Děti koupání milují. Ale jen tehdy, pokud se nebojí vody. Jak na první seznámení s bazénem, mořem či rybníkem?
Plavání učte hlavně pomalu
Na začátek je důležité upozornit, že byste na dítě neměli spěchat a v žádném případě ho do ničeho nenutit. Jinak si vodu nejenže neoblíbí, ale dokonce z ní může mít přímo fobii. To, že stejně staré dítko vašich známých už ve vodě dovádí o sto šest, nic neznamená. K učení přistupujte jako ke hře, nikoli jako k závodu. Jak brzy začnete, to je na vás. Obecně ovšem platí, že čím je dítě mladší, tím menší má zábrany, a tak mu jde učení rychleji.
Společnost ve vodě
Na druhou stranu, přítomnost jiných dětí, kteří už jsou s vodou kamarádi, může vašemu dítku při učení jedině prospět – uvidí, že na tom vlastně nic není. Můžete tak k vodě vyrazit s přáteli, kteří jsou již zkušenějšími rodiči, anebo si na pomoc vzít o něco staršího sourozence.
Začínejte na mělčině
Jistě tušíte, že hodit dítě přímo do hluboké vody, „ať prostě plave,“ nebude to pravé ořechové. Pokud máte doma hluboký bazén, je lepší vzít dítě někam do přírody, kde je do vody pozvolný vstup, ideálně tam, kde je písčitá pláž. Dítě si tak nejprve může hrát při kontaktu s vodou, ale „v bezpečné zóně“. Až se s vodou lépe seznámí, samo bude chtít objevit, co se skrývá dále od břehu.
Bezpečnost ve vodě na prvním místě
Dítě byste u vody rozhodně neměli nechávat bez dozoru. I když to vypadá, že si jen tak hraje na břehu, nikdy nevíte, kdy se rozhodne udělat další krok – v této fázi byste měli být vždy u něj a jistit ho. I když ne vždy musí objevné stezky končit katastrofou, i jedno nečekané potopení pod vodu bývá velmi nepříjemným zážitkem, který může vytvořit blok. Dítě tak už nebude chtít mít s vodou nic společného.
Tato rada platí, i pokud se zdá, že dítě už plave docela samo. Pokud se pohybuje i tam, kde nestačí na dno, vždy by mělo mít nasazené nafukovací rukávky.
Hračky do vody a zábava
Učení se plavat by dítě nemělo brát jako povinnost, ale jako zábavu. V tomto ohledu vám mohou být velmi nápomocné různé vodní hračky, například různá nafukovací, která zároveň slouží jako bezpečnostní pomůcky. Dítě se tak rozptýlí a bude se cítit bezpečněji.
Naučte je zadržet dech
Zejména starší děti, které se učí plavat, mají velký strach z potápění. Abyste obavy odstranili, nejprve je musíte naučit zadržet dech. To nejlépe natrénujete na mělčině, například při shýbání se pro oblíbenou hračku. Vhodné je, když se dospělý potápí spolu s dítětem, a vše tak názorně předvádí. A pokud si na pomoc vezměte potápěcí brýle, vašemu dítku to bude hned připadat zábavnější.
Ležení na hladině
Dalším krokem v učení se plavat je klidné ležení na hladině na zádech. Dítko podepřete a řekněte mu, ať tlačí bříško a boky co nejvíce nahoru. Pak ho po vodě pomalu vozte. Až si zvykne, samo se začne pomocí rukou a nohou pohybovat.
Samotné plavání
Nejprve dítě naučte správný pohyb nohou. Pro začátek je nejjednodušší kraulové kopání, poté můžete přejít ke „šlapání vody“. Aby se dítko mohlo soustředit jen na nohy, je vhodné použít plovák, za který se zapře trupem. Pohyb rukou, ať už kraul či prsa, můžete dítě učit také pomocí plováků, kdy nejprve zapojuje jen jednu paži a druhou se zapírá o desku. Až pohyb zvládne pravou i levou, je možné desku odebrat a zkusit zapojit obě současně.