Zvýšenou teplotou a horečkou reaguje organismus v okamžiku, kdy se o něj pokouší určité onemocnění. Miminko však tímto způsobem může reagovat i na přehřátí z důvodu dlouhého pobytu na slunci nebo vyšší teploty v místnosti.
Horečku většinou poznáte i bez teploměru
Horečku je možné poznat u malých dětí i bez teploměru pouhým dotekem a pohledem. Z dítěte sálá horko, je unavené nebo naopak nemůže spinkat, má začervenalé tváře, pláče a lesknou se mu oči. Většinou je to spojené i s odmítáním jídla a pití. O něco hůře se dá poznat teplota novorozence na čele. U takto malých miminek bývá zvýšená teplota často jediným ukazatelem možného onemocnění. Proto je důležité mít po ruce teploměr a při jakémkoliv náznaku dítěti teplotu pro jistotu změřit. Pokud vám teploměr potvrdí horečku, spěchejte k lékaři.
Jak měřit teplotu miminku?
1. Měření teploty digitálním teploměrem
K měření teploty u dětí se nejčastěji používají digitální teploměry. Volte vždy takové typy, které mají stejný nebo podobný tvar jako klasický teploměr. Digitální teploměry ve tvaru dudlíku apod. nebývají bohužel přesné. Teploměr nechte na místě měření vždy o něco déle, než doporučuje výrobce, dokud se měření skutečně neukončí. Máte tak jistotu, že teploměr naměří teplotu správně.
2. Ušní teploměr
Velmi přesné mohou být ušní teploměry, které k měření využívají infračervený paprsek. Kvůli vyšší pořizovací ceně však nejsou tak oblíbené. Jejich nákup se vám ale vyplatí v případě, když je vaše dítě často nemocné a teplotu mu měříte pravidelně.
Kde měřit teplotu?
Kojenci
Měření teploty u miminek v podpaží je obtížné. Proto se u malých miminek teplota těla měří v konečníku. Nejprve na špičku teploměru naneste vazelínu nebo dětský olejíček, aby měření pro miminko nebylo nepříjemné. Dítě položte na záda a nohy mu lehce přitlačte k bříšku. Teploměr zasuňte do konečníku asi na 1,5 – 2,5 cm. Teploměr nechte na místě až do chvíle, než se měření ukončí. Poté teploměr vytáhněte a jeho špičku omyjte mýdlem pod tekoucí teplou vodou.
Batolata
U odrostlejších miminek je možné měřit teplotu v ústech. Teploměr dejte dítěti pod jazyk a řekněte mu, aby ho pevně sevřelo rty. Poté vyčkejte, než se teplota změří.
Dětí v předškolním a školním věku
Větší děti bez problému zvládnou měření teploty v podpaží. Snadno jim vysvětlíte, proč si musí změřit teplotu a co při tom mají dělat.
Od kdy se odečítá teplota?
Teplota naměřená v konečníku bývá o něco vyšší, než ta, kterou můžete naměřit v podpaží. U novorozenců je ale rozdíl mezi teplotou v konečníku a podpaží minimální, a proto se od naměřené teploty ještě žádná čísla neodečítají. U dětí od 6 týdnů věku, kterým měříte teplotu v konečníku, odečtěte vždy 0,5 stupně Celsia. Starším kojencům a batolatům se rozdíl opět nevypočítává.
Jaká je normální teplota u miminka?
- Ideální stav je 36,5 – 37 °C.
- Nižší teplota pak méně než 36,5 °C.
- Teplota nižší než 34 °C poukazuje na podchlazení.
- Zvýšená teplota je při 37 – 37,9 °C.
- Horečku klasifikujeme jako 38 – 41 °C.
- Vyšší teplota než 41 °C znamená hyperplexii, která je zvlášť pro malé dítě velmi nebezpečná.
Normální teplota kojence
Za normální teplotu kojence se považuje hodnota od 36,5 do 37,2 °C. Teplota miminka se v průběhu dne mění a může kolísat až o jeden celý stupeň. Nejnižší teplota bývá naměřená ráno, nejvyšší zase pozdě odpoledne.
Hlavní příčiny zvýšené teploty a horečky
- virový průjem
- zánětlivé onemocnění
- růst zoubků
- hnisající vyrážka na kůži
- vedlejší příznak očkování
- zánět mandlí
- meningokoková meningitida
Horečka jako běžná reakce
Horečka u 6měsíčního miminka, ale i menších či větších miminek není sama o sobě nebezpečná. Jedná se o běžnou reakci organismu, který se tímto způsobem vyrovnává s nemocí. Důležité je však odhalit co nejdříve příčinu horečky, která může být u miminek velmi závažná.
Kdy jít k lékaři?
Pokud miminko kromě vyšší teploty nejeví žádné jiné příznaky, nemá rýmu ani kašel a dostatečně pije, můžete s návštěvou lékař počkat až 3 dny. V případě, že se ani po této době jeho stav nelepší nebo se teplota naopak zvyšuje, zamiřte k dětskému lékaři. Jiné je to v případě kojenců do 3 měsíců věku. Pokud se objeví vysoká teplota u 2měsíčního miminka, vyrazit k lékaři musíte co nejdříve je to možné. Kojence s vysokou teplotou pošle pediatr do nemocnice, kde lékaři zjistí příčinu horečky a doporučí další postup.