Menu
MotherClub.cz
Těhotenství

Co je orgasmický porod a můžete při porodu skutečně prožít orgasmus?

Křik, pláč, nadávky, silné bolesti trvající spoustu nekonečných hodin. Tohle je porod. A těžko si jen představit, že samotné zrození dítěte by mohlo být i velice příjemnou a slastnou záležitostí. Možná dokonce extatickou záležitostí. O orgasmickém porodu se totiž poslední dobou často mluví. A spousta žen má tu představu, že v průběhu orgasmického porodu žena zažívá spoustu slasti a dokonce prožije i orgasmus. Pro leckoho je to však děsivá představa a něco těžko uvěřitelného. Jak to tedy doopravdy je?

Proč porod bolí a proč očekáváme silné bolesti?

Porod je zažitý jako silně bolestivá záležitost, ale nemusí tomu být nutně tak. Roli při vnímání a prožívání bolesti hraje spousta vnějších i vnitřních faktorů. Vše souvisí s tím, nakolik je žena připravená na to mít dítě, a to především po psychické stránce. Pak jde o samotný průběh porodu a ryze biologické faktory, svou roli samozřejmě i hraje dědičnost, protože prožívání a průběh porodu matek a dcer se nápadně podobají. V neposlední řadě jde o pocit bezpečí ženy při porodu a její důvěra ve vlastní schopnosti. Pokud je žena v bezpečném prostředí, v němž se cítí dobře, je plně respektována, na dítě se těší a má veškerou možnou podporu ze strany partnera, duly či porodní asistentky, nic nebrání tomu užít si porod bez bolesti.

Vnímání bolesti ovlivňují procesy v těle při samotném průběhu porodu a také naše hormonální hladiny, dokonce i stav vitamínů a minerálů v našem těle. Ale hlavně je to naše psychika, která je samozřejmě úzce propojená s tím, co se odehrává v našem těle. Jakmile se žena bojí, zvyšuje se svalové napětí, a to také i zvyšuje bolest. Pokud očekáváme silné bolesti a bojíme se jich, lze očekávat horší a bolestivější průběh porodu, než když jsme rozhodnuté jít si svůj porod užít beze strachu – a možná dokonce i s tou nejvyšší euforií a rozkoší.

Aniball jako předporodní pomůcka i léčba inkontinence. Co byste o něm měla vědět?

Co je orgasmický porod a jak souvisí s přirozeným porodem?

Čím více probíhá porod přirozeně, tím paradoxně méně nás bolí. V případě uměle vedeného porodu, například u vyvolávaného porodu s medikací, lze pak očekávat i daleko větší porodní bolesti a potřebu tišit kontrakce medikamentózně. U zcela přirozeně probíhajícího porodu je tělo oproštěno od všech nepřirozených vlivů a do těla uměle dodaných látek, naopak využívá pouze hormony tělu vlastní v jejich zcela přirozené produkci. V tomto případě můžeme mít plnou kontrolu nad stavem svého těla i mysli, je to vlastně taková meditace.

Podpořit vše mohou bylinky, homeopatie, teplá voda, aromaterapie, masáže, vykuřování, příjemná hudba a veškeré další alternativní prostředky vedení přirozeného porodu. Jednou z oblíbených a moderních metod, jak prožít přirozeně bezbolestný porod, je i tzv. hypnoporod.

Abychom mohly prožít orgasmický porod, je třeba tedy v prvé řadě rodit zcela přirozeně. Euforii při porodu navodí už samotný hormonální koktejl, který ve svém těle máme. Jde především o naši psychiku. I když se to zdá na první pohled jako naivní pohádka pro ty, které tomu chtějí věřit, tak ano. Je totiž třeba především věřit! A to ve vlastní schopnosti a velkolepost lidského zrození, v to, že porod nebude bolet a že všechno dobře dopadne!

Znamená to, že při orgasmickém porodu žena prožije orgasmus?

A jak je to s tím orgasmem? Je opravdu možné při porodu prožít orgasmus? Ano, možné to je! I když termín orgasmický či extatický porod neoznačuje vždy porod s bouřlivým orgasmem a je třeba brát to s nadsázkou, přesto existují ženy, které mohou při porodu orgasmus skutečně prožít. Podle studie z roku 2013 uvedené v magazínu Sexuologies je to 0,3 % žen.

Stav euforie a extáze mohou pomoci navodit hormony oxytocin a adrenalin, které se během porodu produkují v těle ženy. Orgasmus lze ale podpořit například drážděním bradavek či klitorisu. Přitom pak dojde k přetransformování energie do sexuální oblasti a díky tomuto dráždění nervů dojde k velkému vyvrcholení, a to i když v podstatě nejde o žádné sexuální vzrušení v pravém slova smyslu.

Díky těmto silným extatickým prožitkům pak žena daleko méně intenzivně vnímá bolest při porodu, je mnohem uvolněnější, porod probíhá snáze a často nedochází ani k potřebě nástřihu hráze, jejímu samovolnému protržení či jiným komplikacím. Na druhou stranu si možná leckdo poklepe na čelo, protože kdybychom se zeptali žen, které rodily, zda-li u tohoto procesu měly chuť na orgasmus a stimulaci bradavek či klitorisu nebo dokonce zda by využily možnost dráždit se vibrátorem, poslaly by vás jedna jako druhá do háje.

7 rolí otce u porodu aneb proč si tatínka přát v porodnici

Orgasmus při porodu jako tabu

Pro někoho je totiž představa orgasmu při porodu naprosté tabu a vyvolává naopak velice nepříjemné pocity rovnající se incestu. Některé ženy naopak orgasmus při porodu prožijí, ale stydí se za něj, proto o tom ani nemluví z obavy, že to nebude dobře přijato a pochopeno. Proto také zjištěné procento orgasmických rodiček 0,3 dle názorů odborníků může být ve skutečnosti i mnohem vyšší.

Orgasmický porod jako právo každé ženy

Porodní dula Debra Pascali-Bonaro již v roce 2009 režírovala dokument o orgasmickém porodu. Myšlenku orgasmického porodu pak prosazuje jako “every woman’s human right”, tedy právo každé ženy. Záleží tedy jenom na vás, jak svůj porod prožijete a zda bude orgasmický a extatický či třeba „jenom” bezbolestný…

Zdroje: maminka.cz, healthline.com

Ohodnoťte tento článek:
2,5
Právě čtete

Co je orgasmický porod a můžete při porodu skutečně prožít orgasmus?