Jak na dětský kašel pomocí bylinek. Na jaře trápí děti astma a záněty průdušek
Taťána Kročková
1. 5. 2019
I nyní na jaře je třeba opatrovat dýchací cesty našich dětí. Tím spíše, když všude kolem poletuje pyl a dochází k velmi snadnému podráždění sliznice i následnému sekundárnímu zánětu. Alergici trpí nejvíce a mohou se objevovat rýmy, záněty hrtanu i průdušek. Jak si můžeme pomoci bylinkami a přírodní cestou?
Když je dítě alergik
Pokud je vaše dítě alergik, dodržujte předepsanou léčbu a doporučení lékaře. Sledujte pylový kalendář a nevystavujte dítě větším zátěžím, mohlo by se vám začít dusit. Alergické astma trápí spoustu dětí, ale dá se mu samozřejmě předcházet tím, že se budeme snažit co nejvíce eliminovat množství působících alergenů.
Nachlazením to začíná
Jestliže je dítě jenom nachlazené, má oslabenou imunitu nebo chytilo nějakou virózu, vyzkoušejte šípkový čaj s medem, heřmánek s citrónem a medem nebo lipový čaj s medem na vypocení. Pokud je dítko starší a snese zázvor, nastrouhejte mu trochu zázvoru do heřmánkového čaje. Všechny tyto bylinné čaje podávejte co nejvíce teplé, a s medem pouze v případě, že dítě nemá alergii na včelí produkty. Tyto bylinky můžete používat i na běžnější pití a nabízet je dětem dlouhodoběji.
Alergická rýma u dětí. Jaká je prevence a jak zmírnit projevy?
Sirupy na kašel a podporu imunity
Při nachlazení a kašli je výborná mateřídouška nebo tymián. S těmi zkuste šetřit. Na podrážděné hrdlo a záněty průdušek je skvělý i mateřídouškový nebo jitrocelový sirup. Lze je podat i batolátkům. Počítejte však s tím, že takové sirupy obsahují cukr, bez něj by to v podstatě ani sirupy nebyly.
Ideální je vyrobit si je doma nebo si sehnat silné a účinné sirupy z domácí výroby bylinkářů a farmářů. Jsou totiž mnohem účinnější než sirupy z lékáren. Na podporu imunity je vynikající echinaceový sirup, starší školáci zvládnou i echinaceovou tinkturu, stačí pár kapek rozmíchat v malém množství vody a nechat dítěti vypít.
Divizna a sléz na kašel
Dítěti ve vážnějším stavu, které trpí na suchý a dávivý kašel a nemůže v noci klidně spát, zkuste připravit odvar ze slézu maurského nebo z divizny, případně můžete obojí zkombinovat dohromady. Divizna je pro děti zcela bezpečná, navíc má silné účinky na celý dýchací systém, odstraňuje zahlenění, ulevuje při kašli a bolesti, dezinfikuje a hojí zánět. Sléz vám krásně zabarví čaj do modra či do fialova, tak se toho nelekejte. Chuťově jsou obě bylinky vynikající a můžete je podávat i velmi malým dětem.
Inhalace pro děti
Pomoci může i inhalace, například ze silnějšího mateřídouškového či tymiánového odvaru, třeba i s pár kapkami bazalkového nebo oregánového oleje. Inhalace pod ručníkem nad kouřící nádobou může dítě bavit a pomůže mu značně ulevit od zahleněných průdušek i ucpaného nosu. Ne každé dítě umí smrkat. Některé děti jsou v tomhle šikovnější a dokáží se krásně vysmrkat už v mateřské škole, jiné to pořádně nezvládají ani v první třídě. Ze zanedbané rýmy bakteriálního původu se může zánět šířit dál i do dolních cest dýchacích! Proto je třeba začít léčit už obyčejnou rýmu.
Laryngitida může být nebezpečná
Nejhorší je noční dávivý kašel u nebezpečné laryngitidy, při které dětem hrozí, že se začnou dusit. Lékaři v těchto případech předepisují čípky s obsahem kortikosteroidních hormonů a samozřejmostí je antibiotická léčba silného zánětu. Pomoci ale mohou i bylinky, například sirup z lékořice, který usnadňuje odkašlávání, vyburcuje imunitní systém a obsahuje přirozené kortikosteroidy. Lékořici nabízejte starším dětem, a spíše ve vážnějších případech, například při laryngitidě, zánětu průdušek nebo při zápalu plic.
Trpí vaše děti dýchacími obtížemi nebo alergiemi? Možná je na vině formaldehyd
Kloktání šalvějového odvaru
Pokud dítě zvládá kloktat, připravte mu odvar ze šalvěje lékařské. Silně dezinfikuje sliznice a celé hrdlo. Když dítě trochu spolkne, nic se neděje, ale šalvějový čaj mu k pití nepodávejte. Šalvěj není příliš vhodná k vnitřnímu použití a pro děti by mohla být lehce toxická.