Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Alergie na kočky a psy u kojenců. Jak ji řešit?

Alergie na domácí mazlíčky jsou u dětí čím dál častější. Je to dáno i tím, počty psů a koček chovaných v domácnostech neustále rostou. Jelikož jsou děti v přímém každodenním kontaktu se zvířetem, snadno se jim alergeny dostanou na kůži i do plic a mohou způsobovat rýmu, kýchání, slzení očí, astma i ekzém.

Alergie na kočky

Kočičí alergeny patří k těm úplně nejagresivnějším a hned po roztočích jsou největším původcem alergií v domácnostech. Hlavním problémem je bílkovina, která se nachází v moči, šupinkách kůže a slinách koček. O něco více alergenů produkují kocouři, u kterých je možné hladinu alergenů snížit kastrací. Méně citlivým osobám většinou stačí, kdy se zvíře vzdálí z domu na zahradu. V horších případech je však problém i setkání s člověkem, který doma kočku chová. Kočičí alergeny totiž zůstávají i na šatech a ve vlasech chovatelů.

Jak poznat alergii na kočky u kojence?

V kojeneckém věku jsou obvykle alergické projevy méně výrazné než u dětí starších jednoho roku. Všímejte si hlavně rýmy, ucpaného nosu, zhoršeného dýchání, kýchání a pokašlávání. Objevit se může i vyrážka na kůži. Příznaky alergie se různí a někdy není snadné je rozeznat od obyčejného nachlazení. Rozhodně se ale nebojte navštívit při jakémkoliv podezření pediatra. Pokud si nejste jistí, můžete také navštívit různé internetové diskuze a alergie na kočky probrat s dalšími maminkami.

Alergie na jídlo u miminka. Jak ji poznáte a dá se jí vyhnout?

Alergie na psy

Častým spouštěčem jsou i psí alergeny, které se nachází nejen ve slinách a moči, ale také v kožních šupinách. Naprosté minimum alergenů se nachází ve chlupech, tudíž pořízení krátkosrstého plemene v rámci prevence se míjí účinkem. Alergie na psí sliny, výkaly a šupinky kůže s délkou srsti bohužel vůbec nesouvisí. Srst je pouze přenašečem alergenů, které se do ní dostávají prostřednictvím olizování se a olupování odumřelé kůže. Miminko a psí chlupy z tohoto důvodu nejsou dobrými kamarádi. Je proto nutné psa pravidelně vyčesávat a velmi často vysávat podlahu, abyste množství alergenů minimalizovali.

Za jak dlouho se projeví alergie na psa?

Alergie na psa u miminka je individuální. U méně citlivých dětí mohou první dny proběhnout zcela bez komplikací. Prvních alergických příznaků si můžete všimnout třeba až po měsíci soužití s pejskem. U citlivých miminek jsou ale příznaky patrné hned v prvních dnech po příjezdu z porodnice. Alergie na psa se projevuje nejčastěji kýcháním, slzením očí, rýmou a pokašláváním. Velmi častá je u alergie na psa i vyrážka.

Jaké nebezpečí představují domácí zvířata pro vaše děti? A jak jim předcházet?

Alergie na kočky a psy – příznaky:

  • rýma
  • svědění v nose
  • kýchání
  • zahlenění
  • zhoršené dýchání
  • hvízdání na průduškách
  • pokašlávání
  • bolesti hlavy
  • červenání a slzení očí
  • ekzém
  • poruchy spánku
  • únava

Důležitá je včasná návštěva lékaře

Alergie na psa i kočku u kojenců je problém, který je třeba začít co nejdříve řešit. Jakmile získáte podezření na zvířecí alergii u svého miminka, neváhejte a zajděte s ním co nejdříve k pediatrovi. Ten vám doporučí alergologa, který vám dá cenné rady a nasadí vhodnou léčbu. Dýchací i kožní alergie na kočky a psy se poznají podle několika testů. Jako první vás lékař vyzpovídá, aby se dozvěděl co nejvíce o rodinné anamnéze. Dále podle věku miminka následuje obvykle vyšetření dechu, případně kožní a krevní test. Nejčastěji se alergie řeší antihistaminiky, neboli léky, které zmírňují alergické projevy. U odrostlejších dětí a dospělých je možné přistoupit k imunoterapii alergenovými vakcínami, jejichž cílem je vyvolat stav tolerance nemocného člověka a alergii tak odstranit. Je to ale metoda, u které si musíte počkat přibližně 2 – 5 let, než uvidíte reálné výsledky.

Alergická rýma u dětí. Jaká je prevence a jak zmírnit projevy?

Alergie na psa i kočku má řešení

Pokud vašemu dítěti lékaři alergii potvrdí, nemusíte hned propadat panice. I alergie na kočky a další domácí zvířata má své řešení. Nejlepším krokem je odstranění alergenu. Jestliže se ale nechcete svého domácího mazlíčka vzdávat, existují i jiná opatření.

  1. Omezte kontakt vašeho dítěte se zvířetem. Nejlepší je, pokud může mít zvíře vymezený prostor, ve kterém se nesetká s miminkem. Naprosté tabu by pro zvíře měl být dětský pokojíček.
  2. Pořiďte si čističku vzduchu nebo sprej proti vzdušným alergenům.
  3. Pečujte pravidelně o srst zvířete i jeho pelíšek a alespoň 2x měsíčně zvíře umyjte.
  4. Dbejte na pravidelný úklid, díky kterému se zvířecí sliny dlouho neudrží na podlaze ani nábytku. Často vysávejte, vytírejte a stírejte prach.
  5. Pokud je to možné, omezte co nejvíce doma textilie a čalouněný nábytek, ve kterém se alergeny dobře drží.

Při zvířecí alergii je důležité být vždy připravený. Proto mějte v blízkosti sadu první pomoci pro případ anafylaktického šoku. Sada zahrnuje nezbytné léky, jako jsou kortikosteroidy, antihistaminika a adrenalin v injekci nebo spreji. Vakcína je nutná zejména v případě, pokud šok vyvolala alergie na kočky.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Alergie na kočky a psy u kojenců. Jak ji řešit?