Doby, kdy vaše dítě přežívalo pouze na mléku, jsou ty tam. Je načase začít s prvními příkrmy, což znamená, že vás čeká rozhodování mezi tím, které vybrat. Jaké máte možnosti příkrmů a na co si dávat pozor?
Kdy s příkrmy začít
Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Zpravidla se s příkrmy začíná mezi čtvrtým a šestým měsícem života dítěte. V tomto věku dětský organismus dobře přijímá potenciální alergeny. Důležité je také začít ještě v době, kdy maminka stále kojí.
Jak se připravit
Při přípravě jídel pro kojence je třeba dodržovat několik zásad. Vždy si důkladně umyjte ruce i náčiní. Nedoporučuje se jídlo mixovat, proto ho raději rozmačkejte vidličkou na jemnou kaši. Dětskou lžičku zvolte plastovou, mělkou a bez ostrých okrajů.
Co ochutnat jako první
Pro první příkrmy vyberte nejprve sladkou zeleninu. Pokud kojíte, začněte nejdříve příkrmem a miminko následně dokojte. Stačí jedna až dvě lžičky příkrmu 1–2x denně.
Ze zeleniny je vhodná mrkev, brambor, petržel, brokolice nebo květák, které uvařte v páře nebo nesolené vodě. Do každého domácího zeleninového příkrmu přidejte trošku rostlinného tuku. Použijte například kvalitní slunečnicový, řepkový nebo olivový olej.
Ze začátku druhy zeleniny nemixujte. Snáze tak odhalíte případný alergen. Zhruba po dvou týdnech přidejte maso. Začněte ideálně s telecím, jehněčím nebo králičím. Později vyzkoušejte i ryby. Postupně zvyšujte podíl masa a zeleninového příkrmu, až jím nahradíte jedno mléčné jídlo. To by vám mělo zabrat přibližně dva měsíce. Poté můžete zkusit ovocné pyré a rýžové nebo obilné kaše.
Sáhnout můžete také po příkrmech z obchodu. Kupované příkrmy se hodí zejména, pokud nemáte čas vařit nebo se vydáte s dítětem na výlet. Nemusíte se bát, že byste svému dítěti dávali něco špatného. Veškeré výrobky pro miminka jsou důkladně kontrolovány a podléhají nejpřísnějším zdravotním kritériím.
Na co si dát pozor
Jestliže se rozhodnete příkrmy kupovat, vybírejte pečlivě a vždy si prostudujte složení výrobku. Sledujte především, zda neobsahují moc soli, přidaných cukrů, škrobů nebo konzervantů.
Vybírejte výrobky ideálně v bio kvalitě, u kterých máte jistotu, že v nich nejsou pesticidy a další škodlivé látky. Vyzkoušet můžete například příkrmy dmBio a babylove, které pochází z produktů ekologického zemědělství a neobsahují žádná chemická aditiva.
A samozřejmě se při prvních pokusech připravte na více příkrmů všude kolem než ve spokojeném bříšku vašeho dítěte. Určitě nezapomeňte pořídit funkční bryndáček.
Recept na domácí příkrm
Řada maminek si raději připravuje příkrmy vlastnoručně doma. Není to nic těžkého, je potřeba si na to jen vyhradit čas. Pokud jste zdatní v zavařování, můžete si takto připravit příkrmy i do zásoby.
Kuskus s cuketou a mrkví
Co budete potřebovat:
- 1 lžíce kuskusu
- 1 cuketa
- 1 mrkev
- voda
- kvalitní rostlinný olej
Postup přípravy: Cuketu a mrkev omyjte a oloupejte. Cuketu nakrájejte na malé kousky a mrkev nastrouhejte. Zeleninu zalijte vodou, nesolte ji, přidejte trochu oleje a dejte vařit. Zhruba v polovině vaření přidejte kuskus a dovařte doměkka. Uvařenou zeleninu pak rozmačkejte na jemnou kaši.