Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Jak by měla vypadat oslava Mikuláše a jak velké trauma vytváří pro dítě strach z čerta?

Redakce

Redakce

21. 11. 2018

S tím, jak se blíží Mikuláš, roste nervozita mezi dětmi. Nezřídka se děti již nyní ptají, zda musejí jít na Mikuláše do školky a že by raději zůstaly doma. Pamatujete si, jak obrovský strach z čerta jste jako děti zažívali? Jaký smysl má děti vystavovat takovému traumatu?

Strach z čerta

Trojice nadpozemských bytostí navštěvuje každoročně 5. prosince rodiny s dětmi či školky. Zatímco hodné děti se mohou těšit na sladkou odměnu, těm zlobivým hrozí, že si je čert odnese do pekla. Je ale v pořádku hrozit dětem, že je vezme čert? Rozhodně není. Jak by tedy měla návštěva Mikuláše optimálně probíhat a jak velké trauma může tento svátek pro děti představovat?

Kolik dárků je vhodných pro děti k Vánocům?

Co na to psychologové?

Setkání s něčím hrůzostrašným jako je čert může pro dítě představovat obrovské trauma. Něco tak děsivého takto z blízka ještě nezažilo. Dítě ve věku tří až pěti let má ještě velmi bohatou fantazii. Nedokáže rozlišit, co je skutečnost a co nadsázka dospělých. Máma a táta jsou pro něj naprostou autoritou a především by měli být oporou. Ve chvíli, kdy proti čertům rodiče nezasáhnou, může dítě uvěřit, že doopravdy čelí vážnému ohrožení. Má pocit, že mu jeho nejbližší nepomohli v těžké chvíli. Veškeré jeho jistoty jsou otřeseny. Zejména u menších dětí se proto doporučuje postupovat s velkým taktem a moc je neděsit. V ideálním případě by měl přijít jen Mikuláš s andělem. Čerta rovnou nechte za dveřmi a nepusťte ho dovnitř. Jaký má smysl dítě vyděsit k smrti? Opravdu je to taková legrace, když se strachy snaží schovat ve sprchovém koutu nebo do skříně? Nebo je tradice tak důležitá, aby se vám kvůli ní začalo pětileté dítě v noci počůrávat.

Strach z čerta? Děti potřebují mít z něčeho strach…

Někteří rodiče, zejména však starší generace a prarodiče na této tradici nevidí nic špatného. Domnívají se, že je děti potřeba strašit, aby byly hodné. Znáte ale někoho, z koho strašení čertem udělalo hodného člověka? Těžko. Co je to vlastně zlobení? Pokud je to charakterový rys či temperament (jako např. dráždivost u dětí, divokost a rozjívenost, neposednost atd.), určitě to návštěva čerta nezmění. Dítě zůstane i nadále rozdivočené. Pokud považujete za zlobení např. neposlušnost, souvisí to s obdobím vzdoru či s jiným stadiem vývoje osobnosti dítěte. Ani zde strašením čertem nepomůže.

Proč děti doma zlobí mámu a jinde jsou hodné? Má to své důvody!

Zlobivé dítě

Rodičům nejvíce vadí, když se děti perou (sourozenci) mezi sebou nebo když dělají scény. Zde by teoreticky mohlo k ukončení stávajícího konfliktu pomoci strašení, ale inteligentní dítě si již brzy všimne, že se nic neděje. Že žádný čert nikoho nikam neodnese. Vezme si z toho především to, že vyhrožujete planě. Nenaplněné výhružky jednoznačně snižují vaši autoritu, anebo spíše respekt dítěte vůči vám. Ale ani naplněné výhružky v podobě trestu nejsou žádnou výhrou. Tresty do výchovy nepatří. Raději si osvojte efektivní komunikaci.

Pokud má vaše dítě problémy se vztekem a agresivitou (např. ubližuje mladšímu sourozenci), rozhodně není prospěšné jej vystavovat takové stresové záležitosti jako je setkání s čertem. S velkou pravděpodobností by se stalo úzkostnější a labilnější než doposud. Strach má agresivitě velice blízko. Pokud se dítě chová agresivně ze žárlivosti, je možné, že jakýkoli stresující zážitek podryje jeho sebevědomí ještě víc a bude si svou frustraci vybíjet na mladším sourozenci ještě víc.

Situaci musíte posoudit sami

Každý rodič zná své dítě nejlépe. Pouze rodiče dokáží posoudit, jak bude jejich dítě na setkání s čertem reagovat. Pokud by to pro dítě představovalo trauma, rozhodně ho tomu nevystavujte. Naopak jiné děti strach z čerta nemají a může být pro ně legrace. Pokud už se rozhodnete si domů čerta s Mikulášem pozvat, dbejte vždy, aby byl čert někdo známý, o kom máte jistotu, že se nenechá příliš strhnout rolí zloducha. Maska totiž dokáže dělat s lidmi divy. Zejména pokud si domů pozvete podnapilou mládež z ulice převlečenou za nadpozemskou trojici, nemůžete mít spoleh, že se nenechají svými rolemi strhnout až příliš.

Nevíte, jak potrestat děti? Raději si osvojte efektivní komunikaci!

Ale co Mikuláš ve školce?

Pokud víte, že má dítě z Mikuláše strach a že by mu setkání neprospělo, není žádná ostuda nechat ho jeden den doma. Na druhou stranu dítě, které setkání s čertem překoná, bude na sebe hrdé, že to zvládlo. Takový zážitek lze interpretovat jako druh přechodového rituálu. Z chlapečka se stane kluk poté, co čelil nebezpečí a překonal strach z čerta. Z malé holčičky se stane velká slečna, která si o sobě od teď bude myslet, že zvládne cokoli. Navíc budou zážitek sdílet společně s kamarády. Zažijí něco nevšedního, co je spojí.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Jak by měla vypadat oslava Mikuláše a jak velké trauma vytváří pro dítě strach z čerta?