Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Zlomeniny u dětí. Jak probíhá léčba těch nejčastějších

Martina Mádlová

Martina Mádlová

24. 4. 2019

I když se tomu snažíme vyhnout jak to jen jde, někdy se to zkrátka stane. Dítě nešťastně upadne a zlomenina je na světě. Naštěstí se většinou hojí dobře, rychle a nemají trvalé následky. Problémem může být je vůbec rozpoznat.

V dětské kosti je mnohem více vaziva a chrupavky než v kosti dospělého člověka. Je také mnohem pružnější a ohebnější než dospělá kost. I když se nám někdy nad pády dětí ježí vlasy na hlavě, často končí pouze odřeninami. Když už k nějakému většímu zranění dojde, jedná se obvykle o zlomeny klíční kosti, kosti horních a dolních končetin, zápěstí a nosu. Většinu jich poznáte podle bolesti, otoku, podlitinami v okolí postižené kosti a neschopností danou končetinou hýbat.

Jak poznat zlomeninu u dětí?

Příznaky bývají různé podle místa postižení, povaze a rozsahu zranění. Jak již bylo řečeno výše, projevují se obvykle bolestí, otokem, citlivostí, neschopností pohybu a někdy podlitinami. Kost může být nějak deformovaná. Při zlomení žebra se dítěti může hůře dýchat, stejně tak u zlomenin nosu. Závažná zlomenina páteře se projevuje necitlivostí a ochrnutím zad, horních a dolních končetin či šíje. Jestliže se vám zdá, že vaše dítě má něco zlomené, poskytněte mu první pomoc a ihned vyhledejte lékaře. Ten pošle dítě na rentgen a ověří, jestli je kost skutečně zlomená a podle výsledku z rentgenu určí nejlepší léčbu.

Růst dětí a jeho poruchy. Jaká existuje léčba?

Jaké jsou zlomeniny u dětí?

Nejčastější druhy zlomenin jsou tyto:

  • Příčná zlomenina je stav, kdy je kost zlomena napříč kostí a dochází k nim většinou úderem přímo nebo šikmo. Kost se musí znehybnit sádrou.
  • Spirálová zlomenina se objevuje nejčastěji na horních či dolních končetinách a často k nim dochází  při týrání dítěte násilným kroucením. Kost se dostane skrz kůži a poškodí nervy a krevní cévy. I tyto zlomeniny se léčí v sádře a někdy také trakcí či operací.
  • Tříštivá zlomenina vznikne tehdy, když se kost roztříští na více kusů a většinou přijde po přímém úderu nebo nárazu. Jedná o hůře léčitelnou zlomeninu, protože je nutné všechny úlomky kosti vrátit na místo.
  • Částečná zlomenina je charakterizovaná tím, že praskne dlouhá kost dolní nebo horní končetiny jen na jedné straně. U dětí jsou poměrně běžné, protože mají pružnější kosti než dospělí. Taktéž se léčí sádrovým obvazem.

Jak se léčí zlomeniny u dětí?

Léčba zlomeniny je závislá na jejím druhu. U zlomeného prstu se prst na ruce nebo noze podloží dlahou či sváže s tím sousedním. Na zlomeninu stehenní kosti nebo pánve volí lékaři obvykle trakci. Dá se říci, že vždy lékaři srovnají kost a pak ji znehybní. Obzvlášť pečlivou léčbu potřebují zlomeniny v růstových zónách, protože jejich nesprávné zhojení může způsobit problémy, deformace a zastavení růstu. Kosti se znehybňují buď vně (sádra, trakce, dlaha, pevný obvaz) nebo zevnitř (hřeby, destičky, dráty, šrouby). U dětí to bývá většinou právě sádra. Hojí se poměrně rychle, asi 3 týdny. Když se zlomená kost nezahojí, jak má, je nutná většinou operace.

Dítě a sádra

Nejčastěji si dítě po zlomenině odnese sádru, i když už se používají i plastové obvazy, které neváží tolik. Před odchodem do domácího léčení by vás měl lékař nebo sestra poučit, jak doma o dítě pečovat. Obvaz je nutné udržovat suchý a čistý. Při mytí ho zakryjte, aby se nenamočil. Pravidelně kontrolujte, zda kůže pod sádrou není podrážděná, odřená či se netvoří puchýře. Na čištění pokožky na okraji sádrového obvazu a mezi prsty používejte vatové tyčinky namočené v lihu. Pleťové vody, oleje či pudry by mohly kůži podráždit. Do obvazu rozhodně nezasunujte ostré předměty.

Pohybové aktivity pro děti. Jaký sport je nejvhodnější a na co si dát pozor?

Pravidelně kontrolujte krevní oběh, prsty na ruce nebo noze by měly být růžové, ne bílé či promodralé. Kůže musí být teplá. Prvních 48 hodin po zranění je vhodné, aby dítě mělo nohu či ruku nad úrovní srdce, aby se zabránilo otoku. Vždy volejte lékaře, pokud se objeví otok, necitlivost, brnění, krev či jiná tekutina, která prosakuje z obvazu. Normální není ani divný zápach. Stejně tak potřebujete lékaře v případě, že je obvaz poškozený či uvolněný.

I když je zlomenina nepříjemná, není to konec světa. Věnujte dítěti dostatek péče a připravte si velkou dávku trpělivosti, spousty her, knížek a pohádek a období léčby hravě překonáte.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Zlomeniny u dětí. Jak probíhá léčba těch nejčastějších