Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Helma na tvarování hlavičky vyřeší asymetrii lebky po porodu

Plagiocefalie je nejrozšířenější formou deformity lebky. Zploštělá hlava miminka má své řešení, ale je třeba začít jednat včas. Čím dříve se s léčbou začne, tím rychleji se deformace hlavičky u kojence zbavíte a šišatá hlavička po porodu bude minulostí.

Jak deformity hlavy vznikají?

Asi ¾ všech dětí se narodí s určitou asymetrií obličeje nebo lebky, která většinou do několik dní sama zmizí. Dětská lebka je velmi poddajná, lebeční kosti jsou pružné a přizpůsobivé díky fontanelám, které umožňují další růst lebky a zvětšování mozku. To vše během porodu zjednodušuje průchod miminka porodními cestami. V některých případech se může i po narození kvůli přetrvávajícímu tlaku lebka dál deformovat a vést až k plagiocefalii. Co se pod tímto zvláštním názvem skrývá? O plagiocefalii mluvíme, když hlava novorozence je na zadní straně asymetricky zploštělá. Slehnutá hlavička může mít za následek vyklenutí čela na straně zploštění nebo posunutí ucha vpřed a asymetrii v obličeji. Tyto asymetrie mohou být více či méně výrazné a nejčastěji se objevují v prvních týdnech po narození miminka.

Rizikové faktory pro vznik plagiocefalie

  • spaní kojence pouze na zádech
  • nestandardní poloha dítěte v děloze
  • nedostatek místa pro miminko v případě vícečetného těhotenství
  • porod kleštěmi
  • předčasný porod
  • dítě se narodí s postižením krčního svalstva

Boule na hlavě novorozenců po porodu. Proč vzniká a kdy zmizí?

Spadá vaše miminko do rizikové skupiny?

Ve chvílích, kdy hrozí vyšší riziko vzniku plagiocefalie, je lepší zasáhnout ještě předtím, než se začne lebka deformovat. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud začnete problém řešit před dovršením 6. měsíce věku miminka, nejlépe kolem 2. a 3. měsíce. Čím dříve se začne, tím rychleji bude zploštělá hlavička miminka opět v pořádku.

Důležitá je prevence

Proti deformaci lebky existuje vcelku účinná prevence. Hned od narození měňte pravidelně polohu miminka. Pokud je vaše děťátko vzhůru, můžete ho pomocí hračky nalákat, aby samovolně otočilo hlavičku na druhou stranu a nenaklánělo se pouze na jednu. Na pomoc si můžete vzít i lampičku, za kterou se miminka velmi ráda otáčejí. Při krmení z láhve zase střídejte obě strany. Zkoušejte ho položit na bříško a čas, po který ho na bříšku necháte ležet, postupně prodlužujte. Zpočátku stačí pár vteřin. Důležité je, aby si dítě na tuto polohu nejprve zvyklo. Chcete-li miminku tuto polohu zpříjemnit, položte pod něj srolovaný ručník. Přidanou hodnotou je fakt, že novorozenec tímto způsobem posiluje svaly na krku, ramenou a zádech. Žádnou z těchto metod však neprovádějte násilně. Miminko musí samo od sebe chtít přetočit hlavu na druhou stranu. Pokud se mu to nedaří, navštivte pediatra, který miminko vyšetří a vyloučí případné poporodní zdravotní komplikace.

Všímejte si preferencí polohy hlavy

Jakmile zjistíte, že vaše dítě při kojení preferuje jednu stranu před druhou nebo spinká s hlavičkou otočenou stále na jednu stranu, obraťte se na pediatra. Příčinou může být vrozená deformita krku, se kterou si poradí pouze fyzioterapeut pomocí různých cvičení. Deformita krku se dá jednoduše odstranit, pokud se na ni přijde včas a začne se brzy řešit.

Dítě naklání hlavu na jednu stranu. Nejčastější problém novorozenců má řešení

Helma na tvarování hlavičky

Řešením plagiocefalie je kraniální remodelační ortéza neboli bezpečnostní helma pro batolata, která nenásilným způsobem koriguje vadu v podobě zploštělé hlavičky. Ortéza působí pasivně a nevytváří žádný tlak, který by byl miminku nepříjemný. Pouze vytváří expanzní prostory v místě oploštění hlavičky a zamezuje zhoršování deformity. Protože hlavička miminka roste poměrně rychle, je důležité tvar helmy každé 2 – 4 týdny upravovat. Aby tato metoda byla účinná, je potřeba, aby ji miminko nosilo na hlavě 23 hodin denně a to ideálně už od 4. měsíce věku, kdy je vývoj lebky nejrychlejší. Helmu by mělo dítě nosit po dobu několika měsíců. Konkrétní dobu, do kdy se tvaruje hlavička, určí lékař. Velmi rozšířené je nošení této ortézy v USA a ve Španělsku. Své příznivce má helmička pro miminka ale i ve zbytku světa, ČR nevyjímaje.

Plagiocefalie – cena helmy

Hodně lidí se ještě před samotným rozhodnutím, zda helmičku zkusit nebo ne, ptá, jak je to s její cenou. Helmička se vyrábí miminku individuálně na míru a v průměru stojí asi 15 000 Kč s tím, že ji ale plně nebo alespoň částečně proplácí většina pojišťoven. K tomu, aby vám ji vaše pojišťovna proplatila, musíte splnit 5 podmínek:

  1. Musí se jednat o těžkou polohovou deformitu.
  2. Potřebujete komplexní neurologické vyšetření PMV.
  3. Musíte mít poukaz na léčebnou pomůcku vystavený neurologem.
  4. Měli byste mít za sebou dvouměsíční cílenou rehabilitaci.
  5. Vše by mělo být schválení revizním lékařem pojišťovny.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

Helma na tvarování hlavičky vyřeší asymetrii lebky po porodu