Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Jak vysvětlit dítěti smrt šetrně, ale pravdivě

Martina Mádlová

Martina Mádlová

20. 6. 2018

Smrt patří nevyhnutelně k lidskému životu a vaše dítě se s ní dříve nebo později setká. Pokud přijdete o někoho blízkého, začne se váš potomek určitě vyptávat. A kam odešla babička? Já taky umřu? A proč? Jak dítěti smrt vysvětlit tak, aby ji pochopilo?

Děti většinou smrti nerozumějí a nechápou, že je napořád a čeká úplně každého. Pro děti je užitečné a velmi důležité, když s nimi na toto téma mluvíte a naučíte je přirozeně truchlit.

Co je to smrt?

Děti v nízkém věku nedokáží pochopit, co přesně smrt znamená, že tělo už nefunguje. Někdy mohou i věřit, že mrtví lidé dál dělají normální věci jen ne s námi na zemi, ale v nebi nebo dole pod zemí. I když jim to budete vysvětlovat stále dokola, dítě v předškolním věku ještě přesně nepochopí, co smrt způsobuje a nejspíš ji bude brát jen jako něco dočasného.

Jak vysvětlit malému dítěti smrt?

Před otázkami vašeho dítěte neutíkejte, jen normální, že ho smrt zajímá a má právo na odpovědi. Navíc ho taková příprava dokáže připravit na chvíli, kdy skutečně o někoho přijde. Důležité je, aby se dítě dozvědělo pravdivé informace od rodičů, ti jsou mu nejblíž a má k nim největší důvěru.

Při vysvětlování volte stručné a jasné věty. Malé děti ještě nejsou schopné udržet naráz příliš mnoho informací. Než zabíhat do složitých detailů, zkuste to raději jinak: Babička umřela a už jí nefunguje tělo. Už nemůže spát, chodit a ani jíst, ale ani jí nic nebolí.

Truchlení patří k součásti vyrovnání se se smrtí. Nejen pro děti, ale i pro dospělé. Neděste je přehnaným žalem, ale ani neskrývejte emoce. Sdělte mu, že i dospělí někdy mohou plakat a je to normální. Že je vám smutno a stýská se vám po dané osobě.

Co dělat, když se dítě bojí tmy? Poskytněte jim podporu

Reakce mohou být různé

Když umře někdo milovaný, mohou děti cítit žal, vinu i vztek. Řekněte dítěti, že nic z toho, co řeklo nebo udělalo, nezpůsobilo smrt. Nedivte se, když se dítě bude zlobit na všechny okolo, tím se jen může snažit dostat ze sebe smutek či to může být reakce na napětí nebo smutnou atmosféru.

Otázky se budou opakovat

Buďte připraveni na to, že vám bude dítě pokládat stále stejné otázky dokola. Pro dítě je velmi obtížné opravdu smrt pochopit. Časem se dokonce mohou objevovat další a další otázky. Neustálé otázky jsou zcela normální. Snažte se na ně odpovídat s co největší trpělivostí.

Na zesnulého občas vzpomínejte

Děti musí znát konkrétní způsob, jak oplakat odchod někoho, koho mají rádi. Malé děti by se neměly účastnit pohřbu, zejména ne tehdy, když je s otevřenou rakví. Mohou ale doma zapálit svíčku, namalovat obrázek či se účastnit nějaké jiné části obřadu. Pomůže i to, když na toho, kdo zemřel, občas zavzpomínáte.

I smrt domácího mazlíčka je důležitá

Pro děti, které se setkají se smrtí poprvé, to může být opravdu otřesný zážitek, i když se jedná „jen“ o psa nebo kočku. Zkuste vynechat věty typu: „Nesmutni, Beník je teď v nebi a nic ho nebolí.“ Děti si budou myslet, že velký smutek je něco nevhodného. Dejte mu najevo svůj soucit a počítejte s tím, že pláč se může kdykoliv vrátit, stejně jako otázky, které budou podobné, jako by zemřela milovaná osoba.

Jaké nebezpečí představují domácí zvířata pro vaše děti? A jak jim předcházet?

Neopouštějte z vašich aktivit

Neopouštějte od zavedeného režimu a aktivit, které máte. Pravidelný režim dodává dítěti pocit jistotu. Je jasné, že nějaké změny nastanou, ale čím dříve se vrátíte zpět do zajetých kolejí, tím jednodušší bude se s celou situací vyrovnat. Musí chodit včas spát, včas vstávat, jíst, chodit znovu do školky atd.

Nemůžete být dokonalí

Snažte se smutným obdobím provést vaše dítě šetrně, ale nečekejte od sebe dokonalost. Je v pořádku, když před dítětem pláčete a je jasné, že na každou otázku nenajdete uspokojivou odpověď. Klidně požádejte o pomoc přátelé, příbuzné. Čím lépe zvládnete tuto ztrátu vy, tím lépe ji dokáže zvládnout i vaše dítě.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

Jak vysvětlit dítěti smrt šetrně, ale pravdivě