Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Jsou společné večeře přínos pro děti i rodiče?

Podle průzkumů večeří v Česku společně jen asi třetina domácností. Je to škoda, protože společné večeře přinášejí spoustu výhod nejen dětem, ale i jejich rodičům.

V dnešní uspěchané době není snadné najít čas pro společné večeře. Přesto byste se o to měla pokusit, dokud jsou děti malé a snadno si na to zvyknout. Těžit z toho budou i v období dospívání.

Výhody společné večeře pro dítě

Dítě můžete ke společné večeři začít posazovat už od prvních příkrmů. Pokud se čas jeho jídla netrefí do toho vašeho, nevadí. Může vás jen pozorovat, případně dostat na žmoulání křupku. To podstatné je, aby bylo od malička součástí rodinných rituálů, a společná večeře je jedním z nich. Bude to mít pro něj řadu výhod.

Naučí se správně stolovat a vybírat si zdravé pokrmy

Při společném stolování od vás dítě snadno odkouká, jak správně stolovat. Bude se snažit vás napodobit. A to i při výběru jídla. Domácí jídlo bývá zpravidla kvalitnější než kupované. U stolu můžete probírat, co je zdravé a co ne. Dítě si tak i do dalšího života ponese správné stravovací návyky, dokonce si zdravější pokrmy bude samo vybírat i mimo domov.

Bude si víc věřit

Společné večeře a hlavně pohoda a uvolněná atmosféra u stolu v dětech vzbuzují pocit sounáležitosti a bezpečí. Díky tomu bude dítě šťastnější a bude mít také větší důvěru v sebe samé. Zároveň bude mít menší sklon ke špatným stravovacím návykům, k přejídání i k poruchám přijmu potravy (jako je anorexie nebo bulimie), v období dospívání.

Bude mít lepší školní výsledky

U společné večeře by určitě neměl platit zákaz povídání. Naopak, rodina by si měla v příjemné atmosféře popovídat, jaký měl kdo den. Dětem to obohatí slovní zásobu, budou se umět lépe vyjadřovat. Budou také emočně stabilnější a psychicky odolnější. Nebudou mít sklon k agresi. Navíc, témata probíraná u stolu v nich mohou vzbudit větší zvídavost, kterou projeví i ve škole.

Snáze se vyhne závislostem

Průzkumy provedené v USA potvrzují, že děti, které se svými rodiči často večeřely, v období dospívání s menší pravděpodobností propadnou závislosti na alkoholu, cigaretách nebo drogách. Díky společným večeřím se děti méně nudí, což bývá jednou z hlavních příčin, proč se teenageři k závislostem utíkají.

Pravidla stolování s malými dětmi

I když se může zdát, že ze společného stolování těží děti až v pozdějším věku, je dobré s ním začít v co nejnižším věku. Děti si na společné večeře zvyknout a budou je brát jako běžnou součást dne. V pubertě se jim pak nebudou bránit jako něčemu novému.

Malým dětem je dobré začít vštěpovat pravidla správného stolování co nejdříve, předejdete tím mnoha těžkostem.

Pokud dítě nechce jíst, nenuťte ho, ale přimějte ho, aby zůstalo sedět u stolu, dokud ostatní nedojedí (přiměřeně věku, samozřejmě). Ke stolu nepatří žádné hračky, u stolu se jí. Ušetří vám to spoustu starostí s odnaučováním. Je dobré dítěti vysvětlit, že se o jídle neříká ani ble ani fůj, protože ostatním chutná. Jestli jemu ne, nemusí jíst, ale o jídle se ošklivě vyjadřovat nebude. Když nechce nějaké jídlo jíst, nenuťte ho, ale v žádném případě mu hned nevařte náhradní. Jestliže se dítě u stolu nechová hezky (křičí, hází jídlo), odveďte ho od stolu. Pokud od jídla odbíhá, 2krát ho posaďte zpět s vysvětlením, že u jídla se sedí. Pokud to neprojde ani napotřetí, jídlo ukončete.

Další pravidla o jezení malých dětí nabízí třeba kniha: Aby děti správně jedly autorky Annette Kast-Zahn.

Výhody společné večeře pro rodiče

Společné rodinné večeře přinášejí benefity také rodičům. Jen je při nich potřeba dodržet jedno důležité pravidlo a to zní: žádná televize, tablet ani mobilní telefon. Musíte být opravdu přítomní a věnovat se svým nejbližším.

Méně stresu

Po těžkém dni vám večeře v rodinném kruhu udělá dobře. Musí při ní ale vládnout příjemná atmosféra, hlavně žádné hádky, ani řešení složitých věcí. Při večeři si s rodinou hezky popovídejte, řekněte si, jaký měl kdo den, co se komu povedlo. Díky společné večeři dostane večer řád a bude probíhat klidněji. Navíc to pro vás a vašeho partnera může být skvělá příležitost popovídat si i dříve, než až usnou děti.

Přehled o životě dětí

Díky povídání si u večeře se, hlavně u větších dětí, o životě svých potomků můžete dozvědět více informací než při standardních otázkách typu: „Co bylo ve škole?“ Oceníte to hlavně u teenagerů, kteří se většinou rodičům už moc svěřovat nechtějí. Při společném jídle také můžete odhalit případný problém se stravováním (anorexie a jiné) a řešit jej hned v zárodku.

Pravidelná domácí strava

Společná večeře nemusí nutně znamenat, že budete každý den vařit. Společně si můžete sníst i chleba se šunkou nebo salát. Je to vždy lepší volba než fastfood. Do přípravy můžete zapojit také děti, později jim třeba stanovit den, kdy vaří ony. Přes den se většina dospělých stravuje všelijak, vynechává jídla, jí ve spěchu. Společná večeře může být kotvou, pravidelným a zdravým bodem vašeho stravování, které vás třeba nakopne k dalším pozitivním změnám.

Zavést společnou večeři určitě stojí za to. Není to jen o jídle, je to o rodině, pocitu blízkosti a radosti, že jste všichni spolu. Malý svátek v každodenním shonu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jsou společné večeře přínos pro děti i rodiče?