Menu
MotherClub.cz
Vývoj dítěte

Dítě se bojí vlastní smrti či smrti rodičů. Jak reagovat a kdy navštívit psychologa?

Strachem ze smrti si projde v určité míře každé dítě. Jedná se o běžný vývoj osobnosti a není možné se mu vyhnout. Jak na strach ze smrti reagovat a jak dítěti co nejlépe pomoci?

Strach ze smrti přichází mezi 4. a 6. rokem

Už v poměrně útlém věku přichází strach ze smrti. Většinou jde ruku v ruce s otázkami o sexualitě a plození dětí. Dítě si začne uvědomovat, že život má svůj konec a každý z nás jednou z tohoto světa odejde. Někdy mohou strach ze smrti ještě více podpořit přírodopisné dokumenty v televizi, kde děti vidí lvici zabíjející mládě antilopy a další scénáře, které se v přírodě běžně dějí. Velkou roli hrají také filmy, ve kterých umírají hlavní postavy. To ale neznamená, že bychom měli dětem zakázat sledování televize. Každé dítě si musí svůj strach prožít a překonat ho. Jedině tak se se smrtí skutečně vyrovná a pochopí ji.

Nechte dítě prožít si strach

Vývojově podmíněné strachy, kam patří nejen strach ze smrti, ale také z odloučení, nadpřirozena a strach z cizích lidí, si musí prožít všechny děti. Jde o naprosto přirozenou etapu duševního vývoje. Tyto strachy postupně slábnou, až zcela vymizí. Velmi nešťastnou cestou je vychovávat dítě beze strachu a stavět kolem něj ochrannou bublinu. Tím jen vyvoláte strach před strachem a z dítěte vyroste člověk, který se neumí sám bránit a je závislý na druh lidech. Podporujte proto své dítě, dodávejte mu odvahu a buďte mu neustále oporou. Dejte mu najevo, že chcete, aby si za svými pocity stálo a nestydělo se za ně. Ujistěte ho, že vás svým strachem neotravuje a že s vámi o nich může kdykoliv otevřeně mluvit.

Co dělat, když se dítě bojí tmy? Poskytněte jim podporu

Využijte dětskou fantazii

Děti mají velmi barvitou fantazii, která vám může v boji se strachy pomoct. Dítěti nikdy nelžete a úměrně jeho věku mu vysvětlete, co je vlastně smrt a co se děje, když někdo zemře. Můžete mu říct, že se každý z nás dostane do nebe a bude sledovat, co se na zemi děje. Pokud se bojí konkrétně vaší smrti, můžete mu vysvětlit, že až jednou zemřete, proměníte se v andělíčka a budete na něj dávat pozor. Stejně tak mu můžete říct, že smrt není vlastně konec, protože část z vás zůstane v něm, stejně jako vy v sobě máte část jeho babičky a dědečka.

Jak vysvětlit dítěti smrt šetrně, ale pravdivě

Kdy je třeba navštívit psychologa?

Pokud strach ze smrti postupně neslábne, ale naopak se zhoršuje, je na čase navštívit psychologa. Zpozornět byste měli hlavně v případě, že se dítě několikrát za noc budí, odmítá spát o samotě, počurává se, okusuje si nehty, trhá si vlasy nebo si stále cucá palec. Jakékoliv extrémní chování si žádá pomoc odborníka. Navštivte proto raději dětského psychologa a vysvětlete mu váš problém. Rozhodně s návštěvou nečekejte příliš dlouho, problémy by se jinak mohly ještě zhoršit a se zakořeněným strachem by se vám bojovalo daleko hůře.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Dítě se bojí vlastní smrti či smrti rodičů. Jak reagovat a kdy navštívit psychologa?