Že se vztahy doma změní po narození dítěte, bývá velmi časté. Občas také nastane, že si tchyně přivlastňuje dítě a vy nevíte, jak to změnit.
Majetnická role ženy
Ženy bývají velmi majetnické k rodině a často špatně berou, když se jim na jejich roli sahá. Proto může dojít ke střetu snachy a tchyně. Byla by škoda vytvářet vztahy, které se prolnou až do nenávisti. Tyto vztahy pak totiž působí na celou rodinu a vnímají je hlavně děti, které jsou na jakékoliv citové projevy velmi citlivé. Děti se někdy dostanou do centra sporu a mají problém s tím, jak se zachovat.
Narození vnoučete často zlepší vztah
Když jste s tchyní neměly hezký vztah dříve a po narození dítěte se změnil v příjemnější, určitě vás to potěší. Babička je ráda, když může trávit čas s vaším dítětem, zatímco vy si můžete trochu odpočinout nebo vyřídit, co potřebujete. Když si ale tchyně přivlastňuje dítě, možná vám to není úplně příjemné. Majetnické chování matky vašeho manžela, kdy vaše dítě objímá a říká mu: „Jsi jen moje,” možná nepůsobí na vaše vnímání úplně dobře. Obzvláště, když to trvá dlouho a pravidelně se situace opakuje.
Různé představy o výchově
Do toho všeho se mohou také začít promítat různé představy o tom, jak má být váš potomek vychováván. „Takhle jsme Martina nevychovávali, to když byl malý, chovali jsme se úplně jinak.” Podobné věty vás možná vytáčejí do nepříčetnosti a že nebývají výjimečné.
Prarodiče určitě mají dobrý úmysl, jen by bylo vhodné, kdyby ho v některých případech tolik nedávali najevo. Situaci je ale vhodné udržet v rozumných mezích, aby nedocházelo ke zbytečným konfliktům.
Zodpovědnost za dítě mají rodiče
Je důležité vědět, že vy s manželem nebo partnerem jste těmi, kdo mají za dítě zodpovědnost. Je tedy úplně na vašem rozhodnutí, co a jak budete ve výchově dělat. Nikdy ovšem není na škodu si vyslechnout další názor. Může to být psycholog v televizi, učitelka ve školce nebo třeba právě babička.
Nevyžádané rady ohledně rodičovství. Jak se s nimi vypořádat?
Stanovte si hranice
Není ale zasahování tchyně do záležitostí rodiny tak trochu důsledkem vašeho chování? Důležité je stanovit si hranice. Možná trávíte s tchyní až příliš času. Věnovat čas prarodičům je velmi důležité. Velký význam má také ale péče o vlastní rodinu. Jestliže má člověk spory s tchyní, měl by si uvědomit, jak to může změnit. Změna by totiž měla začínat u něj. Prarodiče rádi tráví čas s vnoučaty. Těší nás, když občas pohlídají, ale nemělo by se jednat o pravidelné dlouhodobé hlídání. Určitě existují i další možnosti jako třeba kamarádky.
Rozumně si promluvit
Protože je důležitá jednotná výchova, je zapotřebí mít stejný názor a postup s partnerem.
Pokud by si nešlo rozumně promluvit s tchyní, můžete si třeba vytvořit domácí pravidla a dítěti říkat, že takhle to u vás doma chodí, u babičky je to jinak. Pokud dojde na vyhrocenější konfrontace, je vhodnější, aby vždy člověk mluvil s vlastním rodičem. S tchyní, ať se zkusí domluvit manžel.
Vztah prarodič-vnouče je nenahraditelný
Existují i prarodiče, kteří na vnoučata nemají čas nebo ho mít nechtějí. Na druhou stranu tu jsou třeba babičky, které neustále nakupují dětem nové hračky nebo sladkosti, i když už to téměř přesahuje únosnou míru. I když je to velmi těžké, člověk by se měl snažit takovéhle chování pochopit, protože proudí z nadšení. Pokud by se situace nedala unést, je vhodné s babičkou promluvit a zkusit vše vysvětlit. Děti si se spoustou věcí nedokáží hrát a většinou si vybírají jen pár oblíbených hraček. Ostatní zůstávají odložené v koutě.
Je dobré také myslet na to, že jednou člověk snad bude ve stejné roli a bude se těšit na vnouče, kterému bude moci věnovat svou lásku.
Pokud by se nedařilo situaci změnit, je třeba vědět, že když někomu hodně říkáte, že by něco neměl, o to více to dělá. A vůbec se nemusí jednat o schválnost. Pokuste se o změnu vy. Co třeba najít babičce nějakou důležitou činnost, kterou by pro vás mohla dělat. Trochu tak odvedete pozornost. Pokud selžou všechny možné nápady, můžete se zkusit poradit s psychologem, jak byste se měli chovat, aby se situace změnila.
Když to jde, neřešit, co se děje u babičky
Prarodiče se mohou chovat příliš ochranářsky nebo naopak příliš dětem dovolit a snažit se jim dopřát co nejvíce dobrodružství. Když je dítě u babičky, nastává trochu jiná situace, než když je babička u vás doma. Pokud to jen trochu jde, je dobré snažit se příliš neřešit, co se děje u babičky. U prarodičů mohou platit trochu volnější pravidla. Nejlepší je si vzpomenout na dětství a všechny ty úžasné momenty plné zážitků a vyprávění. Něco podobného nejspíš chtějí pro vaše děti i vaši prarodiče. Když budete mít pocit, že situace si žádá změnu, je dobré, si zkusit promluvit. Je ale zapotřebí hodně tolerance a trpělivosti. Pokud možno z obou stran. Je dobré, když každý zná svou roli a umí v ní „chodit”. Pokud jsou vztahy plné respektu a pomoci, je vlastně vše v pořádku. Trochu lásky navíc neuškodí.
Drobná vybočení neuškodí
Důležité je, aby prarodiče věděli, co děti nesmějí. Pokud se jedná o skutečně významné záležitosti, je dobré, aby je respektovali. Jestliže se nejedná o věci, které by ohrozily třeba bezpečí nebo zdraví dětí, neměla by být drobná vybočení žádným problémem. „Takhle to chodí u babičky, u nás doma tohle neděláme,” by se třeba mohlo stát obvyklou odpovědí.
Vždy je potřeba myslet na to, že pohodový vztah vnoučat a prarodičů je velmi důležitý a mohou z něj vaše děti jen mnoho získat.
Ocenění
Můžete jít také trochu jinou cestou. Když vám na tchyni něco hodně vadí, zkuste se co nejvíce snažit najít na ní nějakou vlastnost, kterou můžete ocenit a které si skutečně vážíte. Zabráníte tak zbytečné nenávisti a budete se třeba dívat na maminku vašeho manžela trochu jinak. Když si vytvoříte odstup a dávkou nadhledu budete pak možná vytvoříte pohodu, která může přispět ke změně situace.
Také si vaše tchyně přivlastňuje dítě? Dokážete se s ní rozumně dohodnout? Podělte se o zkušenosti v diskuzi pod článkem.