Před velmi nakažlivým bakteriálním kožním onemocnění se neschovají děti ani dospělí. Výjimkou není ani impetigo v těhotenství. Nejvíce ohrožené jsou však malé děti ve školním a předškolním věku. Jak poznáte, že máte tu čest s impetigem a jak vypadá jeho léčba?
Jak impetigo vypadá a kde se objevuje
Kožní onemocnění impetigo napadá nejsvrchnější vrstvu kůže a objevuje se většinou na místech, kde je pokožka nějakým způsobem narušená. Mohou to být koutky popraskaných úst, štípance, oděrky nebo místa s popáleninami. Vstupní branou pro impetigo může být dokonce i pokožka postižená ekzémem. Nejčastěji impetigo postihne obličej, hlavně okolí nosu a úst. Běžná jsou ale i místa na břiše a končetinách. Vypadá jako shluk puchýřků, které zasychají a vytvářejí žlutou krustu se zarudlým okrajem. Jednotlivé puchýřky nebývají větší než 2 cm. Kromě kožních projevů o sobě dává impetigo občas vědět i zvětšením lymfatických uzlin.
Příčina onemocnění
Původcem impetiga je streptokok nebo stafylokok. Tyto bakterie se běžně přes ochrannou vrstvu kůže do lidského těla nemají šanci dostat. V případě narušené pokožky se však mohou zavrtat hlouběji do pokožky, pomnožit se a vytvořit zde zánět. Nejčastěji se s impetigem setkáváme v dětských kolektivech a také u bazénů, kde mu nahrává teplé a vlhké prostředí.
Impetigo – inkubační doba
Inkubační dobu lékaři jednoznačně nestanovili. Časové rozmezí inkubační doby závisí zejména na agresivitě původce, kterým je stafylokok nebo streptokok a také na délce kontaktu s ním. Inkubační doba většinou trvá několik dní, maximálně pak 1 týden.
Impetigo léčba
K boji s impetigem jsou potřeba antibiotika, a to buď lokální ve formě masti, nebo v tabletkách či sirupu. U dětí zabírá velmi dobře na impetigo framykoin. Důležitá je u impetiga doba léčby, kterou je nutné vždy dodržet, jinak může dojít k opětovnému návratu nepříjemného onemocnění.
Jak dlouho je impetigo infekční?
Už po pár dnech léčby je poznat jasné zlepšení a ústup puchýřků. V této době už dítě ani dospělý člověk není infekční. I přesto je lepší, když zůstanete doma po celou dobu léčby antibiotiky. Budete mít tak jistotu, že nedojde k nakažení někoho dalšího. Postižená místa však mohou být načervenalá ještě několik týdnů po dobrání antibiotik. Časem se ale zcela zahojí.
Loupání kůže u miminek. Proč miminka trápí suchá pokožka a jak to řešit?
Atopický ekzém u dětí – jeho projevy a léčba
K lékaři co nejdříve
Lékaře kontaktujte ihned, jakmile dostanete podezření na impetigo. Jedná se o vysoce infekční onemocnění, které se musí začít co nejdříve léčit. V opačném případě se může stav rychle zhoršovat a docházet ke komplikacím, např. v podobě zánětu ledvin. Za lékařem zajděte i v případě, že se stav nelepší ani po 3 dnech léčby nebo se přidá i horečka a zimnice.
Afty u dětí. Proč jsou tak bolestivé a jak se jich nejrychleji zbavit?
Zabraňte přenosu infekce mezi rodinnými příslušníky
- Postižená místa na kůži otírejte ručníkem, který je určený jen k tomuto účelu. Případně zvolte papírové utěrky na jedno použití.
- Denně vyměňujte ložní prádlo i ručník a perte je na vysokou teplotu. Poté ještě vše přežehlete.
- Pokožku myjte 1x denně teplou vodou a antibakteriálním mýdlem.
- Při natírání antibiotické masti na pokožku dítěte si nasaďte rukavice.
- Stříhejte dítěti nehty, aby se nemohlo poškrábat a přenést infekci i na další místa na těle.
- Dbejte na to, aby si všichni členové domácnosti často myli ruce antibakteriálním mýdlem a teplou vodou.
Chcete vědět více?
Pokud se chcete o tomto kožním onemocnění dozvědět více nebo si nejste jistí, zda impetigo napadlo i vaše dítě, zadejte do internetového vyhledávače výraz „impetigo fotogalerie“, případně „impetigo zkušenosti“. Získáte tak další vodítka ke správné diagnóze. V každém případě by vaše další kroky měly směřovat k lékaři, který vás či vaše dítě prohlédne a nasadí okamžitou léčbu.