Bezpečnost dítěte je jednou z prvních věcí, které rodiče řeší ještě předtím, než se jejich potomek narodí. Vybírají kvalitní autosedačku a kočárek, zajišťují venkovní bazén a montují ochranu schodiště. Velké riziko však představuje i nevhodná manipulace s miminkem.
Zvedání za ruce může způsobit vykloubení lokte i poranění krčního svalstva
Zvedání miminka za paže patří mezi velké chyby některých rodičů i prarodičů. Nesprávnou manipulací může dojít ke zranění paží i krku. Důvodem je nedostatečná kontrola miminka nad jeho svaly. Jedinou prevencí je přitom osvojení zásad správné manipulace s miminkem.
Zásady správné manipulace s miminkem
Dbejte na podporu hlavy
U novorozenců je nesmírně důležitá podpora hlavy. Krční svaly malých miminek nejsou ještě tak silné, aby samy udržely tíhu hlavičky. Dítě navíc nemá schopnost svou hlavu ovládat.
Držte hlavu a páteř ve správné poloze
Vyvarujte se také držení miminka v poloze, kdy je hlavička otočená nevhodným směrem a znemožňuje tak správné dýchání. Dítě si navíc může poranit krk.
Buďte opatrní při zvedání miminka
Vazy, klouby i kosti miminka jsou velmi křehké, proto jsou poranění kloubů při nevhodném stylu zvedání tak běžná.
Zapomeňte na točení s miminkem
I když se může jednat o oblíbenou činnost vašeho dítěte, nikdy ho nevytahujte za ruce, a to ani při hře typu letadlo. Během těchto činností může dojít k vykloubení lokte, které dítěti způsobí bolest a v jeho paměti zanechá nepříjemné vzpomínky.
Jak tedy na správné zvedání miminka?
Kojenci
Je velmi důležité jednou rukou podepřít hlavu a krk dítěte, druhou mu položit na hýždě a teprvé poté ho zvednout. Tato taktika je nesmírně důležitá především v prvních 4 měsících života miminka, dokud nedokáže držet stabilně hlavičku. Způsob zvedání miminka je životně důležitý, protože nesprávná manipulace může vést k fyzickému poškození.
Miminka starší 4 měsíců
Za ruce dítě nezvedejte ani ve chvíli, kdy už dokáže udržet hlavičku. Ideálním hmatem je v tomto případě zvedání za podpaží. Kosti, klouby ani vazy miminka jsou stále trochu uvolněné a nejsou ještě zcela vytvarované. Když dítě zatáhnete za ruku, můžete mu ji v lokti vykloubit. Vykloubení lokte je bohužel běžným zraněním u dětí ve věku od 1 do 4 let věku. Vyskytuje se však i u kojenců. Největší nebezpečí tkví v tom, že stačí i malá síla a vykloubený loket je na světě. K vykloubení jsou daleko náchylnější děti s volnějšími vazy.
Jak dlouho může být miminko ve vajíčku, nosítku nebo šátku a proč to nepřehánět?
Jak poznáte vykloubený loket?
Vykloubení je sice bolestivé, avšak ne tolik jako zlomenina. Miminko může začít v okamžiku vykloubení křičet a odmítat hýbat paží. Ruka většinou rovně visí nebo je mírně ohnutá v lokti. Neotéká a ani nemění barvu. Dokud je paže v klidu, většinou dítě nepláče a na bolest si nestěžuje. Pohyb v oblasti ramenního kloubu miminko bolet nebude, oblast lokte už ale bude daleko citlivější.
S vykloubeným loktem spěchejte k lékaři
Ačkoliv je možné dostat kloub zpátky do jamky, sami se o nápravu nikdy nepokoušejte. Místo toho navštivte svého pediatra, který paži zkontroluje, vyloučí další možná zranění a vrátí kloub zpět na místo. Dítě by pak mělo být schopné hýbat bezbolestně paží do 30 minut.
Rozhodně však nepaknikařte. Pokud se vykloubený loket dá včas do pořádku, nevede k trvalém postižení. Je však důležité do budoucna upravit způsob, kterým své dítě zvedáte.
Další zranění způsobená nevhodným stylem zvedání
Přesto, že nejčastějším typem zranění je vykloubení lokte, při zvedání za ruce může dojít také k poranění krku. Děti mají velké a těžké hlavy nepřiměřené jejich velikosti a současně slabší krk. Když tedy dítě zatáhnete za paže, hlavička může spadnout dozadu a poranit krční svaly.