Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Víte, jak rozmluvit dítě? Na co si dát pozor?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

13. 12. 2016

Také sledujete s radostí a pýchou vývoj vašeho děťátka a nemůžete se dočkat chvíle, kdy začne říkat první slova? A víte, že ke správnému vývoji řeči můžete dítě velmi intenzivně motivovat? A nepotřebujete k tomu hromadu knížek. Pokud vaše dítě ještě ve dvou letech nemluví nebo nedokáže formulovat první větičky, je potřeba se mu intenzivně věnovat. Čím dřív totiž dítě začne mluvit a používat mluvidla, tím menší je pravděpodobnost, že bude mít do budoucna problémy s výslovností. Jak rozmluvit dítě? Zábavně a hravě.

Dříve mluví většinou dívky

Podle neurologů mají ženy oblast mozku, která je odpovědná za řeč, o 20 – 30 % procent větší než muži. Maminky ostatně také potvrzují, že holčičky začínají mluvit o něco dříve, než chlapci. Bez ohledu na to, zda máte doma holčičku či chlapečka, by se ovšem nástup řeči měl postupně rozvíjet od prvního roku. Roční dítě většinou zvládá několik jednoslabičných citoslovcí (bum, haf, ham, au apod.). Ve dvou letech by již mělo dítě být schopné hovořit v jednoduchých větách (podmět a přísudek, např. máma pryč, táta hají, babi papá atd.). Pokud ve dvou letech dítě neříká vůbec nic, určitě nemusíte panikařit, nicméně pediatra byste o tom informovat měli. Nejspíš dítě odešle na neurologické vyšetření, kde vyvrátí případné závažné příčiny. Určitě je na místě také vyšetření na ORL, kde prověří, že dítě nemá např. poškozený sluch či problém s hlasivkami.

Čím dříve začne mluvit, tím lépe

Podle lingvistů se řečová část mozku vyvíjí do 8 let. Řeč pochopitelně rozvíjíme neustále, během dospívání i dospělosti, avšak období do osmi let je zcela zásadní. Pokud se dítě dokonce nenaučí řeči do té doby, nikdy si již řeč neosvojí, což dokazují případy tzv. vlčích dětí, tedy dětí, které vyrůstaly v naprosté izolaci od společnosti (pokud žily se zvířaty, dokázaly se naučit různé skřeky, pomocí kterých pak komunikovali např. s opicemi, se kterými žily).

Nebaví mě hrát si s dítětem. Jak být lepší mámou?

Dává si na čas…

Většinou však lékaři konstatují, že si dítě prostě dává na čas. Ačkoli se nakonec ve většině případů naučíme mluvit všichni, vězte, že čím později se dítě rozmluví, tím větší je pravděpodobnost, že bude mít nějaké problémy s výslovností. Návštěvě logopeda se pravděpodobně nevyhnete. Většinou je problém s tzv. línými mluvidly. Dítě při mluvení málo otevírá pusu, má líný jazyk a celkově nemá dobře vyvinutou dutinu ústní. Jak rozmluvit dítě?

Jděte příkladem

Již od začátku je proto důležité, aby i vás dítě vidělo, že se při vyslovování vět velice snažíte – otevíráte pusu, vyslovujete hezky zřetelně a mluvíte pomalu. Opravdu to může na první pohled působit směšně, ale pokud chcete dítě rozmluvit, musíte skoro až přehánět.

A jak tedy v raném věku dítěti zcela prakticky a jednoduše pomáhat? Je velmi zajímavé, že některé maminky tyto věci dělají naprosto intuitivně a přirozeně.

Jak naučit dítě vyslovovat v?

Ukazujte a zaostřete na sluchové a zrakové vnímání

Je důležité rozeznat jednotlivé předměty a zvuky, které pomáhají rozvoji řeči. Zahoďte všechny příručky a zaměřte se raději na předměty. Ukažte třeba na auto a řekněte „přines mi auto“ nebo „kde máš traktor“. Až bude dítě bezpečně poznávat předměty, můžete začít číst knížky. I rozvoj sluchového vnímání je velmi důležitý. Muchlejte papíry, cinkejte penězi, tleskejte, apod.

Jaké zlozvyky škodí mluvení dětí

Preferujete styl, říkat dětem pokyny celými větami, aby si zvykal na partnerský přístup, a nelíbí se vám, když babička na vaše dítě používá slova např. ham, bum, apod.? Babička to ale dělá správně. Od jednoduchého slova „ham“ se dítě postupně přesune ke složitějším výrazům. Pro děti je mluvení těžké a roční dítě mnohem více chápe jednoduché výrazy oproti složitým souvětím. Dnešní rodiče se velmi často snaží na děti mluvit jako na dospěláky, ale často také používají zdrobněliny, které jsou pro dítě také velkým problémem. Vyslovit papáníčko nebo polívčička je pro ně velmi složité. Z komunikace vynechte i oblíbené „My“ a stejně tak by babičky a dědečkové neměli používat věty „Babička ti dá napapat“, „Dědeček pochová“, apod. Neměli by o sobě mluvit ve třetí osobě.

Říkanky na dobrou noc, aby děti mohly klidně spát

Tipy, jak rozmluvit dítě

  • Neustále mluvte, za všech okolností komentujte všechno, co vidíte, popisujte každou vaší činnost nebo své okolí.
  • Nezapomínejte na básničky, říkanky, písničky, obrázky a obrázkové knížky. Pro děti jsou tyto činnosti velmi důležité a navíc i děti taková činnost baví a rozvíjí v nich fantazii.
  • Při hovoru používejte spíše krátké věty a vyslovujte je pomalým tempem se správnou výslovností a spisovnou češtinou. Děti napodobují své rodiče, tak ať má ve vás dobrý vzor.
  • Snažte se své dítě přesvědčit, aby se co nejvíce snažilo vyjádřit svými slovy, jaké má přání nebo co potřebuje. Pokud chce například podat pití, snažte se ho přesvědčit, aby vám řeklo, co chce slovy. Za každý pokus, byť nepovedený, ho nezapomeňte pořádně pochválit.
  • Když se dítě učí mluvit, poslouchejte ho a opravujte případnou špatnou artikulaci (Půjdeme oblékat – Půjdeme se oblékat, Mám tužka – Mám tužku).

Jak má vypadat slovní zásoba

V prvním a druhém roce se slovní zásoba výrazně zvětšuje o názvy osob, věcí a činností. Po druhém roce už dítě dokáže se dorozumět, tvoří jednoduché věty a používá gramatické tvary. Po třetím roce už se snaží samostatně vyjadřovat a velmi často a rádo se ptá. O sobě většinou hovoří ve třetí osobě. Poté, co pochopí, že je oslovováno, začne používat zájmeno „Já“. Od čtyř let patří mezi nejdůležitější činnosti hra a kresba. Děti už umí rozlišovat barvy a vyprávět krátké pohádky.

Říkanky na písek pro radost vašich dětí

Může pomoci kolektiv

Mnoha dětem pomohl vstup do kolektivu ve školce nebo nějaké dětské skupiny. Je ovšem důležité zvážit, zda se za nemluvností dítěte už neskrývá nějaký problém. Pokud tříleté dítě nemluví vůbec, měli byste navštívit odborníka. Nejdříve pediatra a popřípadě ještě logopeda. U dětí s velkými problémy v řeči je lepší volit menší kolektiv a zkušeného pedagoga, který umí s takovými dětmi zacházet. Není nutné se bát. Vaše dítě se určitě dříve nebo později rozmluví. A v případě podezření na nějaké potíže je řešte hned, ať předejdete pozdějším větším problémům.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

Víte, jak rozmluvit dítě? Na co si dát pozor?