Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Co dělat, když vaše dítě strčí do pusy baterii. Může mu olíznutí baterie ublížit?

Baterie nás obklopují na každém kroku. Jsou součástí hraček, dálkových ovládání i naslouchadel. Spolknutí baterie však může být životu nebezpečné. Nedovolte dítěti, aby ji strkalo do pusy!

Kontrolujte hračky

Baterie jsou součástí hraček už pro nejmenší děti. Při nakládání s nimi buďte opatrní, mohou napáchat mnoho škody. Pozor na levné elektronické hračky z dovozu, které mohou obsahovat baterie z nekvalitních materiálů. Při jejich používání hrozí, že se budou přehřívat a mohou i explodovat.

Kupujte pouze baterie vyrobené renomovanými firmami, a i tak je pravidelně kontrolujte. Zda nejdou mechanicky poškozené nebo nevytékají. Nikdy nenechávejte baterie poblíž tepelných zdrojů (třeba radiátoru, kamen) a nesnažte se je nabíjet, mohlo by dojít k jejich explozi.

Pozor na olizování baterie

Pokud vaše dítě patří k těm zručnějším, které rozmontuje každou hračku, mějte se na pozoru. Některé děti baterie rády olizují. Jestliže není poškozená, nebezpečí nehrozí. Když je však špinavá, rezavá nebo, v nejhorším případě, vyteklá, může být vysoce toxická. Snažte se mu v přístupu k baterii všemožně zabránit.

„Vyteklé baterie odvezte rovnou do sběrného dvora nebo je vhoďte do kontejneru, který je určený speciálně pro elektroodpad a staré či poškozené články. Do směsného odpadu nepatří, protože se jedná o nebezpečný druh odpadu, jenž může kontaminovat životní prostředí,“ radí Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz.

Spolknutí baterie ohrožuje na životě

Nejnebezpečnější situace ovšem nastane, pokud dítě baterii spolkne. Nejohroženější jsou kojenci a batolata mezi půl rokem a dvěma a půl lety věku. Děti nejčastěji spolknou čočkové nebo knoflíkové (mincové) články.

Čočkové (používané třeba do naslouchadel), mají průměr okolo 5 mm a jsou vyšší, se mohou při spolknutí obalit zbytky potravy a projít zažívacím traktem neporušené, i když na to nelze spoléhat.

Ovšem knoflíkové (připomínající tvarem minci), které mají obvykle průměr od 12 do 20 mm a jsou nízké, mohou uvíznout v jícnu a napáchat na něm nevratné škody. Klasické tužkové baterie při pokusu o polknutí vyvolají u dětí díky své velikosti dávicí reflex a jejich spolknutí tak prakticky nehrozí.

Co dělat, když dítě spolkne baterii

Máte-li podezření, že vaše dítě spolklo alkalickou baterii, okamžitě s ním jeďte na pohotovost, ideálně do nemocnice, která se specializuje na endoskopické výkony u malých dětí (ORL oddělení). Nesnažte se u dítěte vyvolat zvracení. Kontakt se žaludečními šťávami může situaci spíše zhoršit. Účinkem se mine také snaha o neutralizaci elektrolytu pomocí louhů a kyselin. Dítěti nedávejte nic jíst ani pít. Situaci naopak pomůže, pokud budete vědět, jaký typ článku váš potomek spolkl.

Na cizí těleso v zažívacím traktu mohou upozornit i příznaky jako slinění, chrapot, sípot, obtížné a bolestivé polykání, bolest za hrudní kostí či v nadbřišku, nevolnost nebo zvracení.

U všech dětí do 12 let provedou v nemocnici, při podezření na spolknutí knoflíkové baterie, rentgenové vyšetření bez ohledu na její velikost, u starších 12 let se rentgen provádí, pouze pokud měla  průměr větší než 12 mm. Nejrizikovější jsou vzhledem k vyššímu napětí knoflíkové články s obsahem lithia.

Uvíznutí v jícnu

Pokud se baterie přilepí ke stěně jícnu, dochází při kontaktu se slinami k vytvoření elektrického článku, k uvolnění alkalických kovů (mangan, kobalt, lithium, nikl – dle typu článku) a k tvorbě nových alkálii. Čím novější baterie, tím horší. Důsledkem je poleptání sliznice, ke kterému dojde už hodinu po polknutí. K perforaci jícnu pak dojde po čtyřech hodinách.

Když se uvíznutí baterie v jícnu potvrdí, je nezbytné ji okamžitě vyjmout. Což se obvykle provede prostřednictvím endoskopie. Další léčba závisí na stupni poleptání jícnu.

Baterie v žaludku

Pokud knoflíková baterie prošla do žaludku, může vyvolat problémy i tam. Působením kyseliny chlorovodíkové obsažené v žaludečních šťávách postupně dochází k narušení obalu článku s uvolněním alkalických kovů a elektrolytu, které způsobí poleptání sliznice. Endoskopicky je nutné baterii z žaludku vyjmout do 24 hodin po požití.

Jestliže se dostala až do tenkého střeva, není již endoskopie nutná, v 85 % případů již vyjde spontánně do 72 hodin.

Nejdůležitější je prevence

Snažte se za každou cenu dítěti zabránit, aby baterii spolklo. Kontrolujte hračky, zda jsou v nich články řádně zabezpečeny, aby se k nim  batolata nemohla dostat. Náhradní baterie uchovávejte na takových místech, aby k nim malé děti neměly přístup. Snažte se o maximální prevenci, protože následky spolknutí  mohou být fatální.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

Co dělat, když vaše dítě strčí do pusy baterii. Může mu olíznutí baterie ublížit?