Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

7 důvodů, proč jsou japonské děti nejzdravější na světě

Redakce

Redakce

23. 11. 2017

Každý rodič chce, aby jeho děti byly zdravé a šťastné. Celosvětová studie magazínu The Lancet považuje za nejzdravější japonské děti. Jaká je příčina?

1. Vztah k jídlu začíná v rodině

Podle japonských rodičů je především nejdůležitější najít ten správný vztah k jídlu a umět si ho užít. Jídlo by mělo přinášet příjemné prožitky a relaxaci. I my víme, že by se mělo jíst v určitou dobu a byl na něj dostatek času. Právě tato skutečnost spolu s myšlenkou společného stravování patří mezi japonská stravovací pravidla. Rodina se schází v určitý čas a s láskou si pochutnává na jídle, která si uvařili, alespoň jednou denně. Dítě se tak naučí těmto jednoduchým pravidlům a přenese si je do života. Je velmi důležité zachovávat klid a pohodu, stres ke správnému jídlu nepatří.

A ano, ani v Japonsku se neobejdou bez občasné návštěvy v občerstveních mimo vlastní dům. Jedná se ale o zcela výjimečné příležitosti. Občasné prohřešky k životu zkrátka patří.

2. Nejzdravější je pestrá zdravá strava

Japonský stravovací styl je velmi pestrý a unikátní, protože obsahuje ve zdravé formě spoustu důležitých látek a tělo si pak nevyžaduje zbytečnosti. Základem japonské stravy je hnědá krátkozrnná rýže, která se objevuje v mnoha podobách. Mnohem méně jedí chléb nebo třeba těstoviny.

Mezi zásady stravování patří méně cukru a soli, což nahrazují přísunem potravin s Omega 3 nenasycených mastných kyselin. Ty jsou pro lidské tělo nezbytné, ale organismus si ho neumí vytvořit. Zdrojem jsou především ryby, které tvoří podstatnou část japonského jídelníčku. Kromě ryb jako je losos, sardinky, ančovičky, nalezneme tyto látky také ve vlašských ořeších nebo třeba rostlinných olejích (především lněný). Chybět by nemělo ani v dostatečném množství ovoce a zelenina. Pokud se budou jíst tyto základní potraviny, sníží se rizika obezity a dalších nemocí. Organismus si buduje přirozenou imunitu.

3. Změňte kvantitu ve kvalitu

Západní stravování se také liší v další obyčejné skutečnosti jakou je nádobí. Jsme zvyklí jíst na poměrně velkých talířích, které bývají zaplněny jídlem. Japonské talíře a misky jsou mnohem menší, člověk si jídlo více vychutnává a když není plný velký talíř, sní toho mnohem méně. Proto je lepší dětem nabízet menší talířky s odpovídající porcí. Děti se pak nemusí zbytečně nutit do jídla. Konec konců menší porce prospívají zdraví mnohem více než přejídání. Co by ale nemělo být omezováno je množství zeleniny a ovoce. Japonská strava je také méně upravovaná, zato dobře vyvážená, plná chutí a kvalitních surovin.

V Japonsku je velký důraz kladen na obědy. Školní obědy jsou promyšlené, aby nabízely co nejlepší jídlo. Jídla jsou připravována na místě z čerstvých lokálních potravin. Nezdravé varianty přitom zcela chybí. To ale není všechno. Školním dětem je nabízeno mnohem více. Poznávají chod kuchyně, pomáhají s plánováním, přípravou i podáváním obědů. Vedle toho se také zajímají o výživu nebo navštěvují místní farmy. Tímto způsobem, kdy lépe poznávají stravu, se o potravinách, jejich původu a zpracování dozvědí mnohem více.

4. Objevování nových potravin

Člověk by měl stravování objevovat postupně a nenásilně. Od dětství je vhodné stále nabízet nové a nové potraviny, aby si člověk rozšiřoval obzory. Pokud některá potravina nechutná, můžeme zkusit jinou a po čase se zase k určitému jídlu vrátit, třeba v obměně. Mezi zábavné způsoby patří i vlastní nápady – při nákupu vidí dítě zajímavou potravinu – můžeme ji vyzkoušet, jak asi chutná.
Pestrou stravou se rozšiřují možností příjmu hodnotných látek, množství vitamínů a minerálů. Bylo prokázáno, že když je strava příliš omezená, mohou se rozvinout různé alergie a intolerance.

5. Podporujte v dětech lásku k pohybu

Od dětství má většina dětí potřebu skákat a běhat, někdy v nich tuto důležitou schopnost potlačujeme. V pozdějším věku je pak nemůžeme odtrhnout od tabletů a počítačů. Vědci zjistili, že v Japonsku dosahuje míra dětí, které chodí do školy pěšky nebo na kole, téměř sto procent. Už to je základ pro pohyb během dne. A dostatečný odpovídající pohyb je pro vývoj dětí velmi důležitý. Přispívá k tomu, aby se lépe vyvíjely nejen kosti a svaly, ale aby třeba také lépe pracoval kardiovaskulární systém. S fyzickými aktivitami se pak lépe zvládají i psychické potíže jako je špatná nálada nebo úzkosti.

Děti milují hry, měla by se v nich tato vlastnost podporovat a nabízet jim možnost ji uskutečnit v co největší míře. Zákazy fyzických aktivit nejsou ideální formou trestu. S dostatečnou možností pohybu jsou děti mnohem šťastnější a lépe zvládají život a školní aktivity.

6. Zapojte děti do kuchyně

Nejen společné jídlo, ale také společná příprava přispívá ke zdravějšímu způsobu života. Dítě nejen jí zdravé věci, ale také se je učí připravovat. Děti rády dělají to, co dospělí. Když jim v co nejmenším věku vyjdeme vstříc a nabídneme odpovídající pomoc při přípravě jídla, rády se zapojí. Osvojí si přípravu zdravých a výživných jídel, ve které později pokračují přirozeným způsobem.

7. Být autoritou je prospěšné

V Japonsku nemají dospělí problém s tím, že působí jako autorita. Jejich vystupování nevzbuzuje strach, ale přirozenou úctu. Autoritativní rodičovství nijak neomezuje a neruší. Přirozeným způsobem stanovuje určitá pravidla a pokyny. Tento systém se rozvíjí od šedesátých let dvacátého století a je velmi účinný. Svou asertivitou podpoříte disciplínu a vše funguje mnohem snáz.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Právě čtete

7 důvodů, proč jsou japonské děti nejzdravější na světě