Menu
MotherClub.cz
Vývoj dítěte

Dítě naklání hlavu na jednu stranu. Nejčastější problém novorozenců má řešení

Případ, kdy miminko uklání hlavičku na jednu stranu, je jedním z nejčastějších problémů u kojenců. Predilekce má na vývoj dítěte mnohem větší vliv, než se může na první pohled zdát a je třeba ho začít co nejdříve řešit.

Jak je možné, že miminko dává hlavu jen na jednu stranu?

Predilekce hlavičky doleva nebo doprava je stav, kdy miminko otáčí hlavu vždy jen k jedné straně. Na první pohled může vše vypadat normálně. V případě, že se jedná o pouhou polohovou preferenci, která do 6 týdnů sama odezní, nic závažného se neděje. Dítě by však mělo být schopné strany střídat, přetáčet hlavu rovnocenně z jedné strany na druhou nebo minimálně umět hlavičku položit alespoň do střední pozice. Pokud si všimnete, že se vaše miminko snaží hlavu otočit na druhou stranu, ale nedokáže to, pak se jedná o fixovanou predilekci, kterou je třeba začít řešit cvičením.

Vojtova metoda – strašák nebo účinná pomoc?

Predilekce hlavičky a cvičení

Následkem neléčené fixované predilekce může být vznik plagiocefalie, což v překladu znamená asymetrické zploštění hlavičky. Pokud dítě drží i po 6. týdnu hlavu na jedné straně, v mírném zákonu, úklonu a rotaci do strany druhé, hrozí rozvoj syndromu šikmého krku. Proto jděte co nejdříve k pediatrovi, který vás pošle na fyzioterapii, kde se touto problematickou zabývají a poradí vám vhodné cviky. V opačném případě si miminko tuto asymetrii rychle zafixuje v mozku a blokuje si tím ideální vývoj. Čím déle budete s návštěvou fyzioterapeuta čekat, tím hůře se tento návyk odbourává.

Na vznik predilekce má vliv:

  • abnormální poloha plodu v těle matky
  • poranění svalů na jedné straně krku či hlavy při porodu
  • blokáda krční páteře při porodu
  • vrozené kostní a svalové anomálie
  • tvar hlavy novorozence
  • nevhodná podložka při spánku
  • nesprávná manipulace s miminkem

Jak správně zvedat a nosit miminko. Znáte tyto polohy?

Predilekci můžete předejít

Pokud se miminko naklání na jednu stranu už od narození, došlo k určitému poškození při porodu. V případě, že ale porod proběhl bez komplikací a dítě je zdravé, lze následné predilekci předejít. Ukládejte novorozence na vodorovnou podložku a do měkké peřinky ideálně s podložením péřovým polštářkem. Polštářek mu umožní se zcela uvolnit a správně rozložit těžiště těla a hlavy do středové polohy. Pomáhá i pravidelné polohování dítěte střídavě na pravý a levý bok. Ve chvíli, kdy miminko leží na zemi a pozoruje svět kolem sebe, dbejte na to, aby u něj nebyl světelný zdroj nebo zajímavé objekty pouze na jedné straně hlavy. Miminko by se upnulo pouze k této jedné straně a nemělo by zájem hlavičkou hýbat i na druhou stranu. S miminkem manipulujte tak, abyste ho při zvedání, nošení a pokládání nijak nepřetěžovali.

Pasivní otáčení hlavičky nahraďte cvičením

Některé maminky mají tendence se predilekce zbavit pasivním otáčením hlavičky miminka, aby se dítě naučilo otáčet hlavu i na druhou stranu. Tento způsob násilného otáčení je však pro dítě bolestivý a může docházet k frustraci, ztrátě chuti k jídlu a problémům se spánkem. Pokud chcete miminku pomoci, navštivte raději fyzioterapeuta, který vám pravděpodobně doporučí cvičení s názvem Vojtova metoda na otáčení hlavičky. Při tomto cvičení je hlavička naváděná do rotace reflexně vlastní aktivitou svalů, díky čemuž se uvolní blokáda krční páteře a změní se i koordinace svalů krční páteře. V případech, kdy se krční páteř zablokovala vlivem porodu, pomůže miminku manuální léčba. S pomocí terapie se situace zlepší a dítě se postupně naučí hlavu uklánět k oběma stranám.

Ohodnoťte tento článek:
2,8
Právě čtete

Dítě naklání hlavu na jednu stranu. Nejčastější problém novorozenců má řešení