Menu
MotherClub.cz
Vývoj dítěte

Syndrom plovoucí podlahy. Co to je a jak zabránit potížím ve vývoji miminka?

Jak souvisí plovoucí podlaha s vývojem vašeho dítěte? Kluzká zem může zapříčinit potíže s lezením a narušit tak důležitou vývojovou fázi dítěte. Povíme vám, jak syndrom plovoucí podlahy vypadá, a co s ním můžete dělat.

Co je syndrom plovoucí podlahy?

Syndrom plovoucí podlahy nese svůj název podle kluzké podlahové krytiny. Dítěti, které po této podlaze leze, chybí třecí síla a odpor. Při plazení potřebuje zapojovat špičky nohou, na kterých má oblečené dupačky, ponožky nebo punčocháčky. Ty však na hladké podlaze kloužou a zabraňují, aby se dítě správně zapřelo a odrazilo. Dítě ztrácí důvod snižovat své těžiště a vzpřimovat se. Místo toho raději volí lezení ve snížené poloze a připomíná spíše bruslaře, případně zcela odmítá lézt.

Když už se miminko pustí do plazení, můžete si všimnout jeho tendence odrážet se pouze jednou nožičkou a druhou mít lehce pokrčenou. Ztrácí motivaci k pohybu a jeho mozek může navíc podvědomě tuto činnost vyhodnotit jako nebezpečnou a velmi nepříjemnou.

Zdravé kyčle u miminek. Nepodceňujte důležitá vyšetření

Příliš brzký stoj neprospívá vývoji

Dítě potřebuju oporu v kolenou, které se mu na hladké ploše nedostává, a tak po několika nezdařených pokusech vše vzdává, trénink lezení výrazně zkracuje a začíná se raději stavět rovnou na nohy. Problémem je, že dítě, které ve svém vývoji přeskočí důležité lezení, nemá dostatečně posílené svalstvo zad. Špatně drží tělo a snadněji může při chůzi uklouznout.

Pozor na plovoucí podlahu, lamino i parkety

Motorickému vývoji neprospívá nejen plovoucí podlaha, ale také lamino a parkety. Tyto podlahové krytiny jsou bohužel velkým módním trendem a lze je vidět ve většině českých domácností. Kobercům nenahrává ani zvýšený nárůst alergiků a pokles jejich popularity v posledních letech. Jak tedy postupovat, pokud máte doma hladkou podlahu a chcete svému miminku jeho vývoj co nejvíce usnadnit?

Jak stimulovat dítě k lezení, když ne a ne začít?

Nezatracujte koberce

Nejlepším řešením je nákup alespoň jednoho většího kusového koberce, na kterém si dítě může lezení a následnou chůzi po čtyřech lépe natrénovat. Pokud se přesouváte s potomkem během dne z jednoho pokoje do druhého, můžete mu pořídit speciální protiskluzové oblečení. V dupačkách s protiskluzovou úpravou se může miminko volně pohybovat po celém bytě, aniž by mu podlaha prokluzovala a bránila mu v lezení.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Syndrom plovoucí podlahy. Co to je a jak zabránit potížím ve vývoji miminka?