×
MotherClub.cz

Syndrom plovoucí podlahy. Co to je a jak zabránit potížím ve vývoji miminka?

Syndrom plovoucích podlah

Jak souvisí plovoucí podlaha s vývojem vašeho dítěte? Kluzká zem může zapříčinit potíže s lezením a narušit tak důležitou vývojovou fázi dítěte. Povíme vám, jak syndrom plovoucí podlahy vypadá, a co s ním můžete dělat.

Co je syndrom plovoucí podlahy?

Syndrom plovoucí podlahy nese svůj název podle kluzké podlahové krytiny. Dítěti, které po této podlaze leze, chybí třecí síla a odpor. Při plazení potřebuje zapojovat špičky nohou, na kterých má oblečené dupačky, ponožky nebo punčocháčky. Ty však na hladké podlaze kloužou a zabraňují, aby se dítě správně zapřelo a odrazilo. Dítě ztrácí důvod snižovat své těžiště a vzpřimovat se. Místo toho raději volí lezení ve snížené poloze a připomíná spíše bruslaře, případně zcela odmítá lézt.

Když už se miminko pustí do plazení, můžete si všimnout jeho tendence odrážet se pouze jednou nožičkou a druhou mít lehce pokrčenou. Ztrácí motivaci k pohybu a jeho mozek může navíc podvědomě tuto činnost vyhodnotit jako nebezpečnou a velmi nepříjemnou.

Zdravé kyčle u miminek. Nepodceňujte důležitá vyšetření

Příliš brzký stoj neprospívá vývoji

Dítě potřebuju oporu v kolenou, které se mu na hladké ploše nedostává, a tak po několika nezdařených pokusech vše vzdává, trénink lezení výrazně zkracuje a začíná se raději stavět rovnou na nohy. Problémem je, že dítě, které ve svém vývoji přeskočí důležité lezení, nemá dostatečně posílené svalstvo zad. Špatně drží tělo a snadněji může při chůzi uklouznout.

Pozor na plovoucí podlahu, lamino i parkety

Motorickému vývoji neprospívá nejen plovoucí podlaha, ale také lamino a parkety. Tyto podlahové krytiny jsou bohužel velkým módním trendem a lze je vidět ve většině českých domácností. Kobercům nenahrává ani zvýšený nárůst alergiků a pokles jejich popularity v posledních letech. Jak tedy postupovat, pokud máte doma hladkou podlahu a chcete svému miminku jeho vývoj co nejvíce usnadnit?

Předčasné posazování dětí. Je to bezpečné?

Nezatracujte koberce

Nejlepším řešením je nákup alespoň jednoho většího kusového koberce, na kterém si dítě může lezení a následnou chůzi po čtyřech lépe natrénovat. Pokud se přesouváte s potomkem během dne z jednoho pokoje do druhého, můžete mu pořídit speciální protiskluzové oblečení. V dupačkách s protiskluzovou úpravou se může miminko volně pohybovat po celém bytě, aniž by mu podlaha prokluzovala a bránila mu v lezení.

Jak se Vám líbil tento článek?

Jak se Vám líbil tento článek?

Nejvíce vás zajímá:

Početí miminka:

Děti:

Zdraví:

Vaření pro děti:Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*