Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Zánět spojivek u novorozence. Vše, co musíte vědět o léčbě

Redakce

Redakce

25. 7. 2018

Zánět spojivek u dětí může rodiče nepříjemně překvapit už v porodnici. Může jít o banální záležitost stejně tak jako o závažný problém. Pokud vaše miminko trápí, určitě čtěte dál. Co dělat v případě zánětu spojivek u novorozence?

Hnis v oku u dětí

Zánět spojivek může mít mnoho příčin. Nejčastěji se jedná o virové, bakteriální a alergické faktory. Infekční záněty spojivek vznikají přímým kontaktem s infikovanou osobou, přenosem rukou, vodou nebo z předmětů osobní hygieny, ručníku apod. Často vznikají u novorozenců 5. až 14. den po porodu na jednom nebo obou očích.

Zalepené oči u novorozence

Zánět u novorozenců bývá způsobený chlamydiemi. K nákaze dochází při průchodu porodními cestami. Zaslepené oči u novorozence můžeme ovšem pozorovat také u dětí, které přišly na svět císařským řezem. Infekci totiž mohly chytit na novorozeneckém oddělení. Příp. se jedná o jinou než chlamydiovou infekci.
Tělo novorozence přichází po narození do styku s velkým množstvím nejrůznějších bakterií a virů, na které si musí postupně zvyknout. Zánět v oku u novorozence tak mohou způsobovat také např. spalničkové viry, adenoviry (viry působící záněty horních cest dýchacích), herpetické viry atd.

Žlutý výtok z očí u dětí

K základním projevům zánětu spojivek patří začervenání oka, někdy spojené s rozsáhlým otokem víček a objevuje se bílý, žlutý nebo průhledný hlenovitý výtok. Přidává se světloplachost –  zvýšená citlivost na sluneční záření a prudké světlo. Po ránu bývají oči zalepené. Zánět provázejí i nepříjemné pocity, pálení a svědění očí.
Virové záněty většinou nejsou provázeny výraznou sekrecí. Oči jsou podrážděné a červené.

Jak pečovat o novorozence? Rady pro čerstvé maminky

Zánět spojivek léčba

V porodnicích dětem běžně vykapávají oči kapkami preventivně hned po porodu, aby infekci předcházeli. Mnohdy však neúspěšně. Maminky pak mohou pozorovat žlutý výtok z očí u dětí. Když opouštějí porodnici, dostávají instrukce od pediatra, jak zánět spojivek léčit doma. Maminky mají za úkol vykapávat obě oči, ačkoli je např. postižené pouze jedno. Podle Mudr. Evy Ryšavé je nejvhodnější novorozencům vykapávat či vyplachovat oči jemnějšími přírodními kapkami jako např. Oftal či Ocuflash, které jsou v lékárnách volně prodejné. Často používaný O-septonex je o něco silnější a může oko novorozence někdy zbytečně podráždit.

Jak zacházet s kapkami či mastičkami do očí

Nikdy se nesmíme lahvičkou od kapek dotknout oka! Obsah by se mohl infikovat. Každý člen domácnosti by měl mít své vlastní balení kapek. Trvanlivost kapek bývá 4 týdny od otevření. Je dobré si vždy poznamenat datum otevření balení přímo na lahvičku. Po 4 týdnech kapky vždy zlikvidujeme. Každé oko vykapeme zvlášť a výtok s přebytečnými kapkami vytíráme gázou (sterilní komprese) směrem k vnějšímu koutku.

Bolest bříška u novorozence. Jak ji zahnat pryč?

Masáž slzných kanálků

Po vykapání je možné zkusit lehoulince malíčkem, který máme obalený do čisté gázy, masírovat vnitřní koutek oka. Nacházejí se zde slzné kanálky, které bývají u novorozenců zúžené. Promasírováním lze jejich průtok zvětšit a zprůchodnit. Vždy se však poraďte s ošetřujícím lékařem!

Mateřské mléko na zánět spojivek

Některé maminky doporučují na zánět spojivek používat mateřské mléko. Lékaři se v efektivitě této techniky neshodnou, nicméně to můžete sami vyzkoušet. Mateřské mléko obsahuje mnoho nejrůznějších protilátek ušitých na míru právě vašemu miminku. Každopádně si vždy před tím, než mléko budete miminku do očí aplikovat, důsledně umyjte ruce i prs a osušte čistým ručníkem! Oči jsou velice citlivé a je možné, že byste při tom mohla miminku do očí zanést ještě jinou bakterii či vir, než tam má, např. právě chlamydiovou. Tím byste mu rozhodně nepomohla.

Zánět spojivek – nebezpečí

Zánět spojivek u dětí nikdy nepodceňujte, sami pravou příčinu neodhalíte a pokud se infekční zánět neléčí, může dojít k trvalému poškození rohovky, očních víček a jiným zdravotním komplikacím. Vhodnou léčbu zánětu spojivek vám vždy doporučí ošetřující lékař na základě vyšetření.

Antibiotika

Pokud infekce nevymizí ani po týdnu, z pravidla lékař nasazuje antibiotické kapky či mastičky (např. Tobrex či O-framykoin). Lokální antibiotika se většinou podávají 4-6 denně po dobu 1-2 týdnů. Pokud nezaberou ani antibiotika, posílá pediatr rodiče na vyšetření k dětskému očnímu lékaři.

Jak správně nechat odříhnout novorozence? Přehled nejlepších poloh

Hnisání očí u kojenců

Na lokální léčbu očí běžnými antibiotiky nereagují např. právě chlamydiové infekce. Diagnózu potvrdí speciální testy ze stěrů spojivky. Léčba spočívá v aplikaci antibiotik erytromycinové řady a přeléčení rodičů (sexuálně přenosná infekce). Zánět bývá často spojen s obtížemi horních cest dýchacích, nachlazením nebo oslabením organismu. Rodiče si mohou všimnout zduřelých uzlin před ušima a pod čelistí dítěte.

Alergické záněty spojivek

Častým problémem u dětí jsou i alergické záněty spojivek, které vznikají při setkání organismu s alergeny (prach, pyly, roztoči, bakterie, léky atd.). Dítě mohou obtěžovat dlouhodobě a často přecházejí i do dospělosti. Bývají spojeny se záněty dýchacích cest, s astmatem nebo alergickou rýmou. Typickým projevem je svědění a pálení očí. Oči jsou podrážděné a červené. Někdy lze pozorovat otok víček a spojivek. V tomto případě se obraťte na alergologa či imunologa. Na trhu je však dnes řada očních přípravků ve formě kapek, mastí, gelů i sprejů, které tlumí různorodé alergické projevy. Někdy se bohužel nevyhneme lokálnímu či celkovému podání kortikoidů.

Alergické záněty spojivek se většinou novorozenců netýkají. Alergie se začínají projevovat teprve u starších dětí, většinou nejprve v podobě potravinové alergie či atopického ekzému u půlročních až dvouletých dětí. Alergické projevy, které souvisejí s pyly (např. právě záněty spojivek), pozorujeme teprve většinou až u tří letých dětí a dále.

Zánět spojivek u dětí nakažlivost

Při infekčním zánětu je třeba dodržovat přísná hygienická pravidla, aby se zánět nerozšířil i na ostatní členy rodiny! Častokrát se zánět spojivek novorozencům či kojencům opakovaně vrací. Během každé léčby je potřeba důsledně měnit ložní prádlo (zejména polštář a prostěradlo), a to denně! Také ručníky po každém použití vypereme. Nezapomínejte na kočárek, ten by měl být vždy vystlaný látkovou plenou. Pereme také čepičky.

Prádlo by se mělo prát alespoň na 60 stupňů. Pokud máme sušičku, ta by měla veškeré bakterie a viry zničit.
Neustále si musíme mýt ruce antibakteriálními mýdly, příp. antiseptickými spreji (např. Dettol, prodávají v lékárně). Pokud jsme venku, používáme dezinfekční gely na ruce. Ostatní děti doma instruujeme, že se v žádném případě nesmí dotýkat svých očí, aby si infekci od novorozence nezanesly do očí také.

Jak správně oblékat novorozence? Rady pro nastávající maminky

Neprůchodnost slzných cest

Slzné cesty zajišťují odtok slz do nosu. Mohou být vrozeně zúžené nebo i uzavřené. Jejich neprůchodnost je charakterizována opakovaným jednostranným slzením, které přechází do zánětu spojivek jednoho a později i obou očí. Příčinou bývá mechanická překážka. Řešením je sondáž nebo průplach, kterým se slzné kanálky zprůchodní. Maminky se zákroku obávají, ale není čeho se bát. Výkon trvá chviličku a není pro miminko vůbec bolestivý. Provádějí ho zkušení odborníci. Pokud se zákrok stihne během prvního půl roku života, není většinou potřeba dítě uspávat.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Právě čtete

Zánět spojivek u novorozence. Vše, co musíte vědět o léčbě