Změny ženského těla v průběhu těhotenství. Na co se připravit?
Komerční sdělení
14. 1. 2024
Těhotenství je pro ženské tělo velkou zkouškou po fyzické i psychické stránce. Během devíti měsíců se ve vašem těle vytvoří nový život. Připravit se musíte na mnoho dočasných i trvalých změn svého těla. Toto jsou ty nejzásadnější.
Klid od menstruace. Nebo ne?
Otěhotnění ve většině případů znamená několikaměsíční pauzu v menstruačním cyklu. Nepřicházející měsíčky jsou jedním z nejjasnějších signálů, podle kterého ženy poznají, že jsou „v tom“. Jenže nemusí to platit absolutně. Někdy se může i po otěhotnění objevit krvácení menstruaci podobné, což může dívku zmást a těhotenství odhalí až o několik týdnů později. Zejména pro ženy, které se snaží o miminko poprvé, může jít o zmatečné signály. Vždy je proto lepší, pokud se o dítě aktivně snažíte, udělat si kontrolní těhotenský test. V případě, že je test pozitivní a objeví se krvácení, nejlepší volbou je rychlá návštěva gynekologa, který vše uvede na pravou míru.
Tělo vytvoří spoustu nové krve
Množství krve v těle maminky se během těhotenství zvětšuje více než o třetinu původního objemu. Více krve je potřeba k zajištění rozvoje plodu a jeho zásobování živinami. Jde samozřejmě o dočasnou změnu a po porodu se objem krve v těle vrátí na původní hodnotu. Nejen kvůli těmto změnám se ale mohou objevit křečové žíly. Tělo nemusí zvýšený objem zvládat a krev může zůstávat v dolních končetinách. Objevit se mohou i metličkové žilky v oblasti kotníků, na stehnech nebo v obličeji.
Jestliže vás tyto problémy trápí, snažte se o dostatek pohybu (vhodnou volbou jsou procházky nebo plavání), pozor také na nezdravou stravu. Pomoci může i střídání studené a teplé vody při sprchování nohou (vzhledem k těhotenství vždy v přiměřené míře!).
Pocity nevolnosti
Pocity nevolnosti jsou během těhotenství všeobecně známým neduhem. Dobrá zpráva je, že jde i v tomto případě o dočasnou změnu. Ne vždy ale nevolnost odezní po prvním trimestru, některé maminky pocit na zvracení trápí až do porodu. Zkuste upravit stravu (někdy je nevolnost způsobena tím, že miminko některé potraviny odmítá), na vině může být i stres či únava. Jindy ale příčina, vyjma těhotenství jako takového, není známá a nezbývá než trpělivě čekat.
Omezení hybnosti
Zatímco až do přibližně pátého měsíce vás pravděpodobně nebude těhotenství z hlediska pohybu příliš omezovat (kromě několika bezpečnostních doporučení), od šestého měsíce již bříško začíná rychle růst, což s sebou nese některé komplikace. Najednou bude problém se vstáváním z postele, zavazováním bot apod. Naštěstí jde o poměrně krátké období, které hravě zvládnete. Nebojte se požádat o asistenci partnera.
Prsa se připravují na kojení
Velké změny očekávejte také v oblasti ňader. Ta se již během těhotenství zvětšují, mléčné žlázy se postupně aktivují a připravují na tvorbu mateřského mléka. Po porodu tento proces vrcholí, ňadra mohou být o jedno až dvě čísla větší než před otěhotněním. Někdy je tato změna trvalá, jindy se vrací ňadra po odstavení dítěte rychle do původní velikosti.
Lukáš Jirsa
Copywriter
Copywriter s očima pro SEO, který se copywritingem živí od roku 2017. Potřeby klienta jsou pro něj zásadní a proto mají jeho texty hloubku a smysl. Některé texty můžete najít na webu produktvdetailu.cz.