Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Plochá noha u dětí. Jak jí předcházet a jaké cviky pomáhají?

Redakce

Redakce

28. 5. 2018

Trápí vaše dítě plochá noha? Není radno situaci podceňovat. Plochá noha u dětí totiž může souviset s bolestmi zad, bolestmi hlavy, ale i růstovými bolestmi. Jak plochým nohám předcházet? Jaké cviky pomáhají? Na co si dát pozor?

Plochá noha u dětí do 2 let

Plochou nohu nalezneme u všech dětí do dvou let. Novorozenci mají totiž vnitřní část plosky vyplněn tukovým polštářem, který později díky rozvoji pohybové aktivity okolo druhého roku života postupně mizí.

Plochá noha u dětí od 3 do 6 let

Ještě kolem třetího roku mají děti často lehce vbočená kolínka. Také patička je díky tomu postavena jinak, než do budoucna. Dochází k nižšímu svalovému napětí a větší volnosti v kloubech. Vbočená kolínka a postavení paty se postupně upravuje díky tomu, jak dítě čím dál tím více zapojuje svaly a vazy na nohách. Koncem předškolního věku je již klenba normálně vyvinuta. Pokud jsou však svaly a vazy ochablé a nedokáží držet klenbu chodidla, vzniká plochá noha u dětí.

Ploché nohy u dětí

Co je podle ortopedů největší příčinou rozvoje plochých nohou u dětí? Kromě genetických predispozic jde především o předčasné stavění dětí či předčasná chůze. Pohybový vývoj dítěte není možné uspíšit. Nikdy dítě nestavte a nenuťte chodit, dokud se samo nepostaví v postýlce. Každé dítě je jiné a věřte tomu, že chodit nakonec začnou všechny, a to samy od sebe. Není kam spěchat!

Nenuťte děti chodit, dokud k tomu nedospějí samy!

Lezení po čtyřech je blahodárné pro svaly páteře a celkově napomáhá správnému držení těla do budoucna. Dnes se již naštěstí tolik nepoužívají, ale mějte na paměti, že veškerá chodítka a hopsadla brání přirozenému rozvoji pohybových schopností dítěte, a tím vývoji svalů a vazů končetin.

Nevhodná obuv

Pokud kupujete první botičky, určitě si na jejich výběru dejte záležet. První boty představují velký milník ve vývoji dítěte. Rozhodně se na nich nevyplatí šetřit. Ale pozor – v žádném případě je dítěti neobouvejte, dokud samo nechodí za ručičku! Nekupujte je tedy dopředu, protože nevíte, kdy to bude. Dítěti se noha, jen co se samo rozchodí, velice změní. Je potřeba, aby si boty vyzkoušelo již jako chodící. Preferujte kamenné obchody, kde si boty můžete vyzkoušet. Do té doby, než dítě samo chodí, preferujte ponožky, punčocháče (na doma) nebo měkké capáčky, příp. nepromokavé návleky na ven (většinou ani nemají kombinézy pro děti do 1 roku otvor pro nohy).

Vojtova metoda – strašák nebo účinná pomoc?

Jak vybrat první boty?

Botičky musí mít pevnou podrážku (koženou). Do tří let by děti měly mít boty kotníčkové, přičemž pata musí být pro správné postavení nohy pevná. Z tohoto důvodu jsou zcela nevhodné na dlouhodobé používání boty typu crocs (ty jsou vhodné nanejvýš k moři), a to ani na doma jako bačkůrky nebo na ven na léto. I sandálky by měly mít pevnou patu.

Dostatečně široké boty v prstové části

Dalším problémem bývá u botiček příliš úzká část na prsty – dejte si na to opravdu pozor, některé děti mají nožičku širší a i drahé firmy specializované na zdravou obuv vyrábějí některé modely relativně úzké v prstové části! Dochází pak během několika týdnů či měsíců k těžko napravitelnému křížení prstíků (nejčastěji dochází k deformitám malíčku či ukazováčku na nohách).

Nadměrná hmotnost dítěte

Pozor také na nadváhu u dětí. Ploché nohy často souvisejí s celkovým oslabením dítěte či nedostatečnou výživou. Noha se pak netvaruje správně.

Ploché nohy u dětí – prevence

Určitě se jako rodiče snažíme podporovat dítě v tom, aby stálo v postýlce, drželo se jí a pohupovalo se v kolenou. Děti to mají rády. Pokud to vaše děťátko zrovna dělá, nevyndávejte ho a nerušte ho. Pokud k tomu ještě cloumá postýlkou, tím lépe. Tento pohyb je důležitý k rozvíjení chodidla a měl by se spontánně objevit mezi 8.-9. měsícem.

Odrážení od stehen

Posaďte se a držte dítě v podpaždí čelem k vám. Děťátko se bude odrážet od vašich stehen. To je rovněž důležité pro rozvíjení chodidla a prevenci ploché nohy u dětí.

Jak naučit dítě chodit? Co dělat a co rozhodně ne!

Chození na boso

Nechte dítě často chodit naboso v nerovném terénu, v písku či trávě. Pokud vás znervózňují bosé nožičky, dejte děťátku nějaké staré tmavé ponožky, které si může zašpinit. Lepší špinavé nožičky než problémy způsobené plochými nohami! Zejména během prvních tří let je důležité dítěti umožnit co nejvíce běhat venku na boso. Pokud nemáte k dispozici zahradu, chatu, park či pískoviště, pořiďte si domů různé typy rohoží. Uvidíte, že to dítě zaujme a různé povrchy stimulují vhodným způsobem svaly na chodidle.

Pohybové aktivity pro děti. Jaký sport je nejvhodnější a na co si dát pozor?

Ploché nohy u dětí – cviky

Zkuste s dětmi jednoduché cviky pro posilování svalů nohy a lýtkových svalů. Vhodná je krátká chůze po špičkách. Postavte se a cvičte stoj na špičkách a zpět na patách. Vynikající je snažit se sbírat prsty u nohou různé drobné předměty. Děti určitě pobaví kreslení tužkou vloženou mezi prsty nohy na papír. Pokud má vaše dítě nožičku plochou i po třetím roku, měli byste cviky opakovat každý den. Vždy zvolte hravou formu. U mladších dětí to můžete zkoušet několikrát týdně jako vhodnou prevenci.

Ortopedie

Při preventivní pětileté prohlídce dětský lékař posuzuje i postavení nožek. V případě potřeby doporučí vhodné cvičení na doma, příp. odešle na vyšetření odborným lékařem – ortopedem, který postavení nohy posoudí a doporučí vhodný postup. Někdy totiž může být příčinou vzniku ploché nohy také chybné postavení kyčelních a kolenních kloubů. Mnohdy ortoped předepíše speciální obuv pro ploché mohy, příp. rehabilitační cvičení (např. stimulace různých bodů na noze atd.).

Nejúčinnější cvik na ploché nohy u dětí

Dítě se posadí na židli, bosou nohou se celou ploskou opírá o zem. Bez pohnutí paty se pokouší stáhnout chodidlo směrem k ní. Změní se tak délka i šířka nohy a zvětší se nožní klenba. Neohýbá u toho ovšem prsty. Základní kloub palce musí být stále pevně na zemi a nesmí se nadzvedávat. Pod klenbu můžete dát nějaký malý oblý předmět, asi velikosti švestky. Přes tento předmět se snažte položit celou plosku nohy pevně na zem, včetně všech natažených prstů. Buďte trpěliví, plochá noha u dětí se léčí i několik let a někdy se bohužel nevyléčí vůbec.

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Právě čtete

Plochá noha u dětí. Jak jí předcházet a jaké cviky pomáhají?