CRP hodnoty prozradí, zda potřebujete antibiotika nebo stačí čaj a klidový režim
Martina Mádlová
7. 5. 2020
Má vaše dítě dostat antibiotika nebo stačí jen čaj s medem a citrónem? Na tuto otázku dokáže během pár minut odpovědět právě CRP test, který se dá provést ihned v ordinaci, a dokonce lze zakoupit i pro domácí použití. Co vám řeknou CRP hodnoty?
CRP (reaktivní protein) je bílkovina vznikající v játrech. Hladina CRP se zvyšuje asi po šesti až dvanácti hodinách po začátku zánětu. Díky testu můžete zjistit, zda v těle zánět nebo infekce probíhá a jsou-li antibiotika zapotřebí.
Kdy dochází ke zvýšení hodnoty CRP?
- Infekční onemocnění: bakteriální infekce, mykózy, virové infekce.
- Autoimunitní onemocnění: procesy, kdy napadá imunitní systém člověka vlastní tělo. Také to je zachytitelné CRP testem.
- Nádory: u rozsáhlejších nádorových onemocnění se může vyskytnout vyšší hodnota CRP
Jak funguje CRP test?
Dříve se při nachlazení muselo na krevní odběry a čekat na výsledky. Dnes už jsou tu CRP testy, u kterých znáte výsledek během pár minut. Fungují tak, že detekují koncentraci reaktivního proteinu v krvi. Pokud je vysoká, nejspíš v těle dítěte řádí bakterie a je na místě nasazení antibiotik. Pokud je nízká, antibiotika zatím nebudou potřeba. Testování provádí lékař v ordinaci, kdy ho proplácí pojišťovna. Tento test si ale můžete koupit také v lékárně za cenu kolem 300 Kč.
Hlavní výhody testu:
- zjistíte, zda je dítě nemocné a potřebuje antibiotika
- testy jsou velmi citlivé a přesné
- výsledek víte během pár minut
- lze si jej zakoupit i domů
Jak se provádí CRP test?
Pro dospělé to asi příliš velký problém nebude, u dětí to může být o něco komplikovanější. Ne každému mrňousovi se líbí, když se mu někdo snaží vymáčknout z prstu kapku krve. Tu nabírá lékař nebo sestra z bříška prstu pomocí maličké lancety. Krev se musí nasát do pipety, spojit se speciálním činidlem a vložit do přístroje. Po pár minutách vyjede z přístroje výsledek vytištěný na papíře a hned je jasná, jaká léčba bude nutná.
Domácí testování
Domácí testy nejsou vůbec složité a zvládnete je doma hravě. Je možné, že budete mít trošku problém s vpichem, ale i to se jistě rychle naučíte. Přečtěte si návod, pak kápněte přiložený roztok do zkumavky, píchněte se do palce (nebo dítě, pokud testujete jeho), odeberte vzorek a smíchejte jej s roztokem. Připravenou směs kápněte do testovací kazety. Výsledek je na světě do pěti minut.
CRP hodnoty
Hodnota CRP u zdravého člověka nepřesahuje 5 jednotek a lze ji považovat za normu. Lehce zvýšené hodnoty mohou mít lidé, kteří kouří, těhotné ženy či sportovci po velké fyzické zátěži. Také u pacientů trpících depresí se může počet jednotek zvýšit. Rozmezí od 10 do 30 jednotek je považováno za tzv. šedou zónu a nelze přesně říct, zda se jedná o virovou nebo bakteriální infekci. Obvykle se ale spíše přiklánějí k té virové. CRP hodnoty 30, 60 a více už jsou určitě bakteriálního původu a potřebujete antibiotika.
CRP hodnoty nad 100 u dětí nebo dospělých svědčí o vážném bakteriálním zánětu. Nejvyšší hodnoty dosahují 300 a více jednotek a jedná se už o závažný stav. Často bývají například u meningitidy. Myslete ovšem na to, že některé léky dokážou výsledky zkreslit (přísná dieta, nesteroidní antirevmatika apod.).
CRP hodnoty a rakovina
Pozitivní test CRP značí, že v těle probíhá nějaký zánět, což může mít mnoho příčin. Nejen virové a bakteriální onemocnění, ale také zánětlivá autoimunitní onemocnění střev, infarkt, lupus, pneumokokový zápal plic, tuberkulózu, revmatickou horečku nebo dokonce rakovinu. Rozhodně to ale automaticky neznačí nějakou závažnou chorobu a není potřeba se nikterak hroutit. Zvýšená hladina se objevuje také ve druhé části těhotenství nebo u žen, které berou antikoncepci.
Přesto, pokud si děláte domácí test a vyjdou vám hodnoty zvýšené bez jakýchkoliv příznaků, návštěvu lékaře zvažte.
Příznaky nebezpečné meningitidy. Zánět mozkových blan útočí rychle a nečekaně!
Testy neprozradí všechno
I když jsou tyto testy velmi důležité a prospěšné, neodhalí všechno. Nelze z nich vyčíst, jaké bakterie obtíže způsobily. Také existují infekce, u kterých vůbec nemá smysl test dělat, protože se přítomnost bakterií v těle neprokáže. Do této skupiny patří například chlamydie, které umí v těle způsobit pěknou neplechu od zápalu plic, přes různé problémy s klouby až po gynekologické potíže. CRP nemusí být zvýšeno ani u infekcí vyvolané legionelami či mykoplazmaty. Proto by měl lékař udělat ještě kontrolní test, zda předepsaná léčba zabírá nebo ne, a podle toho postupovat dál.