Vaření s dětmi: Zábavná aktivita a chutná večeře v jednom
Komerční sdělení
19. 6. 2024
Vaření s dětmi se může stát skvělým dobrodružstvím, které si vaše ratolest zamiluje. Nabízí se různé způsoby, jak vám v kuchyni mohou pomoct. Takováto spolupráce má přitom řadu výhod.
Když vaří celá rodina
Pravidelná příprava obědů a večeří se může stát nepříjemným stereotypem, který vám bere energii. Zkuste kouzla v kuchyni ukázat dětem – ty dokážou i v běžných činnostech najít radost a zábavu. Již od útlého věku se mohou zapojit do přípravy jídla. Je pravda, že celý proces ve výsledku možná zabere více času a uděláte přitom více nepořádku. Ale benefity rozhodně převažují. Je důležité, aby si vaše ratolesti vaření osvojily.
Nejenže to má řadu benefitů pro samotné děti, ale má to své výhody i pro rodiče. Jde totiž o společnou aktivitu, během které můžete prohlubovat své vztahy. Společně strávený čas je důležitý – můžete přitom zvládnout i jednu z každodenních povinností.
Benefity pro děti
Hlavním benefitem samozřejmě je, že se dítko naučí vařit, bez toho se v samostatném životě neobejde. Kromě toho to má ale i řadu výhod pro jejich vývoj. Krájení a strouhání rozvíjí jejich jemnou motoriku – k dispozici jsou bezpečné nože, se kterými se nelze pořezat. Procvičí i čtení, pokud vaříte podle receptu. Při vážení pak procvičí matematiku. Ve výsledku jde ale o zábavnou aktivitu, kterou si jednoduše užijí.
Již od malička se mohou setkat s rozmanitými potravinami a surovinami, které mají různou texturu, barvu a vůni. Díky tomu pak i snáze přijímají nové pokrmy zařazené do jídelníčku.
Jednoduché aktivity
Svou ratolest můžete do vaření zapojit od velmi útlého věku. Do jednoho roku jde spíše o ochutnávání různých potravin či hraní s pomůckami, které zrovna nepoužíváte. I tak ale můžete trávit čas společně.
Později ve věku od dvou do pěti let již zvládnou řadu různých aktivit. Například rozmačkat brambory, natrhat ledový salát, omýt zeleninu či smíchat ingredience. Můžete zařazovat i různé nástroje. Výkonný mixér ruční do rukou malých dětí zrovna nepatří. Jakmile si ale postupem času budou osvojovat čím dál tím více dovedností, můžete zařazovat i náročnější aktivity, jako je například mixování. Vždy je ale důležité postupovat po krocích a dbát přitom na bezpečnost.
Mezi pátým a sedmým rokem se seznam možných aktivit dále rozšiřuje. Děti už většinou zvládnou počítat a vážit suroviny. Mohou krájet, rozbíjet vajíčka či přečíst postup v receptu. Zařadit můžete i prostírání stolu či mytí nádobí.
Ve věku mezi osmým a dvanáctým rokem vám mohou pomoci s nákupem – připravit nákupní seznam či vybalit doma suroviny. Zvládnou oloupat zeleninu, opéct toast či třeba připravit jednoduché těsto na palačinky.
Od dvanáctého roku pak s pečlivou přípravou děti dokáží být v kuchyni v podstatě samostatné. Zvládnou připravit i složitější pokrmy či něco upéct. Zkoušet nové recepty a různé vybavení. Základem by mělo být kvalitní náčiní, se kterým jim to půjde dobře od ruky. Vhod přijde praktická sada pánví Tefal, hrnce, ale i kuchyňské pomůcky a základní spotřebiče. Jednoduše vše, čím je kuchyň běžně vybavená – to vše jim otevře dveře do kouzelného světa vaření.
Praktické tipy
Nabízí se pár základních tipů, které vám aktivity v kuchyni s dětmi ulehčí. Než se pustíte do vaření, ověřte si, že máte všechny potřebné suroviny. Vyhnete se tak nemilému zklamání. Vše si můžete předem připravit, celý proces pak bude jednodušší.
Vždy myslete na to, že byste si měli vaření co nejvíce užít. Nejde o perfektní výsledek – jde o to, aby se dítko něco naučilo a měli jste společné zážitky. Je dobré začínat zlehka, vyzkoušejte jídla z jednoho hrnce či pekáče. Zařadit můžete i pečení, to bývá většinou jednodušší.
Může být frustrující a složité dívat se na to, jak se všude kolem vás hromadí nepořádek. Je třeba značná dávka trpělivosti, zejména pokud s vařením s dětmi teprve začínáte. Snažte se však udržet klidnou hlavu. Nemusíte ratolesti zapojovat do každodenní přípravy jídla – stačí aspoň jednou za čas. Je důležité najít balanc.
Je třeba počítat i s tím, že dětská trpělivost není nekonečná. Je pravděpodobné, že s vámi neprojdou celý proces krok po kroku. Ale to nevadí. Možná se zapojí jen v začátcích a zábavnějších částech. Cílem je vzbudit v nich radost z vaření a chuť objevovat, ne jim tyto aktivity znechutit.
Pokud je dítko hladové, mnohdy nemá smysl ho do vaření zapojovat. V takovém případě je totiž trpělivost většinou ještě menší. Snadno se tak může stát, že ztratí chuť vám pomáhat či nebude poslouchat pokyny. To akorát znepříjemní den oběma, proto raději společné vaření nechte na jindy.
Vždy myslete na to, že důležitá je zpětná vazba. Pokud dítě pochválíte, že se mu něco povedlo, na příští aktivitu se bude těšit. Může přitom jít o něco jednoduchého, třeba obyčejný sendvič. Pochvala je důležitá v každém případě, pokud se dítku něco povedlo, většinou jde totiž o značnou motivaci pro další pokusy.
Eshop Banquet má pro vás připravenou rozmanitou nabídku domácích potřeb, ať už sháníte úplný základ, či praktické věci, které vaření usnadní vám i dětem.