Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Hostitelská péče: Jak se liší od pěstounské péče a pro koho je vhodná?

Hostitelská péče má jiný průběh i pravidla než pěstounská péče. Mnohdy však dokáže dětem z dětských domovů velmi pomoci a poskytnout jim potřebné zázemí a lásku.

Výhody hostitelské péče pro dítě

Děti vyrůstající v dětských domovech mohou navštěvovat rodinu hostitelů o víkendech nebo během prázdnin. Ačkoliv hostitelská péče není formou péče náhradní, dětem moc pomáhá, poskytuje jim stabilní zázemí a radostné chvíle, nové zkušenosti a možnost utužovat mezilidské vztahy. Dítě může zažít rodinnou oslavu vánočních svátků nebo atmosféru letních prázdnin. Účelem je poskytnout dítěti možnost navázat citový vztah a zjistit, jak funguje běžná rodina. Pokud obě strany souhlasí, může dítě po opuštění dětského domova zůstat s hostitelskou rodinu v kontaktu.

Hlavní rozdíly mezi pěstounskou a hostitelskou péčí

Děti v pěstounské péči žijí u nové rodiny dlouhodobě, a pokud je to možné, setrvávají tam až do jejich zletilosti. Abyste mohli dítě do pěstounské péče získat, musí vaši žádost schválit nejprve soud. Pěstouni dostávají odměnu a měsíční příspěvek na úhradu potřeb dítěte, jehož výše závisí na věku dítěte. V rodině hostitelů bývá dítě jen krátkodobě a veškeré výdaje jsou čistě na členech hostitelské rodiny.

Hostitelská péče je ideální pro starší školáky

K hostithttp://motherclub.cz/jak-se-stat-pestounem-a-kdo-si-muze-vzit-dite-do-pestounske-pece/elům se mohou dostat pouze děti, které jsou schopné tuto změnu pochopit a přijmout. Většinou se jedná o děti, které nemají velkou šanci na návrat do své vlastní rodiny ani na adopci. Bývají to děti staršího školního věku, kterým je více než 10 let. Menší děti většinou nepochopí nutnost vrátit se po víkendu zpět do dětského domova. Velmi často se do hostitelských rodin posílají děti z velkých sourozeneckých skupin nebo majoritního etnika, aby zde měli schopnost projevit svou individualitu a odpočinout si od sourozenců a dalších dětí, se kterými jsou neustále v kontaktu.

Jak se stát pěstounem a kdo si může vzít dítě do pěstounské péče

Kdo se může stát hostitelem?

Chtěli byste děti z dětských domovů na víkend? Stačí splnit pár podmínek a získáte šanci stát se hostitelem. O hostitelskou péči mají většinou zájem rodiny s menšími dětmi, které však mohou zajistit zázemí ještě dalšímu dítěti. Bývají to i mladí lidé, kteří své vlastní děti nemají nebo naopak starší páry, jejichž děti už jsou samostatné.

Důležité prověřování hostitelů

I když není hostitelská péče přesně ukotvená v zákoně a nemá zcela jasně dané podmínky, každý zájemce musí projít určitým schvalovacím procesem u OSPOD (odbor sociálně právní ochrany dětí). Problematiku hostitelské péče řeší §30 zákona SPOD, kde je vymezený pobyt mimo zařízení u osob jiných než rodičů na maximální dobu 14 dní. Základem je čistý trestní rejstřík, psychologické vyšetření a místní šetření, které probíhá tak, že sociální pracovnice navštíví zájemce přímo u něj doma.

Cesta k hostitelské péči

Žádost o schválení k hostitelské péči

Na sociálním odboru nebo magistrátu najděte oddělení náhradní rodinné výchovy a povězte zaměstnancům o svém přání stát se hostitelem pro dítě z dětského domova. Pokud mají na úřadě s hostitelskou péčí zkušenosti, předají vám rovnou formulář k vyplnění. Jestliže se s ničím podobným ještě nesetkali, zjistí nejlepší možný postup na krajském úřadě a vše vám poté vysvětlí. Celková doba schvalování žádosti pak trvá 2 – 3 měsíce.

Zajímá vás pěstounská péče. Jaké podmínky musíte splnit?

Vyhledání dítěte

Ve chvíli, kdy vás úřady schválí, dovolí vám, abyste si sami vyhledali dítě, případně vám už některé dítě doporučí. Na vás je zkontaktovat nejbližší dětské domovy a domluvit si schůzku s ředitelem nebo sociálním pracovníkem. S dětmi se můžete seznámit i prostřednictvím akcí pro veřejnost nebo jako dobrovolníci či doučovatelé v dětském domově.

Hostitelská péče a příprava k ní

Líbí se vám myšlenka hostitelské péče? Přesto si své rozhodnutí pořádně promyslete a nic neuspěchejte. V dalším kroku si zjistěte více o dětech vyrůstajících v dětských domovech. Můžete se u nich setkat s určitými deprivačními projevy i rizikovým chováním. Proto je nezbytné znát způsob komunikace, která vám pomůže s dětmi řešit případné problémy, které mohou nastat.

Pomoc najdete i u lidí, kteří se hostitelské péči už nějakou dobu věnují, nebo v knihách či na seminářích. Stačí v internetovém vyhledávači najít heslo „hostitelská péče zkušenosti“ a získáte spoustu užitečných informací o celé problematice hostitelské péče.

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

Hostitelská péče: Jak se liší od pěstounské péče a pro koho je vhodná?