×
MotherClub.cz

Co dělat, když vaše dítě strčí do pusy baterii. Může mu olíznutí baterie ublížit?

Olíznutí baterie, dítě strčí do pusy baterii

Baterie nás obklopují na každém kroku. Jsou součástí hraček, dálkových ovládání i naslouchadel. Spolknutí baterie však může být životu nebezpečné. Nedovolte dítěti, aby ji strkalo do pusy!

Kontrolujte hračky

Baterie jsou součástí hraček už pro nejmenší děti. Při nakládání s nimi buďte opatrní, mohou napáchat mnoho škody. Pozor na levné elektronické hračky z dovozu, které mohou obsahovat baterie z nekvalitních materiálů. Při jejich používání hrozí, že se budou přehřívat a mohou i explodovat.

Kupujte pouze baterie vyrobené renomovanými firmami, a i tak je pravidelně kontrolujte. Zda nejdou mechanicky poškozené nebo nevytékají. Nikdy nenechávejte baterie poblíž tepelných zdrojů (třeba radiátoru, kamen) a nesnažte se je nabíjet, mohlo by dojít k jejich explozi.

Pozor na olizování baterie

Pokud vaše dítě patří k těm zručnějším, které rozmontuje každou hračku, mějte se na pozoru. Některé děti baterie rády olizují. Jestliže není poškozená, nebezpečí nehrozí. Když je však špinavá, rezavá nebo, v nejhorším případě, vyteklá, může být vysoce toxická. Snažte se mu v přístupu k baterii všemožně zabránit.

„Vyteklé baterie odvezte rovnou do sběrného dvora nebo je vhoďte do kontejneru, který je určený speciálně pro elektroodpad a staré či poškozené články. Do směsného odpadu nepatří, protože se jedná o nebezpečný druh odpadu, jenž může kontaminovat životní prostředí,“ radí Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz.

Spolknutí baterie ohrožuje na životě

Nejnebezpečnější situace ovšem nastane, pokud dítě baterii spolkne. Nejohroženější jsou kojenci a batolata mezi půl rokem a dvěma a půl lety věku. Děti nejčastěji spolknou čočkové nebo knoflíkové (mincové) články.

Čočkové (používané třeba do naslouchadel), mají průměr okolo 5 mm a jsou vyšší, se mohou při spolknutí obalit zbytky potravy a projít zažívacím traktem neporušené, i když na to nelze spoléhat.

Ovšem knoflíkové (připomínající tvarem minci), které mají obvykle průměr od 12 do 20 mm a jsou nízké, mohou uvíznout v jícnu a napáchat na něm nevratné škody. Klasické tužkové baterie při pokusu o polknutí vyvolají u dětí díky své velikosti dávicí reflex a jejich spolknutí tak prakticky nehrozí.

Co dělat, když dítě spolkne baterii

Máte-li podezření, že vaše dítě spolklo alkalickou baterii, okamžitě s ním jeďte na pohotovost, ideálně do nemocnice, která se specializuje na endoskopické výkony u malých dětí (ORL oddělení). Nesnažte se u dítěte vyvolat zvracení. Kontakt se žaludečními šťávami může situaci spíše zhoršit. Účinkem se mine také snaha o neutralizaci elektrolytu pomocí louhů a kyselin. Dítěti nedávejte nic jíst ani pít. Situaci naopak pomůže, pokud budete vědět, jaký typ článku váš potomek spolkl.

Na cizí těleso v zažívacím traktu mohou upozornit i příznaky jako slinění, chrapot, sípot, obtížné a bolestivé polykání, bolest za hrudní kostí či v nadbřišku, nevolnost nebo zvracení.

U všech dětí do 12 let provedou v nemocnici, při podezření na spolknutí knoflíkové baterie, rentgenové vyšetření bez ohledu na její velikost, u starších 12 let se rentgen provádí, pouze pokud měla  průměr větší než 12 mm. Nejrizikovější jsou vzhledem k vyššímu napětí knoflíkové články s obsahem lithia.

Uvíznutí v jícnu

Pokud se baterie přilepí ke stěně jícnu, dochází při kontaktu se slinami k vytvoření elektrického článku, k uvolnění alkalických kovů (mangan, kobalt, lithium, nikl – dle typu článku) a k tvorbě nových alkálii. Čím novější baterie, tím horší. Důsledkem je poleptání sliznice, ke kterému dojde už hodinu po polknutí. K perforaci jícnu pak dojde po čtyřech hodinách.

Když se uvíznutí baterie v jícnu potvrdí, je nezbytné ji okamžitě vyjmout. Což se obvykle provede prostřednictvím endoskopie. Další léčba závisí na stupni poleptání jícnu.

Baterie v žaludku

Pokud knoflíková baterie prošla do žaludku, může vyvolat problémy i tam. Působením kyseliny chlorovodíkové obsažené v žaludečních šťávách postupně dochází k narušení obalu článku s uvolněním alkalických kovů a elektrolytu, které způsobí poleptání sliznice. Endoskopicky je nutné baterii z žaludku vyjmout do 24 hodin po požití.

Jestliže se dostala až do tenkého střeva, není již endoskopie nutná, v 85 % případů již vyjde spontánně do 72 hodin.

Nejdůležitější je prevence

Snažte se za každou cenu dítěti zabránit, aby baterii spolklo. Kontrolujte hračky, zda jsou v nich články řádně zabezpečeny, aby se k nim  batolata nemohla dostat. Náhradní baterie uchovávejte na takových místech, aby k nim malé děti neměly přístup. Snažte se o maximální prevenci, protože následky spolknutí  mohou být fatální.1 Komentář Co dělat, když vaše dítě strčí do pusy baterii. Může mu olíznutí baterie ublížit?

  1. Milé mladé mámy, nebojte se. Jako děti ( v letech cca 1955 a 1965) jsme se běžně a docela často bavili olizováním kontaktů plochých baterií 4,5 Voltu a až na slabé brnění a vyvolané vyšší slinění nám to nijak neublížilo. Ze mne je architekt a z mých nebližších kamarádů „batteryolizovačů“ je jeden kardiochirurgem a dokonce profesorem a druhý právníkem. :-))) K.G. ( Myslím, že to zkoušela i moje starší dcera v letech 80.tých a bez následků….)

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*