Co se dělá ve skautu a proč by tam vaše dítě mělo chodit?
Taťána Kročková
15. 10. 2021
Skaut má poměrně slušnou historii a dobrou pověst. Pokud chcete dítěti vštípit základy slušného chování, morální a etické zásady, férové chování, lásku k přírodě, kolektivnost a vztah ke sportu, přihlaste ho do skauta. Jaké jsou hodnoty skautingu, kdo je to skaut, co se tam dělá a odkdy vaše dítě může chodit do skauta? Odpovědi najdete v našem článku!
Důvody, proč chodit do skauta
Skaut poskytuje všestranný a komplexní rozvoj vašeho dítěte v mnoha oblastech, které tak nebude vykonávat pouze jednostrannou činnost. Spoustu nového se naučí a může si najít nové kamarády. Rozhodně dostane dobrý základ pro život a vás to nebude stát vlastně vůbec nic, protože skauti nepotřebují z rodičů tahat peníze, které třeba vydávají za mnohé drahé kroužky, které jsou ve výsledku jejich dětem k ničemu.
Dítě se naučí být:
- sebevědomé
- samostatné
- odhodlané
- rozhodné
- přátelské a vstřícné vůči druhým
- ochotné pomáhat druhým
- upřímné, férové a jednat narovinu
- týmovým hráčem
Nejčastější chyby, kterými ohrožujeme správný fyzický vývoj našeho dítěte
Hodnoty skautingu
Skauti mají svůj program a skládají také skautský slib. Mezi jejich hodnoty patří odpovědnost za sebe i za druhé, odpovědné chování vůči životnímu prostředí, kolektivní spolupráce, týmový duch a fair play, hledání duchovních hodnot. V podstatě se jedná o 3 základní principy skautingu:
- zodpovědnost vůči sobě
- zodpovědnost vůči druhým
- zodpovědnost vůči tomu, co nás přesahuje (duchovní hodnoty)
Kdo je to skaut
Skaut je člověk, který dodržuje skautské zásady a splnil skautský slib. Patří zde i každodenní skautské činnosti, pomoc potřebným, vedení skautských skupin a podobně.
Historie skautingu
Skaut má velmi bohatou historii, již v roce 1912 u nás vyšla kniha A. B. Svojsíka Základy junáctví a objevil se první skautský tábor. Úplně prvním skautem na světě byl ale o pár let dříve Angličan Robert Baden Powell, na základě jehož myšlenek toto hnutí vůbec vzniklo. Vznik skautingu se pojí právě s tímto jménem a datuje k roku 1907.
Mapa skautských táborů a skautské stránky
Pokud chcete přihlásit dítě do skauta, určitě vám může být dobrým vodítkem mapa skautských kluboven, mapa skautských táborů a skautské stránky, které vám poskytnou veškeré potřebné praktické informace. Vše najdete na stránkách skaut.cz
Na těchto stránkách stojí informace, že v Česku je 68 802 skautů a skautek, 2 203 oddílů,
pořádá se 1 098 dětských táborů, oddíly stojí na práci 12 151 dobrovolníků a během krize skauti slouží společnosti jako dobrovolníci a dobrovolnice, navíc také v době pandemie připravovali dětem program skautů na dálku, když se nemohli vidět naživo.
Pohybové aktivity pro děti. Jaký sport je nejvhodnější a na co si dát pozor?
Od kdy do skautů
Skautský oddíl vybírejte v místě svého bydliště. Rozhodující je věk vašeho dítěte, podle toho může být vaše dítě zařazeno do příslušného typu oddílu. Dítě může nastoupit do skauta již od věku 5ti let.
Obvykle nejmladší skautský oddíl představuje děti ve věku 5 – 7 let (Benjamínci), starší děti 8 – 11 let jsou Světlušky a Vlčata, Skauti a Skautky 11 – 14 let a nad 15 let Roveři a Rangers.
Dítě neumí prohrávat. Jak ho to naučit a vše o soutěživosti u dětí
Co se dělá ve skautu
Skautský program zahrnuje sebezkušenostní výcvik, pobyt v přírodě, absolvování skautské stezky, složení skautského slibu.
Skautský symbol
Skautským symbolem je lilie, která vyjadřuje čistotu a ukazuje člověku správný směr.
Skautský pozdrav
Skauti se celosvětově navzájem zdraví zdviženou pravou rukou k rameni dlaní vpřed a se vztyčenými třemi prsty, které představují 3 skautské principy. Zároveň palec překrývá malíček, což symbolizuje ochranu slabších silnějšími. Spojení palce a malíčku představuje kruh a přátelství skautů celého světa. Děti vztyčují prsty pouze dva. U nás se pak také pozdravem Nazdar! a podáním levé ruky se zaklesnutým malíčkem.