Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Diabetes u kojenců – jak se projevuje a léčí?

Cukrovka se může objevit v každém věku. I když v prvních letech života vzniká jen vzácně, možné to je. Jak poznáte, že je jí ohroženo právě vaše děťátko?

Co je to diabetes?

Diabetes mellitus neboli úplavice cukrová, zkráceně cukrovka, je onemocnění projevující se poruchou trávení sacharidů (cukrů). Rozlišuje se diabetes mellitus I. a II. typu. Příčinou vzniku prvního typu cukrovky je ničení buněk slinivky břišní, které produkují hormon inzulin, vlastním imunitním systémem. Jedná se proto o autoimunitní onemocnění. U druhého typu je důvodem rozvoje nemoci snížená citlivost tkání těla k inzulinu.

Inzulin je hormon, který umožňuje glukóze (cukru) obsažené v krvi vstup do buněk, kde je následně štěpena na jednodušší látky. Přitom se uvolňuje energie. Pokud tělu inzulin chybí, je potřeba mu ho dodávat injekčně, případně inzulínovou pumpou či perem.

Normální hodnota cukru v krvi (takzvané glykémie) je mezi 3,6 až 5,6 mmol/l. Vyšší hodnoty svědčí o hyperglykémii, zvýšené hodnotě, nižší naopak o hypoglykémii, snížené hodnotě cukru v krvi.

Jak se projevuje diabetes u kojenců?

Diabetes mellitus I. typu se může projevit v každém věku, častěji u školáků, v období dospívání a v rané dospělosti. Někdy se objeví už u novorozence, kojence (do jednoho roku věku) či batolete (2 až 3 roky), není však vzácný ani u předškolních dětí kolem 4 až 6 let.

Cukrovka u novorozence je skutečně vzácná. Ve většině případů má navíc jinou příčinu než klasický diabetes. Někdy může po pár týdnech léčby vymizet, ale později se většinou znovu objeví.

Varovné příznaky

U kojenců už většinou jde o skutečný diabetes. Má-li dítě nerozpoznanou cukrovku, většinou u něj dojde k hyperglykemii. Tělu chybí inzulin, takže nemůže získávat energii z glukózy. Ta se proto hromadí v krvi. Jak se to u miminka projeví? Má nadměrnou žízeň a zároveň bude hodně močit. Moč je světlá a po zaschnutí lepkavá kvůli vysokému obsahu glukózy. Dítku hrozí dehydratace, může hubnout a je velmi unavené.

Pokud situace není řešená, hrozí mu ketoacidóza. Místo z glukózy získává tělo energii štěpením tuků. Při tom vznikají ketolátky, které se mohou hromadit v krvi. Tím dochází ke snížení pH krve, což může být život ohrožující. Z dechu dítěte je cítit aceton, může u něj dojít až k rozvoji diabetického kómatu.

Příčiny dětské obezity. Jak silný je vliv genů a jiných návyků?

Léčba diabetu

Pokud je dítě postiženo cukrovkou, musí mu být hormon inzulin dodáván injekčně. U kojenců a batolat se podává dlouho působící (depotní) inzulin ve dvou až třech dávkách denně. Rychle působící inzulin se u nich nepoužívá, protože může způsobit výrazný pokles glykémie, což není žádoucí.

U takto malých dětí se nepoužívají inzulinová pera či pumpy, díky kterým je podávání inzulinu komfortnější než u injekcí, a to proto, že se jim odměřují velmi malé dávky tohoto hormonu (například 0,25 inzulínové jednotky), přičemž pera jsou schopna odměřit až jednu jednotku.

Snadné pro dítě, těžké pro rodiče

Pro rodiče může být ze začátku velmi těžké vyrovnat se s tím, že je jejich děťátko nemocné. Ještě těžší je pro ně představa, že mu musí působit několikrát denně bolest a píchat mu injekce a odebírat kapku krve ke stanovení hladiny cukru v krvi glukometrem.

Je však důležité, aby k tomu přistupovali tak, že svému dítěti pomáhají, a ne že mu ubližují. Nesmí být nervózní a svůj stres přenášet na dítě. Ono to velmi dobře pozná.

Když k tomu budou rodiče přistupovat s klidem, stane se téměř bezbolestné píchání injekcí pro dítě stejně samozřejmým jako třeba přebalování. Před podáním inzulinu je dobré, když rodiče miminko uklidní, dají mu jeho oblíbenou hračku a poté ho pochovají. Neměli by mu injekci dávat v postýlce, aby si ji kojenec nespojil s nepříjemným úkonem a neodmítal v ní spát.

Nespolupracující batole

Horší situace nastává, když se diabetes rozvine třeba až v batolecím věku. Tam potomek dobře ví, že injekce předtím nebyly. Navíc je období mezi druhým a třetím rokem věku citlivé, dítě si začíná uvědomovat samo sebe a může se nepříjemným úkonům spojeným s aplikací inzulínu bránit.

Rodiče musí být v takové situaci laskaví, ale neoblomní. Z píchání injekcí se nesmí stát boj o moc. Dítě by za vytrpěné příkoří nemělo být odměňováno, aby při výkonu nekřičelo jen proto, aby opět dostalo bolestné.

Cukrovka a jídelníček

Strava kojenců s diabetem se neliší od jídelníčku zdravých dětí. V tomto věku hodně rostou a jakékoliv omezování množství přijímaných živin je nežádoucí. Rodiče by se však měli vyhýbat zbytečnému slazení cukrem.

U batolat může být problém, když dítě není zvyklé na disciplínu v jídle. Ta neprospívá ani zdravým dětem, stejně jako nadměrné množství sladkostí v jejich stravě, u diabetiků je však ohrožující. Je tedy nezbytné, aby dítko s cukrovkou mělo v jídle řád. Když totiž po podání inzulinu nenásleduje jídlo, je diabetik ohrožen hypoglykémii. I tak se může stát, že například při viróze batole jídlo odmítne. V takovém případě by měli mít rodiče v záloze snadno stravitelné jídlo (například piškoty nebo přesnídávku), které dítku zvýší hladinu cukru v krvi.

Kdy začít s příkrmy u kojených dětí? Dle nové studie již po třetím měsíci

Hypoglykémie

Je nutné udržovat vyrovnanou hladinu cukru v krvi dítěte, za což do doby, než je potomek schopen si sám aplikovat inzulin, odpovídají rodiče. Pokud je hladina glykémie nízká, ohrožuje dítě hypoglykémie, která může vést až k vážným poruchám činnosti mozku. Vzniká, pokud dojde k vynechání jídla nebo konzumaci příliš malého množství potravin, v pozdějším věku také při nadměrné fyzické aktivitě.

Hypoglykemie se projevuje třesem, pocením, únavou a závratí. Dítě je nápadně bledé, zmatené a může upadnout až do bezvědomí. Při tomto těžkém průběhu mu musí být aplikován injekčně glukagon (hormon vyráběný slinivkou, který působí opačně než inzulin). Ten hladinu cukru v krvi zvyšuje. Lehčí forma se dá zvládnout tak, že rodiče dítěti podají třeba sladký nápoj (z něj se cukry vstřebají nejrychleji).

Nadměrné pocení u dětí má často jednoduché vysvětlení, jindy je třeba zpozornět

Cukrovka je onemocnění, které má dítě na celý život. Při aplikaci inzulinu a dodržování správného jídelníčku (a pohybové aktivity) však může malý diabetik prožít život téměř bez omezení. Výzkum jde navíc kupředu a objevují se nové možnosti, jak ji v budoucnu léčit.

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

Diabetes u kojenců – jak se projevuje a léčí?