Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Jak naučit děti lyžovat a kdy je ideální čas začít?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

10. 11. 2017

Vyrazit v zimě na hory a užívat si parádní lyžovačku na čerstvě napadaném sněhu, dýchat svěží vzduch a večer si ve vyhřáté chatě nebo hotelu dát teplý svařák je báječné a není divu, že každý rok hory doslova praskají ve švech. Pokud máte malé děti, určitě se už těšíte, až jim budete moci ukázat kouzlo hor a naučit je lyžovat. Kdy je dobré začít s dětmi lyžovat a je lepší svěřit první lyžařské krůčky profesionálovi nebo se toho můžete ujmout klidně sami?

Kdy začít učit děti lyžovat?

Kdy je vlastně ten ideální čas začít učit děti lyžovat. Většina profesionálních instruktorů vám podle svých zkušeností řekne, že ideální věk je kolem tří let. Rozhodně to ale není pravidlem. Některé děti jsou schopné sjíždět kopce dříve a jiné později. Důležitá je stabilita. Pokud je rádo, že dokáže pořádně chodit, lyže určitě ještě vhodné nejsou. S největší pravděpodobností mu to nepůjde a navíc si může lyžování zprotivit. V lyžařských školkách ještě navíc doporučují i zvážit, zda bez vás dítě vydrží.

Jak motivovat děti ke sportu? Rodiče, je to na vás!

Jak zjistit, zda je dítě na lyžování připraveno?

Položte si několik otázek a snadno zjistíte, zda už nastal ten správný čas. Zvládne vaše dítě už delší pěší výlet? Umí udělat kotoul? Zvládne jezdit na kole nebo alespoň kolo odrážedle? Tyto základní věci pomohou určit, jak je na tom dítě s rovnováhou.

Pokud se rozhodnete, že vaše dítě je už psychicky i fyzicky zralé, můžete ho postavit na lyže. Z počátku to ale nepřehánějte. Dítě vám nevydrží na sjezdovce celý den. Začněte hodinou nebo dvěma. Děti ještě neudrží tak dlouho pozornost a poměrně rychle se unaví. Ideální je začít hned ráno nebo dopoledne. Odpoledne už jsou děti ospalé a protivné a do ničeho se jim nechce. Nikdy se je nesnažte do lyžování nutit.

Lyže nebo snowboard?

Možná nejste příznivci lyží, ale uchvátilo vás snowboardové prkno. Protože je to náročnější sport na motoriku, než lyžování, určitě s ním počkejte minimálně do šesti let dětí. Udržení rovnováhy je na prkně mnohem těžší, ale samozřejmě i zde se najdou výjimky a na svahu můžete narazit na malé tříleté snowboardisty, kteří sjíždějí sjezdovky lépe než leckterý dospělí.

Lyžařští instruktoři nicméně doporučují začít nejdříve s lyžováním, protože to zvládnout menší děti. Pokud ovšem chcete, aby vaše dítě jezdilo primárně na snowboardu, nemusí se předtím za každou cenu naučit na lyžích.

Pohybové aktivity pro děti. Jaký sport je nejvhodnější a na co si dát pozor?

Jak začít s výukou lyžování u dětí?

Možností máte hned několik. Někteří rodiče svým učícím schopnostem příliš nevěří a raději ho dají do lyžařské školky a jiní chtějí raději učit své ratolesti sami. Koneckonců je to nádherný pohled, když vidíte vaše malé dítko, jak mu to jde den ode dne lépe a to díky vaší výuce.

Čím tedy začít? Samozřejmě lyžemi. Potřebujete ty správné. Z praktického hlediska je důležitá délka, která by měla být o deset až dvacet centimetrů kratší, než kolik měří vaše dítě. Měly by mu dosahovat maximálně pod bradu. Pro dítě je zase nejdůležitější barva a vzhled.

Lyžáky pro začínající lyžaře volte skeletové a ne úplně těsné. Nezbytná je i bezpečnostní helma a lyžařské brýle. Pro začátek vám plně postačí lyže z půjčovny. Je to možná i praktičtější, protože děti rychle rostou a museli byste kupovat každý rok nové. Navíc ani není nikde psáno, že se mu lyžování zalíbí.

Začněte doma

První nácvik může začít už doma v obýváku. Dětem vyzkoušejte boty a lyže, aby si zvykly, že je mají na noze. Ať se doma projdou, vstanou ze země nebo si sednou. Nezapomeňte něčím zakrýt podlahu, lyžáky by jí mohly poškodit. Při tomto nácviku si také zároveň můžete i ověřit, zda je už dítě dostatečně připravené. Pokud totiž do bot vůbec nechce nebo se začne po minutě vztekat a hystericky křičet, ještě možná na lyžování připraveno není.

Na horách volte raději klidnější místa

Na horách vybírejte taková místa, kde je mírný a přehledný terén a nebude tam příliš rušno, Když se budete neustále vyhýbat rychle jedoucím lyžařům, asi si společnou výuku příliš neužijete. K tomu jsou velmi dobrá rakouská střediska počátkem prosince, protože tam bývá ještě poměrně klid. Každopádně si vybírejte destinace, kde máte k dispozici sedačkové lanovky nebo kabinky, protože na vleku vaše dítě hned jezdit nezvládne.

Nejdůležitější při samotné výuce je správný postoj na lyžích. Jakmile si totiž dítě osvojí špatné návyky, bude se jich horko těžko zbavovat. Odborníci také příliš nedoporučují tzv. výuku na laně. Dítě může jezdit s hůlkami i bez nich. Na začátku je to lepší bez hůlek, protože by jenom překážely a rozptylovaly.

Začněte obloukem šikmo ke svahu. Tak se dítě naučí zastavit a bude se cítit bezpečněji. A vy koneckonců také. Důležitá je správná činnost kolínek. Posupně můžete přejít k plynulým a otevřenějším obloukům. V některých střediscích jsou k dispozici i lyžařské parky, které jsou na výuku naprosto ideální. Nabízí různé slalomy, skokánky, jízdu v hlubším sněhu apod.

Jak naučit dítě jezdit na kole a kdy začít

Je lepší instruktor nebo vy?

Pokud si nejste jistí a příliš nevěříte vlastním schopnostem, nejste až takoví lyžaři, abyste někoho tak malého učili nebo nemáte tolik potřebnou trpělivost, nebojte se přenechat výuku zkušeným instruktorům. Často je to i výhodnější a rychlejší, protože děti obvykle lépe přijmou a poslouchají instrukce od někoho cizího a v prostředí, kde se musí více soustředit. Navíc je kolem nich více dětí a ony se chtějí předvést a být nejlepší. Mohou tak dosáhnout lepších a rychlejších výsledků.

Ovšem i kvality lyžařských školek jsou různé a ne vždy úplně ideální. Instruktor by měl působit mile, přestavit se vám i dítěti, navázat s ním kontakt a zeptat se ho na jméno, koníčky. Rodičům by měl být schopen podat o výuce dostatečné informace a vyžádat si telefonní kontakt. Také by měl zkontrolovat lyžařské vybavení dítěte i jeho oblečení. S rodiči by se měl domluvit na čase ukončení výuky a místě předání dítěte. Co je ale nejdůležitější, že se musí dítěti líbit.

Správný výběr lyžařského střediska

Velká část úspěchu lyžařské výuky je závislá i na správné volbě ski areálu. Největším problémem bývá hustý provoz, a také neohleduplnost lyžařů či snowboardistů. Proto s dětmi choďte raději na dětské sjezdovky, kde jsou i malé vleky. Většina kvalitních velkých lyžařských středisek má k dispozici dětské parky. V některých můžete najít i tzv. SnowKidz park, což je projekt fungující po celém světě, který podporuje aktivní pohyb dětí v zimě a dětskou lyžařskou výuku.

V našich končinách naleznete vhodné sjezdovky pro děti ve Špindlerově mlýně nebo v Herlíkovicích v Krkonoších, Severáku v Jizerských horách, Razula v Beskydech nebo Lipno na Šumavě. Vhodné jsou i menší hotelové sjezdovky, kde bývá klidnější provoz.

Samozřejmě nejen u nás, jsou ski areály přátelské pro rodiny s dětmi. Vyrazit můžete i do zahraničí. Skvělá místa naleznete ve zmiňovaném Rakousku. Velmi pěkný rodinný lyžařský areál Weissensee je v Korutanech. V největším rakouském lyžařském komplexu v Tyrolsku vás čeká Wilder Kaiser-Brixental se třinácti lyžařskými školami a inovativní výukou dětí.

I když dítě na lyžích teprve začíná, mělo by je mít namazané. Na drhnoucí a zoxidované skluznici se dobře lyžovat nenaučí. Myslete na to, že děti se učí odkoukáváním od ostatních a mluvte na něj jasně a srozumitelně. Vysvětlujte klidně stále dokola. A nezapomeňte, že lyžování je zábava. Když už to dítě nebaví a chce přestat, sundejte lyže a běžte třeba stavět sněhuláka nebo uspořádejte pořádnou koulovačku na odreagování.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak naučit děti lyžovat a kdy je ideální čas začít?