Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Lze předcházet skolióze u dětí? Riziko vzniku začíná již u miminek

Redakce

Redakce

9. 12. 2017

Skolióza je jedním z nejdéle známých onemocnění páteře. Každým rokem je jí postiženo čím dál více lidí a hlavně dětí. Na vině je mnoho faktorů, ale často se to přisuzuje modernímu a sedavému stylu života. Podíváme se na zub tomu, jestli lze předcházet skolióze u dětí.

Co je to skolióza

Jedná se o ortopedické onemocnění páteře, kdy páteř fixovaně vybočuje do strany. Jedinec má špatné držení těla (např. kulatá záda), asymetrické držení ramen (jedno výš než druhé), projevovat se skolióza může i bolestí, např. po dlouhém stání či sezením.

U dětí rozlišujeme tři druhy skoliózy:

  • Infantilní – vrozená či získaná skolióza, která se objeví do 3 let dítěte.
  • Juvenilní – skolióza, která se projeví do 10 let věku, před nástupem puberty.
  • Adolescentní – skolióza se objeví do 20 let, často vzniká rychlým růstem jedince.

Jak vypadá zdravá páteř

Naše páteř není rovná. Má na sobě celkem čtyři zakřivení, dvě lordózy a dvě kyfózy. Kyfózu, neboli prohnutí páteře dozadu, vidíme na hrudní a křížové oblasti. Lordóza, tedy prohnutí páteře dopředu, se nachází v krční a bederní oblasti.

Toto zakřivení páteře nemáme od narození, naopak se postupně vyvíjí psychomotorickým vývojem dítěte. Až do šestého roku života nejsou zakřivení fixována, formování páteře končí okolo sedmého roku dítěte.

Novorozenec má nejdříve páteř ve tvaru písmene C. Krční lordóza vzniká zvedáním hlavičky miminka, ta bederní zase ve chvíli, kdy se dítě učí stát a chodit. Kyfózy nejsou formovány aktivně, ale jsou pozůstatkem po původním C tvaru páteře.

Proč skolióza vzniká

Příčin je mnoho a až v 80 % případů je důvod vzniku skoliózy neznámý. Svojí roli hrajou genetické faktory, vnější podmínky, růstové poruchy a další.

Dětská skolióza může být zapříčiněna nesprávným vývojem, zraněním (pád z postýlky aj.), rychlým růstem, nedostatečnou výživou (chybění stopových prvků), nedostatkem pohybu či jednostranným zatěžováním páteře, které často vidíme u školních dětí.

Jak předcházet skolióze u dětí?

Jak už jsme si řekli, jedním z faktorů vzniku skoliózy je nesprávný vývoj miminka. Ten se může odehrát buď prenatálně (před porodem) či během porodu, s čímž nic nenaděláme, ale také postnatálně, tedy po porodu.

Po porodu dítěti začíná dozrávat centrální nervový systém a ono se tak postupně vyvíjí. Nejdřív pase koníčky (miminko leží na bříšku a zvedá hlavičku), poté si začne sedat, postupně ho nadchne lezení po čtyřech a nakonec se postaví a začne chodit.

Tyto pohybové dovednosti v daném pořadí mají svou důležitost při správném formování páteře a prevenci skoliózy. Rodiče by je proto měli respektovat a nesnažit se dítě popohánět, jelikož tím miminku akorát ublíží. Všechno má svůj čas a ve vývoji jednotlivých dětí mohou být časové odchylky.

Neposazujte dítě předčasně

Okolo čtvrtého měsíce už si váš brouček hoví na bříšku, opírá se o lokty a brzy se začne přetáčet. Z bůhví jakého důvodu mají rodiče v tomto citlivém období vývoje tendenci dítě násilně posazovat a zasahují tím do jejich křehkého kosterního systému.

Miminka ještě nemají pevné kosti a nestabilita páteře tak může navodit anatomické změny obratlů, které později vedou ke skolióze. Navíc jsou orgány hrudní a břišní dutiny stlačovány váhou horní části těla.

Proto prosím respektujte vývoj svých dětí a nesnažte se ho předběhnout.

Pozor na vodění za ručičku

Jakmile už se vaše děťátko nejistě rozběhne po pokoji, máte tendenci ho chytat za ručičku a vodit po místnosti. To je ovšem špatně! Vodění pomalu chodícího dítěte za jednu ruku jednostranně namáhá jeho páteř a může vést k jejím vychýlení.

Proto až se váš malý ďáblík postaví na své nožky, pamatujte si, že ho máte vodit za obě ručičky.

Pomoci může i správná strava

Proti rozvoji skoliózy také pomáhá pestrá strava, obsahující všechny důležité minerály a stopové prvky. Základem je dostatek vápníku, aby bylo podpořeno formování kostí.

Varovné znaky

Pokud si vaše miminko až příliš oblíbilo jednu stranu a má tendenci se právě o ní opírat, případně přímo asymetrické polohy vyhledává, je třeba vzít v úvahu existenci skoliózy a poradit se s vaším dětským lékařem. Čím dříve se skolióza podchytí, tím lépe.

Prevence skoliózy u starších dětí

Vaše ratolest už sice vyrostla z plenek, ale ještě stále máte šanci skolióze zabránit. Základem je dostatek pohybu. Zapište vaše dítě do pohybového kroužku, vyžeňte ho od televize a počítače. O něco níže přinášíme tipy na mimoškolní aktivity.

Pozor si dejte i při výběru bot, nesprávná obuv má negativní vliv na držení těla a zakřivení páteře. To samé platí i o narvaných a těžkých taškách do školy, případně taškách přes rameno. Ty byste měli ze šatníku svého dítěte úplně vyloučit, jednostranné namáhání těla je nejrychlejší cestou ke skolióze.

Léčba skoliózy

Léčba dětské skoliózy se odvíjí podle stupně zakřivení páteře. Možnosti jsou tři. Při zakřivení páteře do 20 stupňů vám lékař pravděpodobně doporučí fyzioterapii a bude vývoj skoliózy sledovat, při úhlu nad 20 stupňů je volbou korzetoterapie a při zakřivení nad 40 stupňů vám může být doporučena operace.

Musíte počítat s tím, že léčba skoliózy je dlouhodobá záležitost, ať už se použije jakákoliv metoda. Změny páteře se neobjevily za noc, a proto s jejich napravováním musíte mít trpělivost. Nejlepší je, když se skolióza zachytí v počátečních stádiích.

Fyzioterapie

Pokud vám bylo doporučeno aktivní cvičení s dítětem, rozhodně návštěvu fyzioterapeuta neodkládejte. Ten vám poradí, jaké cviky pro dítě jsou nejvhodnější a ukáže správnou techniku. Aby rehabilitace byla účinná, budete muset s dítětem cvičit několikrát denně.

Cvičících metod pro léčbu skoliózy je mnoho. Informujte se u fyzioterapeuta o tom, která pro vás bude nejvhodnější. Cviky musí dítě bavit, přeci jenom se změna neodehraje za jeden týden a cvičení ho bude provázet každý den.

Důležitý je samozřejmě také výběr fyzioterapeuta. Ten by se měl v problematice dětské skoliózy a její terapie pohybovat, umět kombinovat různá cvičení a pohybové aktivity tak, aby terapie měla co nejlepší výsledek.

Fyzioterapeutické metody

Nejvhodnější cvičení pro zlepšení skoliózy jsou ta, která fungují na neurofyziologickém podkladě. Mezi ně patří např. Vojtova metoda, DNS podle Koláře, Kabatova metoda, koncept dle Dr. Brüggera nebo i hippoterapie.

Korzetoterapie

Při těžší formě skoliózy vaše dítě dostane známý korzet, ortopedickou pomůcku, která koriguje zakřivení páteře a bojuje proti skolióze. Korzet se zhotovuje individuálně podle tvaru těla a páteře dítěte, samozřejmostí je doprovodná rehabilitace.

Operace

Pokud je zakřivení páteře vašeho dítěte vysoké stupně, lékaři vám doporučí operaci páteře. U té jsou možné dva přístupy, zadní a přední, přičemž ten druhý je o něco šetrnější (menší jizva, rychlejší rekonvalescence), ale také není vhodný u všech případů.

Během operace chirurg dítěti voperuje podél páteře tyče a provede zpevnění páteře. Následuje individuálně dlouhá doba rekonvalescence, během které dítě pravděpodobně bude muset nosit korzet.

Mimoškolní aktivity

Správně zvolené kroužky mohou pomoci vašemu dítěti s léčbou či prevencí skoliózy. Vhodnou pohybovou aktivitou jsou například tance, které dbají na správné držení těla (balet), plavání, gymnastika, horolezectví a dynamické sporty, které stimulují hluboké svaly zad.

Mezi nevhodné aktivity patří takové kroužky, kde dítě dlouho sedí, jako je kreslení či práce s počítačem. Správné zakřivení páteře nepodporují ani sporty, kdy dochází k jednostrannému zatěžování těla (např. tenis).

Nejlepší je, pokud dítě sporty dělá pouze rekreačně a ne na vyšší závodní úrovni. V takovém případě totiž dochází k druhému extrému a zatěžování pohybového aparátu těla, což může paradoxně také vést ke skolióze.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Lze předcházet skolióze u dětí? Riziko vzniku začíná již u miminek