Inteligence se dědí více po matce než po otci. Přenáší se zejména na chromozomu X
Šárka Jirchářová
16. 11. 2018
Nedávná studie z oblasti genetiky vrhla nové světlo na dědičnost inteligence, která údajně pochází ze ženského chromozomu X. Děti tedy získávají svou inteligenci od svých matek, nikoliv od otců.
Inteligentní po matce nebo po otci?
Tento typ chromozomu má více než 1000 genů a určité množství z nich ovlivňuje naši úroveň vnímání. Až donedávna se odborníci domnívali, že oba rodiče jsou stejně zodpovědní za inteligenci svých dětí. Je však pravda, že tato studie může být sporná i správná současně. Mnoho minulých i současných studií dokázalo, že genetika v žádném případě není jednoduchá oblast výzkumu. Proto je dobré podívat se na jednotlivá zjištění z objektivního hlediska.
Funkce chromozomu X a Y
Chromozom je specifická buněčná struktura, která se skládá z DNA a histonů. Účelem jeho existence je rovnoměrné rozdělení genetické informace do dceřiných buněk. Každý z nás má v každé buňce svého těla jeden pár chromozomů, který dává pokyny k tomu, o jakou buňku se jedná, k čemu slouží a co je jejím úkolem. Muži nesou jeden chromozom X a jeden chromozom Y, zatímco ženy nesou dva X chromozomy.
Jak poznat talentované děti? Poznejte nadání včas a začněte ho rozvíjet!
Síla pravděpodobnosti
Navíc je tato genetická vlastnost genderově specifických genů buď aktivována, nebo deaktivována. To může záviset na specifickém výběru i genetických vlastnostech. Deaktivované geny neovlivní genetický vývoj, zatímco aktivované geny jej ovlivňovat budou. To znamená, že otcovské geny budou deaktivovány v případě, že jedna z charakteristik bude ovlivněna matkou. Proto budou mateřské geny deaktivovány v případě, že jedna z charakteristik bude ovlivněna otcem. Ve skutečnosti existuje větší šance, že právě ženy budou mít vliv na kognitivní schopnosti svých dětí, protože existují dva chromozomy X, zatímco muži mají pouze jeden chromozom X.
Větší mozek vs práce s tělem
Kromě toho se inteligence považuje za rodově specifický gen, který pochází od matky. Výzkumníci společně použili myši v experimentu, který byl geneticky modifikován, aby zkoumal tuto teorii. Došli k závěru, že subjekty, kterým byly dodávány mateřské genetické chromozomy, měly abnormálně větší mozek a lebku, ale menší tělo. Na druhé straně subjekty s větším počtem otcovských genetických chromozomů měly menší mozky, ale zato vykazovaly lepší práci s tělem.
Mateřské IQ jako nejsilnější ukazatel inteligence
Výzkumníci přišli i s dalším zajímavým zjištěním. Našli 6 oblastí mozku, které mají výhradně mateřské nebo otcovské geny. V další studii výzkumníci ze skotské vládní agentury sledovali 12 687 osob ve věku 14 až 22 let. Kladli jim různé otázky a pozorovali, jak se jejich inteligence vyvíjela s ohledem na jejich etnické a vzdělávací zázemí. Zjistili, že mateřské IQ je nejsilnějším ukazatelem inteligence. Proto mají matky tak velký vliv na kognitivní kapacitu dítěte. Není to ale jen kvůli genetice. Velký vliv na intelektuální vývoj dítěte má i jeho výživa. Matky bezpochyby hrají obrovskou roli v intelektuálním vývoji svých dětí.