Blíží se Vánoce a spolu s nimi čas, kdy si až tolik nebudeme hlídat, co jíme. Nejeden z nás se pak v lednu zděsí při pohledu na čísla na váze. Co s tím? Pomoc budeme hledat v některé z diet, která slibuje, že se kil navíc zbavíme rychle, jednoduše a mnohdy i bez cvičení. Z čeho vybírat?
Když se řekne dieta
Dietou rozumíme způsob stravování, který má určitá omezení nebo doporučení pro příjem potravy. Slovo má svůj původ v řeckém diaita neboli strava, jde o řízený příjem jídla a tekutin za účelem dosažení konkrétního specifického cíle. Většinou je tím cílem ztráta přebytečných kilogramů.
Víte, že už dávno se pod dietou neukrývá hladovění, smyslem je redukce hmotnosti, jejím důvodem ale může být i nemoc?
Jaké druhy diet známe?
- Dukanova dieta jako striktní styl stravování s cílem zhubnout. Jde o dietu rozdělenou do čtyř fází s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů. Dvě fáze jsou hubnoucí, dvě udržovací. Svůj název má dieta podle svého zakladatele, Pierre Dukana.
- Atkinsonova dieta se zaměřuje na to, že jíte to, co chcete, kromě sacharidů. Těm se zcela vyhnete.
- Keto dieta, při které vysazujete sacharidy. Buď si při ní budete hlídat to, co jíte, nebo vsadíte na sestavené programy.
- Low carb dieta, při které vysazujete sacharidy a nahrazujete je tuky a proteiny stejně jak v případě keto diety, ale ne tak razantně. Navíc si při ní nemusíte hlídat ketózu.
- Paleo dieta, která se inspiruje stravováním z dob paleolitu. Měli byste při ní jíst to, co jedli naši praprapra…předci, kteří tehdy neměli jinou možnost než lovit a sbírat plody. Důležitou složku tak tvoří maso, jíst ale můžete i vejce, zeleninu, bobule, ořechy, ovoce a některé tuky.
- Vegetariánství, kdy ze stravy vyloučíte potraviny živočišného původu jako maso apod. Motivací k vegetariánství bývá jak snaha zhubnout, tak omezení negativních dopadů živočišné výroby na životní prostředí.
- Veganství, tedy výživa výhradně na rostlinné bázi, která sice vede k úbytku na váze, na druhou stranu je ale třeba hlídat si při ní složení potravin, aby nedošlo k výživovému deficitu v podobě nedostatku bílkovin, vápníku, železa, vitamínu D nebo B 12.
- RAW strava, jinak také živá strava. V podstatě jde o formu veganství, při které jsou ale potraviny upravené maximálně do teploty 42 °C. Mezi povolené potraviny patří ovoce, zelenina, luštěniny, semínka, oříšky a naklíčené (ale neuvařené) obiloviny.
Zdroj: Unsplash
Víte, že nejen mezi sportovci je oblíbená proteinová dieta?
Proteinová dieta, kterou mnozí znají možná i jako bílkovinnou nebo ketonovou dietu, je založená na vysokém příjmu bílkovin a minimalizováním přijmu sacharidů. Ty pak nahrazujete tuky a bílkovinami.
Keto dieta je v poslední době velmi rozšířená, za její popularitou jistě stojí i skutečnost, že vede k rychlému váhovému úbytku, mnohdy i bez cvičení, a také k dalším zdravotním benefitům. Díky dostatečnému příjmu bílkovin třeba chráníte svalovou hmotu a předcházíte jojo efektu, nastartujete i správné spalování tuků z vašeho tukového vaziva.
Víte, že keto dieta je postavená na navození stavu ketózy? To je v případě nedostatku sacharidů v organismu zcela přirozený jev. Tělo se je snaží nahradit něčím jiným, jinak by mu chyběla energie. V takovém případě poslouží jako zdroj energie ketony, které se vytvoří z uloženého tělesného tuku.