že než se zvýší odolnost organismu, bude to trvat několik měsíců, proto je dobré s otužováním začít brzy, ne až s nástupem podzimního počasí. Pokud jste dočetli až sem, a pěkně popořádku, potom už víte, jaký je správný postup otužování, pokud ne, vraťte se na úvod.

Otužování a kraťasy

Průkopníkem této formy otužování je herec Pavel Nový. Nosí kraťasy bez ohledu na počasí, v zimě i v létě, tedy po celý kalendářní rok. Byl to vždycky sportovec, ale teprve vážná nemoc ho přiměla zamyslet se nad tím, zda má otužování nějaký smysl. Dnes plave ve Vltavě i v mrazech a bez jeho proslulých kraťasů si ho mnozí neumí představit. Dle jeho slov, tento oděv odkládá pouze v případech, kdy by se zpronevěřil společenskému bontónu.

On sám se prý otužováním nakazil! Říká, že otužovat se, je jako „infekce“, která se Pavla Novotného drží více jak 30 let.

A já si myslím, že infekce, která nás může nakazit dobrou náladou, vysokou imunitou a zdravým tělem, tou bychom se měli nechat nakazit všichni. Pojďme ho, následovat a provětrejme kraťasy.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Otužování kojenců a dětí. Kdy začít a jaké jsou nejosvědčenější postupy