Menu
MotherClub.cz
Kojení

Domperidon neboli zázračná pilulka na podporu kojení? Neriskujte!

Účinná látka domperidon obsažená v lécích proti nevolnosti má jako vedlejší efekt vliv na zvýšení tvorby mateřského mléka. Zázračná pilulka na kojení však není bez rizika a čeští lékaři ji nedoporučují. Prozradíme vám proč.

V Kanadě ji předepíší bez problémů

U nás je k dostání jediný lék, který obsahuje domperidon. Jedná se o tablety proti nevolnosti Motilium. Na různých fórech pro maminky je domperidon zmiňován jako zázračný prostředek na podporu kojení a tvorby mateřského mléka. Často se hovoří o tom, že v Kanadě je z tohoto důvodu předepisován už třicet let. Ale i tam už od toho ustupuji.

Jessica Leeder z Kanady vypráví, jak ji předepsání léku s účinnou látkou domperidon pomohlo při kojení druhého dítěte. Jako matka dvou malých dětí se cítila velmi vyčerpaná. To se negativně projevilo i v nedostatečné tvorbě mateřského mléka.

Porodní asistentka ji proto nedlouho po porodu předepsala pilulky obsahující domperidon, které užívala třikrát denně. Za několik málo dnů se jí tvorba mateřského mléka vrátila do normálu.

Její kamarádce Yev Falkovich lékařka také předepsala lék s domperidon.  Před porodem podstoupila operativní zmenšení prsů a předpokladem bylo, že zákrok bude mít negativní dopad na produkci mateřského mléka.

Již druhý den ji ale zasáhla palčivá bolest na prsou a měla pocit, že se nemůže nadechnout. Yev v minulosti navíc trpěla arytmií. Lékař, se kterým své příznaky konzultovala, ji lék obsahující domperidon okamžitě vysadil, protože tato látka může zvyšovat pravděpodobnost srdeční arytmie a náhlého úmrtí.

Hormon prolaktin pomáhá nastartovat kojení. Může i za snížení libida či neplodnost u některých žen

Proč domperidon funguje na laktaci?

Domperidon byl v osmdesátých letech původně vyvinut k řešení obtíží způsobených zpomalenou činností žaludku (pálení žáhy, pocit přeplněnosti po jídle, nadměrné říhání a nadýmání). Později se zjistilo, že jedním z jeho vedlejších účinků je zvýšení tvorby hormonu prolaktinu. Ten je zodpovědný za tvorbu mateřského mléka v mléčných žlázách.

Tento vedlejší účinek stál za jeho rychlým rozšířením a rostoucí oblibou mezi kanadskými lékaři, kdy v roce 2012 se stal nejčastěji předepisovaným lékem kojícím matkám v Kanadě. Jedná se přitom o takzvané off-label předpisy. Tedy předpisy, kdy je lék používán k řešení jiných obtíží (na podporu kojení), než na které byl schválen (zažívací potíže).

Rizika spojená s nadměrným užíváním

Zajímavé je, že například ve Spojených státech nebyl nikdy schválen žádný lék obsahující účinnou látku domperidon, i když se o to různé společnosti opakovaně pokoušely. Bylo to právě kvůli zvýšenému riziku srdečního selhání spojenému s jeho užíváním.

Vůbec první kanadská studie týkající se vlivu domperidonu na laktaci, provedená v torontské dětské nemocnici na vzorku jednoho tisíce matek, vykázala zlepšení tvorby mateřského mléka u 28 % sledovaných matek. Pozdější studie prováděné i v jiných zemích však tyto výsledky nepotvrdily. Naopak prokázaly, že pozitivní výsledky na podporu tvorby mateřského mléka mají spíše klasické metody, jako střídání obou prsů při každém kojení a odstříkávání nebo odsávání mléka po kojení.

Domperidon přechází i do mateřského mléka. Neprokázaly se však žádné jeho negativní vlivy na vývoj kojeného dítěte.

S postupujícím časem také přibyly případy srdečního selhání a arytmie, které byly prokazatelně způsobeny užíváním pilulek s domperidonem. Nejednalo se sice o kojící matky, nicméně jeho časté užívání ve větších dávkách právě u nich pravděpodobnost problémů se srdcem zvyšuje. Zveřejnění těchto informací vedlo po roce 2013 ke snížení množství předepisovaných léků s touto účinnou látkou a tento trend i nadále pokračuje.

Jak je to u nás?

Český Státní Ústav pro Kontrolu Léčiv (SUKL) vydal už v roce 2013 upozornění na negativní vedlejší účinky, které může mít použití léků s domperidonem k podpoře kojení, namísto schválených zažívacích obtíží. A jejich použití k podpoře kojení nedoporučuje, protože pozitivní efekty nebyly, na rozdíl od jiných metod, dostatečně potvrzeny. Ve výjimečných případech a na schválení odborným lékařem (neonatalogem), který nestandardní léčbu garantuje a vysvětlí její možná rizika, však jeho použití k podpoře kojení zcela nevylučuje.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Domperidon neboli zázračná pilulka na podporu kojení? Neriskujte!