Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Co dělat, když se dítě bojí tmy? Poskytněte jim podporu

Martina Mádlová

Martina Mádlová

24. 5. 2018

Dětská fantazie je nekonečná a častokrát má spousty nepochopitelných strachů. Tak se na to alespoň díváme my, dospělí. Proč se děti bojí tmy a jak jim můžeme pomoci? 

Jak vzniká strach ze tmy?

Děti mají různé strachy už od narození. I malá miminka občas vypadají vyděšeně. Dokud neumí dítko alespoň trochu mluvit, nevíte, čeho se doopravdy bojí. Každopádně některé děti se bojí více než jiné. Často mají dojem, že když něco nevidí, neexistuje to. Ve tmě jim mizí jistoty, které obvykle mají kolem sebe. Příčin může být mnoho a každá z obav je individuální. Nikdy se strachu nevysmívejte, i kdyby byl naprosto nesmyslný. Dítě obejměte, vezměte za ruku a nechte ho, ať se vám vypovídá.

Nevyprávějte strašidelné pohádky

Mohou mít na strach ze tmy vliv i pohádky? Některé ano. Podněcují dětskou fantazii, proto je u úzkostných dětí potřeba hodně pečlivě vybírat, jakou pohádku jim budete číst. Je velký rozdíl mezi malým roztomilým Krtečkem nebo Štaflíkem a Špagetkou a některými strašidelnými a násilnými pohádkami.

Uklidňující světýlko

Pro malého strašpytle může být velkou záchranou slabě svítící lampička nebo rozsvícené světlo na chodbě. Dítě se díky tomu, že nebude v úplné tmě,  dokáže lépe zorientovat v prostoru a uklidní se. Starší děti si budou schopné v klidu dojít na toaletu či se napít. Lampičku nebudou potřebovat navždy a časem si sami řeknou, že je světlo začalo rušit. Stejně tak potřebuje dítě i vás a vaše pochopení. Zkuste mu vyprávět příběhy, kdy kouzelné světlo zahání zlá strašidla, kouzelný polštářek od babičky děsí všechny bubáky, apod. Pracujte s dětskou fantazií tak, aby to bylo dítěti prospěšné.

Co dělat, když se dítě bojí tmy – hledejte řešení

Dítě zbavujte strachu ze tmy postupně. Ty menší pomocí lampičky a příběhů popsaných výše. Starším už můžete vysvětlovat trochu složitější záležitosti. Že tma není žádný konec světa, ale naprosto normální chod světa. Můžete jim namalovat putování sluníčka po obloze a zapojit stmívání do vyprávěných pohádek. Mnoho rodičů využívá k ukázkám a vysvětlování oblíbené plyšáky. Ty je možné zavírat do tmavé krabice nebo schovat pod peřinu. Tak dítě uvidí, že se jim ve tmě vůbec nic nestalo.

Děti v rodičovské posteli. Kdy už je to problém a jak jim usnadnit odchod?

Strach dítěte ze tmy nepodceňujte

Dětský strach je opravdový. Děti mají velkou fantazii a v určitém věku nedokáží rozlišit, co je skutečné a co jsou jen představy. Především tu buďte jen pro ně, ukažte jim, jak je milujete a chápete. Vaše dítě vás nyní potřebuje, a proto mu v období strachů buďte na blízku. To je to nejlepší, co můžete udělat.

A rada na závěr. Zapomeňte na záměrné strašení svých dětí. Určitě to není vhodná pomůcka při výchově a získávání rodičovské autority. Tu můžete získat i jiným a méně stresujícím způsobem.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Co dělat, když se dítě bojí tmy? Poskytněte jim podporu