Menu
MotherClub.cz
Vývoj miminka

Jak stimulovat dítě k lezení, když ne a ne začít?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

20. 12. 2016

Každá maminka si přeje, aby její děťátko bylo šťastné, dobře se vyvíjelo a dělalo pokroky. Velkým mezníkem ve vývoji je právě lezení. Na to se tolik rodiče těší. Když se vám zdá, že se vašemu drobečkovi až příliš nechce, můžete mu trochu pomoci vhodným cvičením, které se může stát vaší každodenní zábavou. Jak stimulovat dítě k lezení?

Proč dítě neleze?

Když dítě neleze, může za tím být hned několik příčin. Slabé bříško, ručičky, kluzká podlaha, používání chodítka (které je dnes velmi oblíbené a velmi nevhodné). Nebo příliš brzké posazování a stavění na nožičky. Dítě už pak chce chodit, chce sedět a lezení přeskočí. Je důležité k lezení motivovat a pamatujte, že každé dítě se je schopno lezení naučit.

Předčasné posazování dětí. Je to bezpečné?

Proč je důležité, aby dítě lezlo?

Při lezení zapojuje dítě všechny důležité svaly, které později bude potřebovat i pro kvalitní vzpřímení v sedu, chůzi a správný vývoj páteře. Při lezení dochází ke křížovému pohybu. Díky tomu se dokonale propojují hemisféry v mozku. Zlepšuje se rovnováha, koordinace, orientace i soustředění.

Tipy, jak stimulovat dítě k lezení

  • Velmi důležité a často opomíjené je pravidelné vysvlékání dítěte z kalhotek, plen a ponožek. Nechte ho na zádech kopat nohama, zvedat je nad tělíčko, obracet se z boku na bok i na bříško. Tím se nejlépe stimuluje a zapojuje často slabé bříško.
  • V osmi měsících můžete učit dítě klečet na kolínkách. Zpočátku mu je přidržujeme vlastními stehny. Velmi důležité je, aby nožičky byly správně položené. Špičkami dovnitř a patami směrem ven. Nejlepší je dítě motivovat hračkou a stále komentovat to, co děláte.
  • V pozici v kleče ukazujte na zemi různé hračky či si můžete prohlížet knížku. Je důležité, aby se dívalo na zem či podložku a chtělo se ručičkama o ní opřít. Když se o zem opře, přeneste mu na ně váhu. Tím si postupně posiluje paže.
  • S dítětem můžete hrát i tzv. střemhlavou reakci a trakaře. To děti velmi baví. Držte ho zády k sobě kolem pasu a rychle ho přibližte k podložce. Dítě by se mělo naučit zareagovat rychle a předpažit a opřít se o podložku. Tato reakce se mu bude hodit i do budoucna při pádech. Až se opře dlaněmi o podložku, nechte ho udělat rukama pár krůčků. Posilují se svaly mezi lopatkami, paže i bříško.
  • Když už dítě přenese váhu na ručičky, jistěte ho pod bříškem a občas ruku odlehčujte, aby si zkusilo i svou vlastní váhu. Postupně přenášejte váhu dítěte z kolínek na ručičky pravidelným houpáním. Můžete přitom dítěti i zpívat.
  • Držení dítěte můžete postupně uvolňovat, jak bude sílit. Poté už jen občas upravte poklek na kolínkách rukama a stále ho motivujte k houpání a zájmu o hračku.
  • Když se dítě houpe a je prohnuté v zádech, polechtejte ho na bříšku ze stran. Tím ho stimulujte k zapojení břišních svalů. Je ideální, když je dítě nahé, protože i chvilkový chlad napomáhá zapojit lépe svaly. Nezapomeňte, že malé děti se snadno unaví a je potřeba nechat je pravidelně odpočívat.
  • Dostáváte se do poslední fáze, kdy musíte dítěti napovědět, jak se má posouvat dopředu a střídat končetiny. Jednou rukou ho držte pod bříškem a druhou zafixujte lýtko a bérec pokrčené nožky na podložce. Rukou, která je pod bříškem přenášejte váhu dítěte dopředu a dozadu a povzbuzujte ho, aby posunulo ručičku vpřed.

Cvičení s dítětem může být velká zábava a zároveň mu prospívá. Najděte si na něj každý den chvilku času. Nezapomeňte ale na pár pravidel. Při všech hrách je potřeba pravidelně střídat strany, dopřát dítěti odpočinek a nenutit ho za každou cenu, pokud pláče, vzteká se a viditelně se nechce zapojovat. Nezapomeňte na vlídné slovo a trpělivost.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Právě čtete

Jak stimulovat dítě k lezení, když ne a ne začít?