Jak motivovat děti ke sportu? Rodiče, je to na vás!
Alexandra Fiedlerová
21. 5. 2018
V poslední době můžete ze všech stran slyšet, jak české děti málo sportují, jen sedí u počítačových her a tloustnou. Něco pravdy na tom bude. Pokud chceme, aby se věnovaly sportu, musí je to bavit. Jak motivovat děti, aby se pohyb stal přirozenou součástí jejich každodenního života?
Jděte jim příkladem
Děti se nejlépe učí napodobováním. Už od útlého věku se snaží dělat to, co jejich rodiče. Využijte toho. Když uvidí, že je pro vás sport nedílnou součástí vašich dní, bude i pro ně. Například běhat nebo jezdit na kolečkových bruslích můžete i s kočárkem.
Začněte od malička, jen co děti začnou chodit. Kopejte společně do míče, hoňte se po hřišti a vymýšlejte hry. Musí vědět, že sport je zábava. Dejte jim při tom možnost volby, aby se necítily ke sportu nucené.
Pokud rodiče pravidelně sportují, děti se díky tomu vyskytují ve sportovním prostředí a mohou k němu snadněji přičichnout. Může je strhnout atmosféra při hře nebo závodech a díky tomu se pak třeba budou chtít této aktivitě také věnovat.
Rodinné aktivity
Sportujte společně s dětmi. Věnujte se klasickým rodinným sportům, jako je plavání, jízda na kole nebo lyžování. Nemusíte podávat heroické výkony, naopak, výlet by měl být naplánovaný tak, aby si jej užili všichni.
Hlavně městským dětem chybí přirozený pohyb v přírodě. Naplánujte tedy alespoň o víkendu výlet po českých luzích a hájích. Vylezte na nějakou horu, věnujte se geocachingu (hledání schránek podle GPS souřadnic) nebo se jen tak potulujte lesem.
V dětech můžete podpořit soutěživost (pozor, některé opravdu soutěží nerady) – kdo tam bude nejdřív, kdo se trefí míčem do koše a podobně. Starší děti pak mohou k pohybu motivovat také nejrůznější mobilní aplikace sloužící k zaznamenávání sportovních výkonů.
Umožněte jim vyzkoušet více sportů
Ve většině sportů se v nižším věku začíná všeobecnou průpravou, proto může být ze začátku jedno, jaký sportovní kroužek vaše dítko navštěvuje. Už pro nejmenší existují kurzy plavání, tanečků a her, většinou se při nich počítá také s účastí maminek.
Nemusí být na první pohled patrné, pro který sport má právě váš potomek vlohy. Nechejte ho proto vyzkoušet více sportů, aby si mohl vybrat, co ho baví a co mu jde nejvíce. Pokud tápete, můžete ho později nechat otestovat.
Pohybové aktivity pro děti. Jaký sport je nejvhodnější a na co si dát pozor?
Vyhnete se tak tomu, že bude ve starším věku střídat sportovní kroužky každý půlrok, což může být finančně náročné. Ještě horší situace však nastane, když má dítě pocit, že ho nebaví a nejde mu žádný sport a svůj volný čas chce trávit jen hraním počítačových her. Nedopusťte to.
Chvalte, ale nemějte přehnaná očekávání
Řada rodičů sní o tom, že se jejich potomek stane slavnou sportovní hvězdou. Někdo ale na sport nadání zkrátka nemá. Pokud se budete snažit své nenaplněné ambice kompenzovat skrz dítě, naděláte více škody než užitku.
Dítě by mělo sportování především bavit. Měl by to být příjemně strávený čas, nikoliv řehole. V dnešní době je kladen velký důraz na výkon, často i v oblasti sportu. Dítě si pak myslí, že když nemůže být nejlepší, je lepší se sportu nevěnovat vůbec. To je špatně.
Sport je důležitý pro všechny. Přináší zlepšení kondice, formuje postavu, můžete se díky němu seznámit s novými kamarády, uvolní se při něm stres a vyplaví endorfiny. Není to jen o výsledku.
Každé dítě je jiné, někomu jde sport lépe, někomu hůře. Chvalte své dítě podle jeho individuálních možností, oceňte snahu, zlepšení, nejen výhru. Nesrovnávejte ho s ostatními.
Vysvětlete přínosy sportu
Sport je zdravý. Jenže z této věty si dítě nic nevezme. Musíte ho o výhodách sportu přesvědčit jinak. Tak, aby jim porozumělo. Když se naučíš plavat, budeme moct jít do aquaparku. Když budeš trénovat na kole (odrážedle), budeš mít silné nožičky a vyjedeš i ten kopec k cukrárně. Tam si pak dáme zmrzlinu. Když se naučíš lyžovat, budeš moct jet i tou velkou lanovkou.
Na druhou stranu to ani se sportem nepřežeňte, děti by se měly rozvíjet také v dalších dovednostech.
Sportování s kamarády
Motivovat ke sportu mohou děti i jejich kamarádi. Když vidí, že Péťa už jezdí na odrážedle, snáze se vzdají malé motorky a také to vyzkouší. Rády mezi sebou také soutěží. Předhání se, kdo vyleze po prolézačce až nahoru, kdo rychleji vyšplhá po lezecké stěně nebo kdo sjede skluzavku jako první.
Později je může kamarád inspirovat, aby se přihlásily do stejného sportovního kroužku jako on. Hlavně kluci se mezi sebou rádi hecují.
Benefit do budoucna
Sport je přínosem pro děti i dospělé. Od pěti let se děti mohou začít účastnit organizovaných sportovních kroužků. Do té doby leží ovšem budování kladného vztahu k pohybu na bedrech rodičů. Ne nadarmo se říká: co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.
Pokud dítě odmalička povedete ke sportování, nebude mít ani v pubertě problém zvednout se z gauče a jít si zacvičit. Později vám za to určitě poděkuje.
Díky lásce ke sportu si totiž bude snáze udržovat váhu, bude v lepší kondici a snadněji zvládne také stres. Bude si více věřit, ale zároveň bude schopné vyrovnat se s prohrou. Ty nejnadanější se sportem mohou i živit.