Střevní chřipka u dětí obvykle nemívá nijak závažný průběh, pokud se nejedná o žádnou drastickou infekci. Každopádně jde o nepříjemný problém, který omezuje naši každodennost, nehledě na to, že jí občas od dětí chytíme i my, dospělí. A to pak teprve nastává peklo na zemi…
Jak dlouho trvá střevní chřipka?
Názvem střevní chřipka se označují střevní problémy, nejčastěji virového původu, spojené s průjmem, zvracením a zvýšenou teplotou. Onemocnění trvá pár dní a může být velmi vyčerpávající. Důležité je dbát na dostatečný přísun tekutin a zamezit dehydrataci dítěte. Kojené dítě by mělo být v takovém případě kojeno co nejčastěji.
Může jít také o takzvanou nákazu rotaviry, proti kterým se dnes již očkuje. Pokud do pěti dnů potíže u staršího dítěte neustoupí nebo jsou velmi výrazné a dítě je apatické, rozhodně co nejdříve vyhledejte lékaře. U miminek a malých dětí vyhledejte lékaře vždy už na počátku onemocnění!
Střevní chřipka a nakažlivost
Kromě virů může jít ale i o nákazu bakteriemi z nemytého ovoce a zeleniny nebo ze zkaženého jídla, které se tím pádem stává pro organismus toxické. Pokud zkažené jídlo konzumovala celá rodina, máte o zábavu postaráno. Jde-li o virovou infekci nebo přímo o rotaviry, nakažlivost je velmi vysoká. K přenosu dochází při blízkém kontaktu v celé domácnosti nebo třeba ve školce. Je velice důležité pečlivě si mýt a dezinfikovat ruce a nepoužívat při jídle stejné nádobí.
Střevní chřipka a léky
Než se potíže přeženou, je nutné dodržovat dietní režim, který je nejspolehlivějším řešením celé prekérní situace. Pomoci ale mohou i léky. Pokud vám lékař na bakteriální infekci nasadí antibiotika či chemoterapeutika, snažte se o důkladné doplnění prebiotik a probiotik po skončení užívání léků. U virových infekcí se tablety neužívají. V těchto případech můžete vyzkoušet hnědé rostlinné uhlí, které pohlcuje toxiny ze střev a často poskytuje výraznou úlevu. Mohou jej i děti.
U infekcí různého původu se někdy nasazuje lék, který obsahuje účinnou látku kloroxin. Bývá součástí cestovní lékárničky. Dětem jej ale nedávejte, mohou je až starší děti nad 40 kg. Těhotným ani kojícím ženám se rovněž nedoporučuje. Jeho výhodou je to, že hubí bakterie i kvasinky ve střevě, a zároveň neničí probiotické kultury.
Střevní chřipka a dieta
Při nejúpornějších stavech není třeba cokoli jíst, tělo potravu stejně nepřijme. Důležité je pít. Nejlépe vodu, bylinkové čaje, například heřmánek nebo šípek, případně též ředěnou borůvkovou šťávu, která je velice dobrá na střeva. Borůvky by měly být součástí jídelníčku, u střevní chřipky na prvním místě – přirozeně dezinfikují střeva a mohou je i velmi malé děti. Jsou naprosto bezpečné a neškodné. K pití je vhodný i čaj z maliníkového nebo jahodníkového listí, které mají přirozeně dezinfekční a svíravé účinky.
Alergie na jídlo u miminka. Jak ji poznáte a dá se jí vyhnout?
K jídlu můžete dětem nabídnout vařenou suchou rýži nebo rýžový odvar, rýžovou, kukuřičnou nebo jahelnou kaši na vodě, rozvařené jablíčko nebo mrkev. Tyto potraviny takzvaně staví a nezpůsobují další potíže. Později můžete vyzkoušet i piškoty nebo suchary. Samozřejmě lze dětem také podávat kukuřičné a rýžové křupky. Nepodávejte jim mléčné výrobky ani běžnou stravu, dokud potíže neodezní! Starší děti můžete snesou i černý čaj, obsahuje třísloviny a pomáhá při průjmu.