Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Jak moc se věnovat svému miminku a kdy je ideální čas, začít ho učit samostatnosti?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

27. 5. 2020

Trápí vás otázka, jak moc se svému miminku a batolátku věnovat? Máte ho podporovat v samostatné zábavě nebo s ním být neustále? Umí se vůbec v tomto věku už samostatně zabavit?

Když se miminko narodí, začne se kolem něj točit celý náš život. Každý rodič se snaží svému dítěti věnovat v maximální možné míře, ale pro každého je ta míra trošku někde jinde. Někdo se řídí jen svým rozumem, jiní pročítají různé diskuse, nebo se řídí radami odborníků. Je to tak správně?

Péče v prvních letech života je nejdůležitější

Některé děti si vystačí samy už od miminkovského věku, jiné by se od vás nejraději neodlepily ještě pomalu v pubertě. Proč to tak je? Protože děti k samostatnému hraní nikdo nevedl. Samozřejmě, miminka a batolata na to mají nárok. V tuto dobu vás děti potřebují v podstatě permanentně nebo vždy, když zrovna nespí.

Pokud chcete ze svého dítěte vychovat samostatného jedince, je citlivá raná péče velmi důležitá. Podle vědců jsou velmi podstatné rychlé a správné reakce na signály dítěte a pocit bezpečí.  A jak na to? Naslouchejte svému instinktu, nenechte se ovlivnit okolím. Dělejte to, co činí radost vám i jemu. Jaké máte pocity, když dítě pláče? Chcete jít k němu, vzít jej do náručí a utěšit je. Tak proč to neudělat?

Jak naučit miminko usínat samo v jiné místnosti a spát celou noc

Nespěchejte na osamostatňování

Už malým miminkům vysvětlujte, co přesně budete spolu dělat. Postupně, jak začne víc a víc chápat a na jednotlivé činnosti si zvykat, nebude si připadat zmatené, zvýší se jeho pocit bezpečí a rozšíří také svou slovní zásobu. Jakmile se cítí bezpečně, může dojít k procesu osamostatňování, ale svým vlastním tempem. Nesnažte se ho k tomu nutit, i když už vám chybí čas jen pro sebe a rádi byste se chvíli věnovali i něčemu jinému než jen dítěti.

Čas s dospělými je pro miminko nezbytný, ale podle odborníků je stejně důležité i to, aby měly děti čas sami na sebe ve chvíli, kdy po tom začnou toužit. Obvykle dochází k osamostatňování dítěte kolem osmého měsíce věku. Sólový čas poskytuje dítěti možnosti učení. Může zkoumat své okolí, soustředit svou pozornost a učit se ze svých chyb. Všechny takové zkušenosti zvyšují sebevědomí dítěte. Nezávislá hra pomáhá posílit jeho identitu a v dospělosti mu umožní s velkou pravděpodobností lépe navazovat přátelství s lidmi, protože je má opravdu rád a ne proto, že nechce být sám.

Netřeba dodávat, že mít dítě, které se dokáže zabavit samo, je skvělá věc i pro rodiče. Ale jak mu pomoci, aby se zvládlo zabavit chvíli bez vás? Není to totiž jen o tom, je někam posadit, zahrnout hračkami a odejít.

Jak správně držet miminko? Vyvarujte se nejvážnějších chyb

Jak začít?

Pokud se vám zdá, že už je vaše miminko dostatečně velké, aby zvládlo i nějakou tu chvilku samostatnou hrou, můžete začít s nácvikem. Než se do toho pustíte, zvažte některé věci. V první řadě je to věk a vývojové stádium dítěte. Čím je starší, tím déle si vydrží hrát samo. Například v šesti měsících je to kolem 5 minut, ve 12 měsících asi 15 minut, po 18 měsících až 20 minut. Klidně to samozřejmě může být více nebo méně.

Dalším důležitým faktorem je temperament dítěte. Bezstarostné a temperamentnější dítě může být ochotnější zůstat samo už v mladším věku.

Chcete-li povzbudit zájem svého dítěte, vytvořte každý den samostatnou chvilku, aby si na takový nápad zvyklo. Umístěte je na místo, kde je v bezpečí, vidíte na něj a nabídněte mu pár oblíbených hraček či knížek. Nepřehánějte to s množstvím. Jakmile se nějakou činností zabaví, zkuste na chvíli zmizet z jeho zorného pole. Určitě je ale nenechávejte úplně o samotě. Buďte stále nedaleko a každých pár minut se ozvěte, ať ví, že tam jste. Jak roste a nabývá zkušenosti, můžete se odebrat třeba na druhou stranu místnosti nebo do vedlejší místnosti, pokud pořád máte přehled a jste v doslechu.

A co když si dítě přestane hrát, jakmile se vzdálíte? Vyzkoušejte následující možnost. Chviličku si s ním hrajte, pak na chviličku odejděte a zase znovu. Tento vzorec udržujte několik dnů, aby vaše ratolest začala chápat, že když odejdete, nemusí se bát, že už se nevrátíte. Nakonec ho začnou mnohem víc zajímat hračky než vaše příchody a odchody.

Nevyčítejte si

Někdy to není miminko, které si nechce ani chviličku samo hrát, je to máma nebo táta, kteří mají výčitky svědomí. Rodiče jsou ze všech stran bombardováni tolika informacemi o tom, že se musí věnovat svým dětem od rána do večera. Jakmile mají pocit, že se mu dostatečně nevěnují, že s ním nejsou každou sekundu jeho života, mají pocit, že dělají něco špatného a cítí se dokonce provinile.

Nikdo samozřejmě nerozporuje, že je velmi důležité trávit čas s dětmi, ale nikdy by nemělo jít o úplný extrém. I když je pro vás možná obtížné jen se dívat, jak si děťátko hraje samo, pokud vypadá spokojeně a nemá s tím problém, není důvod se tak cítit.

Je jasné, že po narození jste dítěti k dispozici v podstatě neustále, protože vás potřebuje. Ale postupně, jak roste, by se mělo učit být i chvíli samo a vy můžete volnou chvilku využít pro sebe a bez výčitek.

Takže, kolik času je správné věnovat svému miminku? Přesně tolik, kolik potřebuje a tolik, abyste byli všichni spokojení.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak moc se věnovat svému miminku a kdy je ideální čas, začít ho učit samostatnosti?