Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Vojtova metoda – strašák nebo účinná pomoc?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

28. 5. 2018

„Musíte cvičit vojtovku“. To je věta, při které zatrne nejedné mamince, když ji uslyší. Není to ovšem ani zdaleka tak strašné. Vojtova metoda nemá vašemu dítěti ublížit, ale pomoci. Strach často pramení z nevědomosti. Proto se nyní můžete dočíst, co vlastně ta Vojtova metoda je.

Kde se vzala Vojtova metoda

Vojtova metoda se odborně nazývá reflexní lokomoce. Jedná se o cvičení, se kterým přišel neurolog MUDr. Václav Vojta (1917 – 2000). Ten v padesátých letech zkoumal dětskou mozkovou obrnu a přišel na to, že každé lidské tělo má v sobě určité vrozené pohybové vzory. Ty se mohou aktivovat tlakem na určitá místa či protahováním některých svalů. Cvičení jsou vhodná při pohybových poruchách kojenců, batolat a větších dětí. Někdy se používá i u zdravých dětí, které se nevyvíjí podle tabulek a doktorů. To se často setkává s různými reakcemi. Vojtova metoda byla v první řadě sestavena pro děti s nějakými poruchami.

Vojtova metoda je doporučována u středních a těžších centrálních nervových poruch, u hybných poruch, u různých svalových onemocnění, u onemocnění páteře a funkčním omezení páteře, jako pomocná terapie u vrozených vývojových vad kyčlí a při problémech s dýcháním nebo polykáním.

Nesmí se provádět při akutních horečnatých onemocněních, při zánětlivých procesech, při specifických nemocech, při některých onemocněních svalů a srdce a v těhotenství.

Problémy, které léčí Vojtova metoda, mohou mít své příčiny v nesprávném držení miminek. Přečtěte si, jak správně držet miminko!

Jak správně držet miminko? Vyvarujte se nejvážnějších chyb

Kdo může cvičit Vojtovu metodu s dítětem?

Tuto techniku mohou v praxi používat pouze odborně vyškolení fyzioterapeuti, kteří mají certifikovaný kurz. Ti pak zaučí rodiče dítěte, aby mohli cvičit doma. I přes zaškolení ale musí pravidelně chodit na kontroly, kde odborník zkontroluje, zda je cvičení prováděno správně, popřípadě ho trochu pozmění.

Jak již bylo řečeno, Vojtova metoda je reflexní lokomoce. Abyste ji správně pochopili, musíte v první řadě vědět, co je to vlastně lokomoce. Jedná se o pohyb, kdy se dítě přesunuje z místa na místo. Může se jednat o plazení, lezení a chůzi. V novorozeneckém období se využívají dva reflexní celky (reflexní plazení a reflexní otáčení na bok). Aby se tyto reflexní projevy objevily, musí se vyvíjet tlak na tzv. vybavovací zóny. Hlavní zóny jsou na končetinách. Důležitý moment při cvičení je i volba ideální výchozí polohy. Ta se volí podle vývojového věku dítěte. Tedy ne podle toho kalendářního.

Lze předcházet skolióze u dětí? Riziko vzniku začíná již u miminek

Při volbě polohy i cvičení se používají názvy jako čelistní horní končetina, čelistní dolní končetina, záhlavní horní končetina a záhlavní dolní končetina. Na straně obličeje jsou končetiny čelistní a na druhé straně záhlavní. Jestliže má dítě cvičit Vojtovu metodu, musí ho nejdříve podrobně vyšetřit neurolog a rehabilitační lékař. Fyzioterapeut provede další pohybové vyšetření a vytvoří cvičební plán.

Rodiče a Vojtova metoda

Úkolem rodičů je dobře zvládnout cviky a především pravidelně cvičit. Často je nutné chodit do ordinace několikrát týdně. Mnoho dětí při cvičení pláče a pro rodiče je to velmi stresující zážitek. Tato metoda cvičení však rozhodně nebolí, ale děti jsou nucené drážděním výbavných zón dělat pohyby, které dělat nechtějí a raději by se jim vyhnuly. Cvičení je rozčiluje.

Plochá noha u dětí. Jak jí předcházet a jaké cviky pomáhají?

Intervaly cvičení

Novorozenci a kojenci mají cvičit jen deset minut několikrát denně. Cvičit můžete třeba při přebalování. Nikdy necvičte ihned po jídle. Postupně se doba cvičení prodlužuje. Starší děti již cvičí jen dvakrát denně půl hodiny.

Zařazování cviků

Každý nový cvik musí přesně odpovídat stupni vývoje dítěte. V první řadě je to u dítěte poloha na břiše, když zvedá hlavičku a začne zapojovat šíjové svaly. Vzpřimovací mechanizmy se vyvíjejí od hlavy po nohy. Nikdy není přípustné dělat během léčby vývojově skoky. Děti, které jednotlivá vývojová stádia během léčení přeskakují, mají horší držení a funkci rukou a platí to i pro nohy. Fyzioterapeut by měl perfektně ovládat techniky cvičení i psychomotorický vývoj. Všechny znalosti a odbornost využívá ke spolupráci s rodiči a efektivní léčbě.

Pochopit komplexnost Vojtovy metody není pro laika příliš jednoduché. Jedno je ale jasné. Rozhodně to není něco, čeho byste se měli bát. I když je to pro vás jistě nepříjemné a omezující, pocit, že svému dítěti pomáháte, je k nezaplacení.

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Právě čtete

Vojtova metoda – strašák nebo účinná pomoc?