Co je to střídavá péče a jak se stanovují alimenty?

Střídavá péče o dítě a alimenty
Zdroj: Shutterstock.com

Střídává péče, pro někoho strašák a pro někoho naprosto normální věc. Jak vlastně má vypadat a jak se v tomto případě řeší výživné? To jsou otázky, které si klade mnoho rodičů a nemohou na ně najít odpovědi.

Co je to střídavá péče

Střídává péče je jednou z možností péče o dítě, když se rodiče rozejdou. Hojně se využívá především ve Skandinávii, Kanadě či USA. U nás má zatím poměrně krátkou minulost a je hodně odmítaná. U tzv. střídavky by měl být čas, který dítě tráví s jedním z rodičů buď stejný, nebo alespoň podobný. Ke střídání dochází po dnech, týdnech někdy i měsících. Celou problematiku upravuje zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Soud o ní může rozhodnout i bez souhlasu rodičů.

Jak podat návrh na střídavou péči

Návrh musíte podat písemně u okresního soudu, k němuž dítě náleží trvalým bydlištěm. Dítěti je soudem stanovený opatrovník. Z návrhu by kromě jiného mělo vyplývat, že rodič je schopen či schopna se o dítě postarat po výchovné i hmotné stránce.

Kdy se přiznává střídavá péče

Vždy jsou důležité především zájmy dítěte s ohledem na jeho osobnost, vlohy, schopnosti a vývojové možnosti. Dítě má právo na oba rodiče a oba rodiče mají právo být s ním v pravidelném osobním styku. Zákon nestanovuje frekvenci střídání, nejlepší je, když se rodiče dohodnou mezi sebou.

Jaké může mít střídavá péče formy

Je mnoho forem střídavé péče. U malých dětí jsou lepší kratší časové úseky, u starších dětí už mohou být intervaly delší třeba i více než jeden týden. Existují i uspořádání, kde se rodiče střídají po měsících. Rozhodně není pravda, že by rozložení péče muselo být pouze v poměru 50:50, ale klidně i v jiném více či méně ve prospěch jednoho z rodičů.

Jak se platí výživné na dítě ve střídavé péči?

Povinnost podílet se na výživě dítěte nezaniká ani v případě střídavě péče. Při přibližně stejných příjmech mohou mít oba rodiče stanoveny přibližně stejné částky. Pokud má jeden z rodičů významně více peněz než ten druhý, platí tento rodič i větší výživné. V případě, že mají rodiče skoro stejné příjmy, není nutné, aby bylo výživné stanoveno. Obvykle tedy není důvod stanovovat alimenty rodičům při střídavé péči. Soudy vždy vychází z možností rodičů a potřeb dítěte. Alimenty nejsou určené na pokrytí potřeb pečujícího rodiče.

Střídavá péče nemusí být takovým strašákem, jak se může zdát, pokud se k ní rodiče postaví s rozumem a na všem se dohodnout v zájmu svého dítěte. To by mělo vědět, že i když spolu máma a táta již nežijí, vždy u nich bude mít svůj domov.

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*