Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Břišní kýla po porodu. Nepříjemná komplikace mnoha žen

Po porodu se s břišní kýlou setká mnoho žen. Prozradíme vám, jak ji poznáte, co v případě kýly dělat a jakým způsobem se kýla léčí.

Co je břišní neboli pupeční kýla?

Pupeční kýla je charakteristická vyklenutím pobřišnice do pupku, který je nejslabším místem v celé břišní stěně. Dochází k oslabení v místě, kde se napojují cévy pupeční šňůry, a do pupku se dostává část břišního obsahu, jako je střevo, tuk nebo tzv. předstěra.

Pupeční kýla se vyskytuje také u kojenců při narození nebo krátce po něm, přičemž do 3 – 4 let věku dítěte může samovolně zmizet. Oslabení však může přetrvávat po celý život. Objevuje se přibližně u 20 % novorozenců, u předčasně narozených se vyskytuje až v 80 % případů.

Jedná se však také o problém žen v těhotenství, po porodu nebo při velké námaze. Pupeční kýla se může objevit v jakémkoliv věku. Protože v dospělosti už nemá tendenci samovolně vymizet, je důležité kýlu včas řešit s lékařem a předejít tak možným komplikacím.

Pupeční kýla – příznaky

Miminka

Jak poznat pupeční kýlu? U miminek je pupeční kýla často patrná ihned po narození. Pokud se tomu tak nestane, odhalíte ji i později. Během kašlání či pláče se bříško namáhá a často dochází ke zvětšení bulky na břiše nebo k jejímu vytvoření.

Dospělí lidé

Dospělí lidé poznají pupeční kýlu podle vyklenutého pupku, nahmatáním bulky v oblasti pupku a někdy bolestí. Pupeční kýla u dospělých bývá nejčastěji způsobená přílišnou námahou, nadváhou, silným kašlem, těhotenstvím či následným porodem. Ženám se často pupeční kýla objevuje z důvodu oslabení oblasti kolem pupku nejčastěji po absolvování více těhotenství.

Pupeční kýla po porodu

Drobná pupeční kýla se po porodu objevuje mnoha ženám. Pupeční kýla po porodu příznaky mít nemusí téměř žádné, proto většina žen o kýle ani neví, případně ji neřeší. Pokud se však pupík po porodu správně nezatáhne, je možné, že v druhém těhotenství se ještě zvětší. Proto je zejména u žen, které plánují brzy další dítě, důležité kýlu co nejdříve operovat. Jestliže je kýla po porodu malá, lékař ji zkontroluje po 6 měsících. V případě bolestivosti i dříve.

Kdy navštívit lékaře?

Jakmile objevíte v oblasti pupku bulku, okamžitě se objednejte ke svému lékaři na kontrolu. Ten vyšetří kýlu hmatem nejdříve ve stoje a poté i vleže. Pohmat bývá nepříjemný, ale není bolestivý. Pokud si lékař nebude zcela jistý, přistoupí ještě k sonografii břišní stěny. Jestliže kýlu prokáže už pohmat, žádná další vyšetření nejsou nutná.

Léčba kýly

Kýla po porodu a diastáza břišních svalů

Kýla a diastáza břišních svalů

Děti

U dětí často dochází ke spontánnímu uzávěru kýlní branky, proto s operací lékaři někdy vyčkávají až do předškolního věku.

Dospělí pacienti

Pupeční kýla se stejně jako svalová kýla odstraňuje operativně. Zákrok u dospělých zahrnuje laparoskopii při úplné anestezii. Po operaci vám zůstane památka v podobě velmi malé jizvy, která časem může zcela zmizet. Vše se ale odvíjí od velikosti samotné kýly.

Diastáza břišních svalů po porodu. Jaké má řešení a čím nás trápí?

Kýla u těhotných žen

Těhotné ženy se operují až po porodu, protože během těhotenství je zákrok riskantní. I přesto je důležité lékařské vyšetření pro zhodnocení aktuální stavu. Pokud ženu provází nepříjemné bolesti, může využívat různé ortopedické pomůcky, které jí doporučí lékař. Těhotné ženy se nemusí obávat, že by měla kýla vliv na způsob porodu. O něm totiž rozhoduje i v případě kýly rodička společně se svým gynekologem.

Po operaci je důležité 6 týdnů nezvedat a nenosit těžké věci, a to ani děti. Další těhotenství lékaři ženám doporučují zhruba za rok. Získáte tak totiž jistotu, že pupík bude správně držet.

Proč byste měli jednat včas?

Neoperovaná kýla se postupně zvětšuje a přináší s sebou silnější bolesti. Pokud k operaci včas nedojde, může dojít k perforaci střeva nebo poškození jiných orgánů. Čím dříve se k operativnímu zákroku přistoupí, tím lépe. Kýla je v raném stádiu menší a pacient se po zákroku rychleji zotavuje.

Pupeční kýla – rizika

Možnou komplikací v případě pupeční kýly může být komplikovaný porod, především pokud je předčasný. Největší nebezpečí pak představuje stav, kdy nedojde k samovolnému návratu vnitřních orgánů zpět do břišní dutiny. V tom případě hrozí tzv. uskřinutí kýly, perforace střeva, zaplavení břišní dutiny a následný zánět pobřišnice, který ohrožuje život. Nebezpečí hrozí spíše v dospělosti, u malých dětí dochází k uskřinutí pupečníkové kýly jen velmi vzácně.

Pupeční kýla – cvičení

Jestliže už s kýlou bojujete, můžete cvičením své problémy ještě zhoršit. Nejlépe funguje preventivní cvičení ve formě sklapovaček na zádech s rukama za hlavou a pokrčenými koleny. Nepředklánějte se rychlým pohybem až k nohám, ale raději balancujte v předklonu. Zpevníte tak břišní svaly, aniž byste přetěžovali záda. V leže můžete také zvedat hýždě ze země a zároveň tlačit ramena k podložce. S vhodnými cviky vám poradí zkušený fyzioterapeut.

Cvičení po porodu. Kdy můžete začít a na co si dát pozor!

Prevence kýly

Kýla se nevyhýbá nikomu, je však možné jí v průběhu života předcházet. Kromě lehkého pravidelného cvičení pro zpevnění břišního svalstva je důležitá také vyvážená a pestrá strava. Je důležité předejít přebytečnému tlaku ve střevech na břišní dutinu. Lidé s nadváhou a zvýšeným množstvím tuku v oblasti břicha, by se měli snažit zhubnout a zároveň nepřetěžovat nezpevněné břišní svalstvo. Tím lze předejít vyklenutí z břišní dutiny.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Břišní kýla po porodu. Nepříjemná komplikace mnoha žen