Menu
MotherClub.cz
Vývoj dítěte

Barva vlasů novorozence. Co ji určuje a jak se mění?

Každá budoucí maminka se občas ponoří do myšlenek, jak bude její dítě vypadat. Jaká bude barva vlasů novorozence? Zdědí kučeravé vlasy po otci nebo světlý odstín po matce? A jakou bude mít barvu očí? To jsou otázky, na které dokáže odpovědět jen čas. Ani vědci zcela přesně neví, co přesně určuje barvu vlasů. Nicméně genetika dokáže leccos napovědět. Přinášíme několik základních informací o dědičnosti a dalších faktorech, které určují, zda dítě bude blonďaté, tmavovlasé, zrzavé nebo něco mezi tím.

Barva vlasů novorozence je daná od početí

V momentě, kdy se spermie setká s vajíčkem, stádium plodu, které se nazývá zygota, má obvykle 46 chromozomů. To je 23 od každého z rodičů. Všechny genetické rysy dítěte, jako je odstín vlasů, barva očí, pohlaví atd., jsou dané už v této fázi. Ještě zajímavější je, že každá sada chromozomů, které rodiče svým dětem předávají, je zcela jedinečná. Některé děti mohou vypadat spíš jako jejich matky, zatímco jiné vypadají víc jako jejich otcové. Ostatní budou mít od každého rodiče a každé sady chromozomů něco. Dědičnost barvy vlasů u dětí je jasná, ale barva vlasů novorozence se dá s jistotou předpovědět jen těžko.

Základní genetické zákonitosti

Jak tedy přesně fungují geny, které určují, jakou budou mít vlasy novorozence barvu? K tomu je potřeba se podívat na základní genetické principy. Každý gen je tvořen alelami, z nichž některé jsou takzvaně dominantní a některé recesivní. Dominantní alely jsou podle vědců spojeny s tmavými vlasy, zatímco recesivní alely jsou odpovědné za světlé odstíny. Když se geny setkají, výsledkem je naprosto jedinečný fenotyp, tedy soubor fyzických znaků a vlastností, které člověk má. Dříve byli vědci přesvědčeni, že pokud má jeden z rodičů blonďaté a druhý hnědé vlasy, dítě bude spíš tmavovlasé. Usuzovali tak z faktu, že by se recesivní alely odpovědné za blonďaté vlasy vůči dominantním (tmavé vlasy) neprosadily.

Barva očí miminka. Kdy poznáme jejich skutečnou barvu?

V současné době ale výzkumníci přiznávají, že vše, co víme o barvě vlasů a její dědičnosti, je zatím na úrovni teorie a spekulace. Ukazuje se, že totiž existuje mnoho různých odstínů hnědé, které se pohybují od téměř ebenově černé až po velmi blond odstíny. Do hry vstupuje více alel, takže existuje celé spektrum možností, jaká nakonec bude barva vlasů novorozence. Celkový odstín vlasů určuje také pigment. Existují dva druhy pigmentu a barvu vlasů ovlivňuje jejich množství a typ.

Pigment a dominance alel je také odpověď na otázku, komu se rodí zrzavé děti. Dědičnost zrzavých vlasů neurčuje fakt, že jsou zrzavé, ale poměr dominantní a recesivních alel. I když jsou oba rodiče rusovlasí, zrzavé vlasy miminko mít nemusí. Jakákoli barva vlasů novorozence je primárně určená poměrem alel a pigmentem, který je ve vlasech obsažený.

Růst vlasů u miminek

Většina lidí má zkušenost s tím, že měli v dětství jiný odstín vlasů než v dospělosti. Tato změna většinou probíhá, když miminku padají vlasy nebo v batolecím a předškolním věku. Celá situace se odvíjí od pigmentace ve vlasech. Za tento jev je opět odpovědný pigment. Jedna z lékařských studií ukazuje, že mnoho dětí, jak chlapců, tak dívek, má v prvním půlroce života tmavší vlasy. Od 9 měsíců do zhruba dvou až tří let jim vlasy zesvětlají. Po dosažení 3 roku je barva vlasů postupně tmavší až do věku 5 let, kdy se přestane měnit. Z toho vyplývá, že se barva vlasů dítěti během prvních let života několikrát změní, než se ustálí na trvalejším odstínu.

Za barvení a kulmování vlasů tříleté dcery ji teď internet nenávidí

Albinismus

Albinismus je poměrně vzácná dědičná porucha, při níž v těle chybí enzym, který je nezbytný pro tvorbu melaninu. Děti narozené s albinismem nemají ve vlasech, pokožce a očích žádný pigment nebo ho mají jen velmi málo. Tato porucha je způsobena mutací genů. Existuje několik různých typů albinismu, které ovlivňují lidi různými způsoby. Nejčastějším projevem jsou bílé nebo velmi světlé vlasy a pokožka. Albinismus obvykle způsobuje problémy se zrakem a přecitlivělost na slunce. I když se dítě narodí s velmi světlými blond vlasy, není potřeba propadat panice. Děti s albinismem budou velmi pravděpodobně mít typicky bílé řasy a obočí. Albinismus je dědičný stav, který nastává, když oba rodiče předají dítěti zmutovaný gen. V případě, že se v rodině albinismus vyskytoval, je potřeba se poradit s lékařem.

Na otázku, jaká bude barva vlasů novorozence, není jednoduchá odpověď. Podobně jako všechny ostatní fyzické vlastnosti, je barva vlasů dítěte určená a zakódovaná v jeho DNA už při početí. Jediná jistota je, že bude nějaký čas trvat, než se barva definitivně ustálí do jednoho odstínu.

Ohodnoťte tento článek:
2,5
Právě čtete

Barva vlasů novorozence. Co ji určuje a jak se mění?