Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Výchova dvojčat má svá specifika. Víte, na co si dát pozor?

Redakce

Redakce

1. 8. 2018

Máte doma dvojčata nebo teprve jejich příchod čekáte? Dvojčat se rodí čím dál tím více, zejména díky asistované reprodukci. Výchova dvojčat má ovšem svá specifika. Je rozumné jim kupovat stejné oblečení? Jakým způsobem jim už od začátku napomáhat budovat vlastní identitu?

Krušné začátky

Ať už se vám narodí dvojčátka stejného pohlaví nebo pěkný páreček, jedno je jisté – čeká vás pořádný zápřah, zejména v začátcích. Ještě před příchodem dvojčat na svět je dobré pořádně si promyslet praktické záležitosti jako výběr vhodného kočárku (zda se vůbec vejde do výtahu), příp. také zda nepotřebujete větší auto. Poté co absolvujete náročné těhotenství a porod, se připravte na dvojité kojení. První rok je podle slov maminek dvojčat nejnáročnější. Je potřeba odložit veškerou hrdost stranou a zapojit celou rodinu. Využít každého člena rodiny nebo kamarádku alespoň na to, aby vzali miminka na procházku s kočárkem. Vy si mezitím odpočiňte nebo si dejte vanu.

Když začnou chodit. Každé jinam…

Pravá zábava nastává v okamžiku, kdy se dvojčátka postaví na nohy a rozeběhnou do světa. Nenechavá miminka se vydávají na průzkum okolního světa a maminka má co dělat, aby obě naráz uhlídala. Doma už to máte jakžtakž zabezpečené, ale co venku? Dvojčata raději pouštějte v kočárku pouze tam, kde je hřiště oplocené nebo jinak ohraničené. Nechcete přeci řešit situaci, kdy se každé děťátko rozeběhne na jinou stranu. Pokud takové hřiště nebo zahradu, kde byste mohla obě děti bezpečně vypustit, nemáte, klidně děti naložte do auta a někam si popojeďte (tedy pokud jste řidičkou). V každém případě se snažte děti udržet co nejdéle zvyklé v kočárku, co to jen půjde.

Výchova dvojčat

Ačkoli je sousedé či známí od sebe nedokáží odlišit, vy moc dobře víte, že je každé z dvojčat jiné. Každé z nich má zcela jinou osobnost a potřebuje individuální přístup. Snad jen v otázce oblékání není potřeba děti v prvních letech tak úzkostlivě od sebe odlišovat. Z počátku opravdu záleží hlavně na mamince, zda je takový perfekcionista, že každé z dvojčat bude nosit identické oblečení, anebo to prostě nebude řešit a každému oblékne to, co jí zrovna přijde pod ruku (zejména pokud má na starosti ještě staršího sourozence).

Sourozenci bez rivality. Co když soupeření přesáhne mez?

Třetí sourozenec?

Výchova dvojčat je náročná sama o sobě, ale představte si ještě, že k tomu máte třetí dítě. Především ti starší se mohou cítit odstrčení, protože veškerou pozornost na sebe strhávají dvojčata. Pokud možno dvojčata udávejte co nejvíce na procházky ven a doma se mezitím věnujte třetímu potomkovi. Anebo naopak, nechte tatínka doma s dvojčaty a vyrazte se třetím dítětem ven za zábavou. Jde o to, abyste měli alespoň pár hodin týdně jenom sami pro sebe.

Pozor na srovnávání!

Ačkoli to platí při výchově sourozenců obecně, u dvojčat to platí dvojnásob. Nikdy neporovnávejte jejich schopnosti či dovednosti. Všechny děti procházejí jedinečným vývojem – dvojčata nevyjímaje. Opravdu nezáleží na tom, kdy se kdo naučí chodit nebo mluvit. Pokud zpoždění ve výchově nemá vážný vývojový důvod, není potřeba to řešit. Vnímejte své děti jako samostatné jednotky, reflektujte jejich silné i slabé stránky a nesnažte se je předělat. Na slabší výkony neupozorňujte a snažte se naopak podporovat to, co jim jde v rámci jejich přirozeného vývoje.

Oslovujte křestními jmény

Pokud máte dvojčata stejného pohlaví, odborníci varují před oslovováním sourozenců univerzálním výrazem jako např. „holky“, „kluci“ atd. Stíráte u nich tak totiž pocit jedinečnosti. Pokud děti oslovujte křestním jménem, dáváte jim tím najevo, že je chápete jako dvě samostatné osobnosti, čímž podporujete budování jejich identity.

Sourozenecké konstelace. Jací jsou jedináčci, mladší sourozenci? A co nejstarší?

A co ve škole?

S příchodem školní docházky řeší rodiče dvojčat, zda zapsat obě děti do stejné třídy. V zásadě to odborníci nechávají na rodičích. Pokud má jeden ze sourozenců problém s tím, že v něčem zaostává za tím druhým, a je mu to líto, pravděpodobně bude prospěšnější děti oddělit. Když se nebude muset každý den srovnávat s konkurentem, bude šťastnější a svobodnější. Pokud jsou ovšem na sebe zvyklí a přijímají se takoví jací jsou i se svými nedostatky, aniž by záviděli tomu druhému, není problém je dát do třídy nebo na různé koníčky společně. Vytvoří spolu silné duo a budou si navzájem oporou.

Větší rozdíly mezi dvojčaty?

Mnohdy je třeba řešit i to, že zatímco jedno by do školy už nastoupit mohlo, druhému je doporučen odklad. Rodiče se pak rozhodují, zda jednoho z dvojčat poslat „napřed“ či ho spolu se sourozencem nechat ještě rok ve školce. Většinou rodiče volí spíše druhou možnost, koneckonců už z praktických důvodů (vyzvedávání a vožení školy a školy atd.). V takovém případě je ovšem dobré domluvit se s učitelkami, aby zralejšímu z dvojčat zadávaly složitější úkoly, aby se ve školce nenudilo. Pokud byste nechali děti nastoupit každé v jiném školním roce, mohlo by to srazit sebevědomí tomu méně šikovnému. Navíc by mu to mohli předhazovat také vrstevníci.

Jak zvládat žárlivost u dětí? Dodejte jim pocit důležitosti!

Puberta a budování vlastní identity

V pubertě můžeme být svědky, jak se dvojčata stejného pohlaví snaží o potvrzení vlastní identity. Dosti radikálně se vůči sobě snaží vymezit. Začnou se rozdílně oblékat, změní si účes, poslouchají jiný hudební styl, baví se s jinými kamarády. Jindy se ovšem může stát, že se pro pubertu typický vzdor vůči rodičům zdvojnásobí a dvojčata se vymezí vůči rodičům ruku v ruce. Podle psychologů může během puberty dojít k ještě větší snaze se navzájem vymezit u dvojčat, jejichž rodiče jim vlastní identitu doposud nebudovali. Kupovali jim stejné oblečení, zapisovali je na stejné kroužky atd. S nástupem do první třídy byste si na to tedy měli již dát pozor. Pokuste se kupovat jiné oblečení a rozpoznat konkrétní specifické zájmy toho kterého z nich.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Výchova dvojčat má svá specifika. Víte, na co si dát pozor?