Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Kolik dárků je vhodných pro děti k Vánocům?

Pokud se vám hromada dárků sotva vejde pod stromeček, možná jste s vánočními nákupy zašli příliš daleko. Kolik dárků by mělo dítě dostat, aby bylo šťastné a zároveň ne rozmazlené?

Děti si vytvářejí hodnoty i na základě vánočních dárků

Někteří rodiče tvrdí, že dítěti stačí tři dárky. Jiní se řídí pravidlem čtyř, další zase pravidlem deseti. Určité rodiny slaví Vánoce jako svátky hojnosti a chtějí je tak množstvím jídla i dárků odlišit od zbytku roku. Bez ohledu na to, jak se rozhodnete s dárky zacházet, je důležité si uvědomit, že Vánoce mohou ovlivnit postoje i chování dětí po zbytek roku.

Děti většinou už v útlém věku přijímají od svých rodičů materiální hodnoty, na kterých v budoucnu staví i při budování své vlastní rodiny. A právě Vánoce hrají v tomto případě velkou roli. Předem promyšlený počet dárků, obzvlášť v době, kdy jsou děti ještě malé, vám může pomoci vyřešit jejich případné problémy v dospělosti.

Cena za bohatého Ježíška

Před 20 lety zkoumal profesor psychologie Kasser vztah mezi dobrými pocity z dovolené, výborného jídla a pomoci druhým. V poslední otázce se účastníků studie ptal, co podle nich dělá Vánoce opravdu šťastnými. Zjistil, že lidé jsou veselejší, pokud jsou svátky spojené spíše s rodinou a náboženskými tradicemi, než s drahými dárky. Čím více dárků rodina dětem přichystá, tím je pravděpodobnější, že si děti tento zvyk vyloží tak, že majetek a získávání věcí je opravdu velmi důležité. Tím u nich může dojít k rozvoji silně materialistické hodnotové orientaci.

Kdy říct dětem o Ježíškovi a proč je dobré, když na něj věří?

Podle psychologů je přitom u lidí s vyvinutějšími materiálními hodnotami méně pravděpodobné, že budou šťastní. Naopak u nich roste pravděpodobnost vzniku deprese a úzkosti. Navíc mohou být více manipulativní a méně empatičtí. Děti s vysoce hmotnými hodnotami mají ve škole horší známky a menší radost ze samotného učení. Na rozdíl od dětí, kteří dárky přijímají, získávají podstatně větší přínos rodiče, kteří při rozdávání dárků dětem v sobě budují dlouhodobý pocit štěstí.

Každý rodič chce, aby bylo jeho dítě šťastné a užilo si krásné Vánoce. Proto je důležité najít rovnováhu mezi množstvím dárků a sváteční atmosférou, která je o vzájemné blízkosti a vánočních tradicích.

Pravidlo 3, 4 a 10

Snahy o omezení počtu dárků se v posledních letech dostávají do popředí prostřednictvím sociálních médií, kde některé matky prosazují pravidla přiměřeného dávání dárků, například „pravidlo 3“ nebo „pravidlo 4“. Pravidlo 3 darů cituje obětování tří králů Ježíškovi, kteří mu přinesli zlato, kadidlo a myrhu, a naznačuje, že to, co je dost dobré pro spasitele, by mělo být dobré i pro vaše děti.

Pravidlo 4 zase říká, že by děti měly dostat něco, co chtějí, co potřebují, něco na sebe a něco ke čtení. S pravidlem 10 přišli rodiče, kteří k původním 4 dárkům chtěli přidat dalších 6 dárků, jejichž důvody si dokáží sami logicky obhájit. Patří sem například dárky ve formě aktivity s rodinou, ostatními dětmi apod.

První Vánoce s miminkem. Jak se na ně dobře připravit?

Myslete i na dárky od dalších členů rodiny

I když si s partnerem některé z těchto pravidel nastavíte, problém může nastat v případě, že se dítěti sejde více dárků nejen od rodičů, ale také od prarodičů, strýců, tetiček a dalších členů rodiny. Váš potomek tak dostane nejen praktické věci ve formě ponožek, svetrů a pyžam, ale také spoustu hraček, které si ve větším počtu ani dostatečně neužije. Do tří nebo čtyř položek se tedy jen těžko vejdete. Řešením je předem zkoordinovat všechny příbuzné, kteří hodlají vašemu dítěti nějaký dárek koupit. Díky tomu můžete odhadnout, kolik dárečků se pod stromečkem sejde a podle toho snížit počet těch, které vyberete vy sami.

Napište Ježíškovi

Podle odborníků je ideální nechat děti napsat dopis Ježíškovi, který však nakonec splní jen některá jejich přání. Díky tomu bude mít dítě z dárků velkou radost a zároveň ho nebudete zbytečně rozmazlovat. Univerzální pravidlo, které by stanovovalo přesný počet dárků, které má dítě dostat, ale bohužel neexistuje. Důležité je jeno jedno – dítě by v žádném případě nemělo být smutné z chudého Ježíška a zároveň by nemělo být zahlcené obrovským počtem dárků.

A kolik dárků dáváte letos svým dětem vy? Budeme rádi, když se o své názory podělíte v komentářích.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kolik dárků je vhodných pro děti k Vánocům?