Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Co dělat, když dítě sní léky nebo jinou chemikálii? Volejte na toto číslo!

Toxické látky, které mohou děti otrávit, číhají téměř všude. Nebezpečná jsou léčiva, prací prášky, aviváže i různé čisticí prostředky. Co dělat, když dítě sní léky nebo jinou chemikálii?

Nejohroženější jsou děti do 3 let

Dětské otravy zaujímají více než polovinu všech případů otrav v naší zemi. Největší riziko přitom hrozí u těch nejmenších dětí, které poznávají svět zejména svými ústy a vzhledem k věku si samozřejmě neuvědomují, jak nebezpečné pro ně některé látky mohou být. K 90 % všech dětských otrav dochází v domácím prostředí, a to hlavně v kuchyni a koupelně.

Otrava? Na nic nečekejte a okamžitě jednejte

V případě, že vaše dítě pozře léky nebo jinou chemickou látku, ihned volejte Toxikologické informační středisko (TIS) na čísle 224 91 92 93 nebo 224 91 54 02. Pracovníci střediska vám dají potřebné pokyny a poradí, jak poskytnout dítěti první pomoc.

Zároveň si připravte:

  • rodné číslo dítěte
  • jeho celé jméno
  • zdravotní pojišťovnu

TIP: Mějte vždy v lékárničce zásobu aktivního černého uhlí (přípravek Carbosorb nebo Carbotox). Mnohokrát podání černého uhlí zamezí rozvoji příznaků otravy nebo průběh otravy alespoň zmírní. Zda je uhlí ve vašem konkrétním případě vhodné, vám poradí TIS. Nikdy nedávejte otrávenému dítěti uhlí bez předchozí konzultace s odborníkem!

Co dělat, když dítě něco spolkne? Kdy je nutná hospitalizace?

Čím se mohou děti otrávit?

Léky

Spolknutí léků hrozí hlavně u dětí od 1 do 5 let. V tomto věku jsou děti velmi zvídavé a chtějí poznávat okolní svět. Otrava léky je však většinou vina rodičů, kteří nechají své léky bez dozoru a na snadno dostupném místě. Veškeré léky by proto měly být bezpečně zamčené v lékárničce. Pokud je dítě samo nemocné a potřebuje léky, nikdy o medikamentech nemluvte jako o bonbonech. Dítě může získat dojem, že může léků sníst, kolik chce a v nestřeženém okamžiku by se mohlo dojít k neštěstí.

Čističe

Velmi častou příčinou otrav u dětí jsou čisticí prostředky. Ty jsou totiž díky barevným obalům s obrázky a nápisy pro děti opravdu lákavé. Čističe si navíc mohou děti snadno splést s běžnými potravinami a nápoji. Proto obsah těchto prostředků nikdy nepřelévejte do neoriginálních obalů. Otravě zamezíte i tím, že budete všechny čističe v originálních baleních uklízet do horních skříněk, aby se k nim dítě nedostalo. Pokud je to jen trochu možné, dávejte přednost prostředkům, které jsou opatřené bezpečnostním uzávěrem.

Běžné věci v domácnosti. Které jsou hrozbou pro vaše děti?

Aviváže – po požití dráždí sliznici i kůži. Pokud ale dítě jen olízne hrdlo nádoby, není koncentrace nebezpečných látek tak silná, aby jej ohrozila na životě.

Odstraňovače skvrn – kvůli bělicím složkám silně dráždí trávicí trakt. Dojít může i k rozsáhlému postižení okolních sliznic

Čističe na sanitární techniku – přípravky k úklidu koupelen a kuchyní obsahují určité koncentrace chlornanu sodného, peroxidu vodíku a různých kyselin. Některé přípravky trávicí trakt dítěte jen podráždí, jiné ho však mohou i poleptat. Proto si v případě otravy zapamatujte název, vezměte lahev s sebou do nemocnice nebo si vyfoťte etiketu se složením. Jen tak mohou lékaři včas zahájit tu správnou léčbu.

Co dělat, když se dítě dusí a jak dušení předcházet?

Chemikálie na zahradě a v garáži

Toxické látky se nachází i v přípravcích, které uchováváte v garáži, dílně nebo na zahradě. Velmi nebezpečné jsou např. nemrznoucí směsi obsahující etylenglykol. Díky nasládlé chuti může dítě vypít i velké množství této látky a velmi si ublížit. Následkem požití nemrznoucí směsi může být v nejhorším případě i smrt.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co dělat, když dítě sní léky nebo jinou chemikálii? Volejte na toto číslo!