Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

6 tipů, jak naučit dítě jíst příkrmy

První půl rok života dítěte je ve znamení kojení nebo krmení umělou výživou. Poté přichází čas na první příkrmy. Jak s nimi začít, aby je dítě přijalo? A co dělat, když dítě příkrmy odmítá?

Ideální čas pro první příkrmy

Zahájení prvních příkrmů odborníci doporučují po dosažení 6 měsíců. Děti, které nejsou plně kojené, nebo jsou živené umělým mlékem, mnohdy s příkrmy začínají už od ukončeného 4. měsíce. Dítě tak postupně přechází z tekuté stravy na stravu pevnou a později pevnou s kousky. Znamení, že je dítě připravené začít s pevnou stravou, rozluštíte snadno. Pozoruje vás, když jíte a začíná se o vaše jídlo zajímat.

Tipy na úspěšné zavedení příkrmů

Začínejte pomalu

Dítě si potřebuje na jinou konzistenci jídla, nové chutě, polykání nového jídla i krmení lžičkou zvyknout. Proto s příkrmy nespěchejte a naopak dítěti dopřejte dostatek času. Některé děti mohou chtít jídlo zkoumat ručičkama, dlouho ho převalovat v ústech nebo ho dokonce plivat ven. V tomto případě je důležité se obrnit trpělivostí, řídit se svými instinkty a nikam nespěchat.

Postupné by mělo být i množství potravy. Zpočátku stačí vyzkoušet pár lžiček a postupně je navyšovat. Ideální je začít jednou surovinou, jako například bramborem, cuketou nebo mrkví, a časem přidávat další.

Jak zavádět příkrmy? Úspěch vám zaručí třístupňový systém

Mléko mějte stále na prvním místě

V době zahajování příkrmů by stále mělo být na prvním místě kojení nebo krmení umělou výživou. Pevná strava pouze obohacuje základní jídelníček a postupně dítě učí zvykat si na nové jídlo. Mléko je však tím nejdůležitějším zdrojem živin a umožňuje dítěti správný vývoj. Teprve po pár měsících je možné pevnou stravou zcela nahradit kojení nebo umělou výživu. Ohledně ideálního načasování vám nejlépe poradí pediatr, kterého se zároveň můžete zeptat na vše, co vás ohledně krmení zajímá.

Nesrovnávejte své dítě s ostatními

Každé dítě je jiné, proto byste svého potomka neměli srovnávat s ostatními. Stejně tak zapomeňte na vyhrožování, nucení do jídla a zbytečný stres. Respektujte, že ne vždy má dítě do jídla chuť a ne pokaždé zvládne sníst celou porci.

Přidejte mateřské mléko

Pokud dítěti příkrm nechutná a vy stále kojíte, přidejte do jídla trochu odstříkaného mateřského mléka. Chuť jídla se změní a bude dítěti více chutnat. Nejprve však svému potomkovi nabídněte samotný příkrm, a teprve v případě neúspěchu, přidejte do příkrmu mléko, nebo dítě dokojte. Nikdy nepostupujte opačně. Pomoci může i směs příkrmu s umělým mlékem nebo rýžovou moukou.

Motivujte

V žádném případě dítě do příkrmu nenuťte. Pomoci vám může motivace. Jděte dítěti příkladem a ve chvíli, kdy ho krmíte, jezte také. Určitou pomoc poskytnou i další děti u stolu, a to především v případě, že je dítěti rok a více. Děti začínají v tomto věku napodobovat druhé, a tímto způsobem se učí jíst nové potraviny.

Kdy začít s příkrmy u kojených dětí? Dle nové studie již po třetím měsíci

Udělejte jídlo zajímavější

Nejen dospělí, ale také děti jí očima. Proto je dobré, pokud mu připravíte jídlo zajímavé nejen chuťově, ale také vizuálně. Hlavní roli by měly hrát krásné barvy i struktury. Pokud dítě některou potravinu zásadně odmítá, nenuťte mu ji a přejděte na jiné suroviny. Danou potravinu vyzkoušejte znovu po pár dnech či týdnech. Chutě na jídlo se u dětí velmi rychle mění.

Jak dítě naučit na krmení lžičkou?

  • Nechte dítě, aby sedělo rovně. Vleže se mu bude špatně polykat.
  • Pořiďte malou plastovou lžičku určenou pro batolata.
  • Příkrm podávejte nejprve ve formě hladkého pyré přiměřené teploty.
  • Vždy dopřejte dítěti, aby si příkrm nejprve prohlédlo.
  • Vkládejte lžičku do úst vodorovně.
  • Nikdy lžičku dítěti nedávejte vrchovatou.
  • Neotírejte lžičku o patro, ale naopak dítě nechte, aby si jídlo samo ze lžičky spolklo.
  • Pokud lžičkou mírně zatlačíte na kořen jazyka, vyvoláte polykací reflex.
  • Mějte trpělivost a při krmení na dítě mluvte klidným hlasem. Chvalte ho za každé úspěšně spolknuté sousto.

Díky těmto fintám se dítě naučí správně používat svaly v ústech a začne si určovat tempo, kterým bude jíst. Zpočátku se bude snažit potravu ze lžičky sát a teprve časem zjistí, že ji musí posouvat jazykem do krku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

6 tipů, jak naučit dítě jíst příkrmy