Menu
MotherClub.cz
Kojení

Tvoří se mi více mléka v jednom prsu. Může za to nesprávná technika kojení?

Taťána Kročková

Taťána Kročková

20. 11. 2019

Máte doma malého nenasytu a kojíte, kudy chodíte? Maminky si ale někdy stěžují na nedostatečnou tvorbu mléka v jednom z prsů. Kde je vlastně příčina? Je na místě obava, že mléko z jednoho prsu dítěti nebude stačit? A co ten vůbec největší strašák, že budete mít jedno prso větší než druhé i poté, co přestanete kojit?

Proč se v jednom prsu tvoří méně mléka?

Kojící maminky někdy mají problém s tím, že se jim v jednom prsu tvoří méně mléka a dítě tak při kojení upřednostňuje pouze druhý prs. Typickým důsledkem pak snadno bývá i poměrně velká asymetrie prsou, která je také dost na pohled viditelná. Zkrátka jedno prso je výrazně větší než to druhé, ve kterém se vytváří méně mateřského mléka, protože z něj dítě pije méně, anebo z něj pít naprosto odmítá.

Příčiny mohou být různé. Pokud máte například na jednom prsu vpáčenou bradavku, dítě se mnohem snadněji přisává na druhý prs a začne jej při krmení preferovat. Dalším důvodem může být prodělaný zánět, při kterém ženy obvykle kvůli velké bolesti dočasně kojí pouze z jednoho prsu. Ze zaníceného prsu pak mléko alespoň odsávají, aby se nepřestalo tvořit úplně. I přes veškerou snahu se zpočátku může zdát, že v prsu, ve kterém zánět proběhl, se tvoří méně mléka. Chce to však jen trochu trpělivosti a času, než se maminka znovu pořádně rozkojí.

Kojím jen z jednoho prsu, no a co?

Problém však nastává tehdy, pokud kojení s problematickým prsem úplně vzdáte. Nejen, že se vám v něm bude nadále tvořit méně mléka, ale jestliže z něj nebudete ani odsávat, mléko se vám v něm přestane tvořit úplně. Ať už jsou důvody, proč vám dítě jeden prs odmítá nebo proč vás z konkrétního prsu bolí kojit, jakékoliv, nevzdávejte to. Když máte pocit, že se vám v jednom prsu tvoří méně mléka, musíte naopak své úsilí v kojení zvýšit! Jiná cesta není…

“Můj syn Alex z nějakého záhadného důvodu už od začátku kojení upřednostňoval pouze moje levé prso. To pravé moc nefungovalo a postupně to došlo až tak daleko, že se mi v něm začalo tvořit méně mléka. Já jsem Alexe nechtěla trápit, a proto jsem mu po několika měsících kojení nabízela už jen levé prso, které se tak postupně stalo o poznání větším. Nic jsem si z toho nedělala, i když ta asymetrie byla dosti viditelná. Jsem zkrátka máma, a důležitější než vzhled, pro mě byl syn. Trochu jsem se obávala, že mi to už takhle zůstane navždy, ale po definitivním přechodu na příkrmy a ukončení kojení se všechno postupně jakž takž srovnalo, i když menší rozdíl je přece jen stále patrný,“ svěřuje se čtyřicetiletá maminka Ivana.

Asymetrie prsou vám už může zůstat!

Laktační poradkyně doporučují, aby maminky vždy kojily z obou prsou. Důležité je pravidelně prsa střídat a nepolevit ve snaze. Jakmile totiž začneme z jednoho prsu kojit méně, automaticky se v něm i začne tvořit méně mléka, což nakonec může vést až k zastavení laktace a velké nesouměrnosti obou prsou, která nemusí být po ukončení kojení vůbec vratná!

Bradavku menšího prsu je proto nutné neustále stimulovat. Nabízejte tento prs dítěti častěji, a to i v noci, i když to třeba pro vás není pohodlné. Pokud sání dítěte nestačí, pomáhejte si odsávačkou mateřského mléka. Chce to však velkou trpělivost, výsledky nebudou viditelné hned.

Jestliže se vám ani dlouhou dobu po úplném odstavení dítěte prsa viditelně nesrovnají a jejich asymetrie bude nadále přetrvávat, můžete zkusit pravidelně cvičit a posilovat prsní svaly. Ale příliš nespoléhejte na to, že se něco výrazně změní. Lepší bude se s tím smířit, případně si korigovat prsa v podprsence vhodnou vycpávkou. Definitivní řešení nabízí až plastika prsou, ovšem tohle už je jen pro odvážné.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Tvoří se mi více mléka v jednom prsu. Může za to nesprávná technika kojení?