Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Dětská masturbace je dnes přirozená. Kdysi za ni byly děti trestány

Pro mnohé rodiče může jít o šokující a nepříjemné setkání s realitou, ale i tohle patří k životu. Ano, děkuji masturbují, a to poměrně často. Jedná se o zcela neuvědomělý a přirozený jev. Chtějí jen poznat a prozkoumat své tělo…

První setkání se svým pohlavím

První známky masturbace lze spatřit už u miminek. Děti si jen těžko uvědomují, co se s jejich tělem děje. Vnímají jen libé či nelibé pocity, a jakmile je to možné, rády si prohlížejí své genitálie a dotýkají se jich. V rámci jejich správného vývoje je to zcela přirozené. Chtějí jen poznat své pohlaví. Je to jedna z částí jejich těla, stejně tak jako třeba paleček u nohy.

Zabírá odvedení pozornosti

Rodiče asi nejvíce znepokojuje, že by si jejich již odrostlejší ratolest mohla začít dělat dobře ve společnosti druhých osob, například když přijde návštěva nebo někde na veřejnosti. Rozhodně to není zrovna vhodná situace, a nejcitlivější je hlavně pro rodiče. Vysvětlit batoleti nebo předškolákovi, který vlastně ani nerozumí tomu, co dělá, že s tím má okamžitě přestat, není vůbec jednoduché. Většina rodičů volí jako první pomoc odvedení pozornosti, a to bez toho, aniž by nějak dítěti vysvětlovali důvody nebo se nějak následně vraceli k tématu. Obvykle to spolehlivě zabírá…

Jak se dělají děti? Umíte vysvětlit dítěti sexualitu?

Otázkou je, zda není lepší si o celé situaci později promluvit, samozřejmě přiměřenou formou adekvátně k věku a vyspělosti dítěte. Rodiče často dělají mrtvého brouka, tváří se, že se nic nestalo, nic neviděli a o ničem nechtějí vědět. Doma se o sexu příliš nemluvilo a dítě má na pubertu ještě čas, takže mnohdy neseberou odvahu dítěti vysvětlit, že takové chování není na veřejnosti vhodné.

Když se rodič stydí

Pro většinu rodičů představuje dětská masturbace opravdový trapas a choulostivou situaci. Představa, že si jejich drahoušek dělá dobře a má také nějakou sexualitu může být znepokojivá, protože puberta ještě zdaleka nenastala. Děti jsou přece hravé, mazlivé, odkázané na pomoc rodičů a nemohou mít žádnou sexualitu! Rovněž kontakt s genitáliemi dítěte opačného pohlaví může u některých rodičů vzbuzovat rozpaky. Jedná se o velice citlivé záležitosti, ale na prvním místě by měla být empatie, respekt, přirozenost a zdravý selský rozum. Zkuste si představit, jak se k těmto zcela přirozeným jevům stavěli rodiče v daleké prudérní minulosti. Dřívější děti to tedy vůbec neměly jednoduché!

Děti byly za onanii trestány

Zatímco dnes i přes pochopitelnou rozpačitost tohoto tématu se většina rodičů staví k těmto dětským hrátkám s rozumem a s nadhledem, otevřeně komunikují se svými dětmi často se i sami do určité míry před nimi ukazují v přirozené nahotě, v dobách dávno minulých byly děti za onanii tvrdě trestány. Masturbace byla závažným prohřeškem, který bylo třeba utnout hned v základu, a to i poněkud drastickými metodami. Bohužel nešlo pouze o potírání onanie v dětství, ale také v citlivé době dospívání! Důsledkem byl pak samozřejmě negativní vztah ke svému tělu a k sexualitě, který vedl k mnoha problémům v dospělosti, nezřídka mohlo být dítěti způsobeno i trauma!

Dítě nás přistihlo při sexu. Jak se zachovat a na co si dát opravdu pozor?

Jak zvládnout masturbaci dítěte

Pokud přistihnete své dítě při masturbaci, rozhodně se snažte zachovat si klid a nadhled, překonejte stud a dítě respektujte. Není třeba o tom mluvit, pokud se tak nedělej mezi lidmi a na veřejnosti. Někdy má dítě potřebu mluvit o tom samo nebo se vyptávat a pojmenovávat si své pohlaví. Tohle je určitě také v pořádku, tím spíše mu budete moci vysvětlit, že hrát si s pindíkem nebo si třít kačenku může jenom doma ve svém pokojíčku, a ne ve školce, obdobně jako když s dětmi mluvíte o tom, že čůrat se může též jenom na záchodě, a ne třeba uprostřed kuchyně. Opravdu není třeba z toho dělat drama.

Ohodnoťte tento článek:
3,6
Právě čtete

Dětská masturbace je dnes přirozená. Kdysi za ni byly děti trestány